Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Od 8 maja br. zatrudniamy pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Jego wynagrodzenie określono w wysokości 170 zł. W lipcu pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie dostarczył nam dopiero 27 lipca. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe takiego pracownika? Czy możemy je pomniejszyć tak jak zasiłek chorobowy za okres spóźnienia w doręczeniu zwolnienia?
Reklama

Ponieważ niezdolność do pracy zatrudnianego przez Państwa młodocianego pracownika powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie za jedyny pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia, tj. za czerwiec. Nie mogą Państwo obniżyć przysługującego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego z powodu niedotrzymania terminu dostarczenia do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Pracownicy młodociani zatrudnieni na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego mają prawo do świadczeń chorobowych na zasadach ogólnych, tzn. najpierw – przez łącznie 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a począwszy od 34. dnia choroby – do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego. Pracownicy młodociani są bowiem objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, w tym również ubezpieczeniem chorobowym – tak jak pracownicy dorośli – z tytułu stosunku pracy. Wynagrodzenie chorobowe stanowi zwykle 80% podstawy wymiaru, którą jest średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Wynagrodzenie, z którego liczona jest podstawa do wynagrodzenia chorobowego, to kwoty będące podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (przychody oskładkowane), po odliczeniu składek emerytalnej, rentowej i chorobowej finansowanych przez ubezpieczonego i potrącanych z jego dochodu przez płatnika (łącznie 13,71%).

Reklama

Wynagrodzenie pracownika młodocianego jest uzależnione od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, ogłoszonego przez Prezesa GUS. Zmienia się więc co kwartał. Wysokość wynagrodzenia jest ponadto uzależniona od roku nauki. Pracownik w I roku nauki zarabia równowartość 4% tego wynagrodzenia. W okresie marzec – maj 2012 r. wynosiło ono 143,47 zł, a w okresie od czerwca do sierpnia – 145,84 zł. Jednak nie ma przeszkód, by pracodawca podwyższył uczniowi wynagrodzenie. Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 60, poz. 278) ustanawia jedynie minimalną wysokość wynagrodzeń. Wartość minimalnego wynagrodzenia dla pracowników młodocianych w poszczególnych latach nauki publikujemy w comiesięcznym dodatku „WSKAŹNIKI i stawki”.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji pracownik młodociany otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 170 zł, czyli więcej, niż wynika to z zastosowania przepisów ogólnych. Pracownik został zatrudniony 8 maja br., a zachorował w lipcu. W takiej sytuacji, ponieważ niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jedynym pełnym miesiącem ubezpieczenia w przypadku Państwa pracownika jest czerwiec. Zatem do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za lipiec powinni Państwo przyjąć wyłącznie wynagrodzenie za pracę, jakie pracownik otrzymał za czerwiec.

Wynagrodzenie chorobowe nie podlega obniżeniu

Jeżeli chodzi o termin dostarczenia przez Państwa pracownika zaświadczenia lekarskiego, to faktycznie chory naruszył ten termin. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony powinien bowiem dostarczyć Państwu jako płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty otrzymania (art. 62 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Przy ustalaniu 7-dniowego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie. Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza, chyba że ubezpieczony udowodni, iż otrzymał druk w terminie późniejszym. Zgodnie z tym Państwa pracownik powinien dostarczyć zwolnienie najpóźniej 18 lipca br.

Niedopełnienie obowiązku terminowego dostarczenia zwolnienia powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Sankcja w postaci obniżenia świadczenia za okres choroby o 25% nie ma natomiast zastosowania do wynagrodzenia za czas choroby przysługującego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Jeżeli zatem pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, a za okres objęty tym zaświadczeniem przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, jego wysokości nie należy obniżać.

W związku z tym nie mogą Państwo obniżyć wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za czas niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe nie może być obniżone z powodu nieterminowego doręczenia zwolnienia lekarskiego.

W przypadku gdyby kolejne zaświadczenie lekarskie dostarczone przez Państwa pracownika po terminie obejmowało okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, wówczas o 25% powinni Państwo obniżyć wyłącznie zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracodawca od 8 maja br. zatrudnia pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 170 zł. W lipcu był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie pracownik dostarczył pracodawcy dopiero 27 lipca.

Wynagrodzenie chorobowe za okres od 11 do 18 lipca pracodawca powinien obliczyć w następujący sposób:

a) podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego:

170 zł – (170 zł x 13,71%) = 146,69 zł

b) wynagrodzenie chorobowe za 9 dni:

146,69 zł : 30 dni = 4,89 zł (stawka za 1 dzień niezdolności do pracy 100%)

4,89 zł x 80% = 3,91 zł (stawka wynagrodzenia chorobowego za 1 dzień niezdolności do pracy 80%)

3,91 zł x 9 dni = 35,19 zł.

Za niezdolność do pracy w lipcu br. pracodawca powinien wypłacić pracownikowi młodocianemu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 35,19 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 i 2, art. 62 ust. 1 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512
 • art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?