Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie
REKLAMA
Ponieważ niezdolność do pracy zatrudnianego przez Państwa młodocianego pracownika powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie za jedyny pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia, tj. za czerwiec. Nie mogą Państwo obniżyć przysługującego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego z powodu niedotrzymania terminu dostarczenia do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego. Szczegóły – w uzasadnieniu.
Pracownicy młodociani zatrudnieni na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego mają prawo do świadczeń chorobowych na zasadach ogólnych, tzn. najpierw – przez łącznie 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a począwszy od 34. dnia choroby – do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego. Pracownicy młodociani są bowiem objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, w tym również ubezpieczeniem chorobowym – tak jak pracownicy dorośli – z tytułu stosunku pracy. Wynagrodzenie chorobowe stanowi zwykle 80% podstawy wymiaru, którą jest średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Wynagrodzenie, z którego liczona jest podstawa do wynagrodzenia chorobowego, to kwoty będące podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (przychody oskładkowane), po odliczeniu składek emerytalnej, rentowej i chorobowej finansowanych przez ubezpieczonego i potrącanych z jego dochodu przez płatnika (łącznie 13,71%).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat