| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Ustawa zasiłkowa przewiduje sytuacje, w których mimo spełnienia formalnych warunków pracownik nie uzyska prawa do zasiłku chorobowego w ogóle lub utraci je w następstwie pewnych okoliczności. W sytuacjach, w których pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku, nie nabędzie on także prawa do wynagrodzenia chorobowego. Skutkuje to tym, że świadczenie chorobowe nie zostanie mu wypłacone lub jego wypłata zostanie wstrzymana.

Aby pracownik nabył prawo do świadczenia chorobowego, musi upłynąć odpowiedni okres wyczekiwania (okres ubezpieczenia chorobowego), przed upływem którego pracownikowi nie należy się żadne świadczenie za czas niezdolności do pracy. Świadczenia za czas choroby nie przysługują pracownikowi także wtedy, gdy na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje on prawo do wynagrodzenia, przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, macierzyńskim, jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik przez okres orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową albo wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, traci prawo do świadczenia chorobowego.

Okres wyczekiwania

Okres wyczekiwania jest to okres ubezpieczenia chorobowego, po upływie którego ubezpieczony nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Wynosi on:

  • 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli jest ono obowiązkowe (np. w przypadku pracowników),
  • 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli jest ono dobrowolne (np. w przypadku zleceniobiorców).

Przed upływem tego okresu żadne świadczenie z ubezpieczenia chorobowego ubezpieczonemu nie przysługuje.

Do okresu 30- lub 90-dniowego nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego należy doliczyć poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że przerwa w podleganiu jest nie dłuższa niż 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony w firmie X od 2010 r. Zwolnił się 15 czerwca br., natomiast od 1 sierpnia rozpoczął nową pracę w firmie Y. W nowej pracy przedłożył zwolnienie lekarskie od 5 sierpnia br. Pracownikowi nie przysługuje świadczenie chorobowe, gdyż nie upłynął jeszcze 30-dniowy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku. Do okresu wyczekiwania nie należy wliczać poprzedniego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu w firmie X, ponieważ przerwa w podleganiu ubezpieczeniu przekroczyła 30 dni.

WAŻNE!

Jeżeli ubezpieczony stanie się niezdolny do pracy w trakcie okresu wyczekiwania, zasiłek chorobowy nie przysługuje mu do upływu okresu wyczekiwania.

PRZYKŁAD

Pracownik został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym od 1 lipca 2011 r. Wcześniej, przez okres 24 miesięcy, nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z żadnego tytułu. Ubezpieczony stal się niezdolny do pracy 26 lipca 2011 r. i przedłożył zwolnienie lekarskie do 15 sierpnia 2011 r. Prawo do wynagrodzenia chorobowego nabędzie począwszy od 31 lipca 2011 r., a więc po upływie 30-dniowego okresu wyczekiwania.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »