Jakie świadczenie chorobowe przysługuje osobie współpracującej, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę
REKLAMA
Pańska żona została zgłoszona do pracowniczych ubezpieczeń społecznych nieprawidłowo. W świetle przepisów ubezpieczeniowych małżonka jest osobą współpracującą, a nie pracownikiem, zatem nie przysługuje jej prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, powinna wystąpić do ZUS z wnioskiem o zaliczenie do okresu wyczekiwania (tj. do 90 dni) okresu, za który były za nią opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe z pracowniczego tytułu. Jeżeli ZUS zaliczył jej ten okres i łącznie upłynęło 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego lub jeżeli upłynęło już 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego z tytułu współpracy, Pana żona nabędzie prawo do zasiłku chorobowego. Płatnikiem zasiłku w tym przypadku jest ZUS, zatem zwolnienie lekarskie wraz z wypełnionym formularzem ZUS Z-3b małżonka powinna dostarczyć do ZUS nie później niż w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić w ramach umowy o pracę swojego współmałżonka, a także inną osobę z najbliższej rodziny. Jednak do celów ubezpieczeń społecznych ZUS nie uzna takiej osoby pozostającej w stosunku pracy za pracownika, jeżeli wraz z osobą prowadzącą działalność pozostaje ona we wspólnym gospodarstwie domowym.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat