Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego
REKLAMA
Za czas niezdolności pracownika do pracy, która została spowodowana wypadkiem przy pracy, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, począwszy od pierwszego dnia tej niezdolności, bez okresu wyczekiwania, w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku przez cały ten okres. Pobyt pracownika w szpitalu przypadający w okresie tej niezdolności do pracy nie ma wpływu na wysokość zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ w żadnym przypadku nie ulega on obniżeniu. Zasiłek chorobowy w wysokości 70% za okres pobytu w szpitalu dotyczy zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia chorobowego, a więc zasiłku, który nie ma związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy limit wynagrodzenia chorobowego, wynikający z art. 92 k.p., w wymiarze 33 dni (lub odpowiednio 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia) w danym roku kalendarzowym został przez pracownika wyczerpany.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat