Kategorie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021

Emilia Panufnik
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021, do kiedy, wniosek, ile wynosi
Shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na kwiecień 2021 r. Do którego kwietnia będą zamknięte żłobki i przedszkola? Ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w kwietniu 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Można też ubiegać się o zasiłek, gdy zatrudniona niania albo opiekun dzienny nie może sprawować opieki nad dzieckiem z powodu COVID-19. Ważnym warunkiem jest wiek dziecka. Zdrowe dziecko może mieć maksymalnie 8 lat, aby rodzic mógł starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w szczególnych sytuacjach można wnioskować o zasiłek nawet na dziecko 24-letnie. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można uzyskać również w przypadku otwarcia placówki w ograniczonym zakresie, a więc chodzi o sytuację, kiedy np. przedszkole funkcjonuje, ale ma mniejsze grupy bądź jedną zbiorczą. Wówczas może nie być miejsca dla dziecka. Rodzic takiego przedszkolaka może wnioskować o zasiłek.

Te same zasady przyznawania zasiłku dotyczą rodziców dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie to przyznaje się jednak do innych limitów wiekowych dziecka:

 • do 16 lat - dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
 • do 18 lat - dzieci, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • do 24 lat - osoby, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Reklama

Aktualnie szkoły funkcjonują zdalnie. Dnia 25 marca 2021 r. na konferencji Premiera i Ministra Zdrowia ogłoszono kolejne obostrzenia nakazujące zamknięcie przedszkoli i żłobków w całej Polsce. Dotyczy to okresu od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. (okres Wielkanocy). W związku z tym konieczne było przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługiwał do 28 marca. W Dzienniku Ustaw opublikowano już kolejne rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego o 2 tygodnie - od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r. Na ten sam okres przedłuża się analogiczne świadczenie wypłacane z KRUS - zasiłek opiekuńczy.

Dnia 7 kwietnia 2021 r. na Minister Zdrowia na konferencji ogłosił dalsze przedłużenie ostatnio wprowadzonych obostrzeń. Przedszkola, żłobki i szkoły będą zamknięte do 18 kwietnia 2021 r. W związku z tym do 18 kwietnia przedłużono także dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS.

Dnia 8 kwietnia 2021 r. pojawiło się rozporządzenie przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia 2021 r., pomimo tego zasiłek będzie przysługiwał tylko do 18 kwietnia, ponieważ od 19 kwietnia żłobki, przedszkola i kluby dziecięce będą otwarte. Nadal będzie można otrzymać zasiłek, jeśli dana placówka zostanie zamknięta z powodu COVID-19 lub będzie pracowała w ograniczonym zakresie. Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 18 kwietnia 2021 - zmiany!

Do kiedy?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia 2021 r. Na ten okres zasiłki przedłużono mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Warto jednak mieć na uwadze, że poziom zachorowalności na COVID-19 w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie - 25 marca wzrost zakażeń wynosił 34151 osób, a 26 marca jest już liczba 35143. To najwyższy wskaźnik zachorowalności od początku pandemii. Wszystko może się zdarzyć, dlatego nie wyklucza się wydłużenia lockdownu. Jeśli przedszkola, żłobki będą dłużej zamknięte i klasy 1-3 będą uczyły się zdalnie, z pewnością dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dalej przyznawany. Nawet jeśli placówki zostaną otwarte, skala pandemii uzasadnia przedłużenie zasiłku, ponieważ wysoce prawdopodobne są sytuacje kwarantanny i izolacji wśród dzieci, a także zamknięcia poszczególnych przedszkoli i żłobków z powodu epidemii.

Na dzień 29 marca 2021 r. (poniedziałek) liczba zachorowań na COVID-19 wynosi 16965 osób. Znacznie spadła więc przez ostatni weekend.

Zgodnie z przewidywaniami 7 kwietnia Minister Zdrowia ogłosił przedłużenie zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół do 18 kwietnia 2021 r. Wiązało się to z koniecznością przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pojawiły się kolejne rozporządzenia wydłużające zasiłek dla rodziców. Przedłużają dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia 2021 r. Jednak w związku z otwarciem przedszkoli i żłobków z dniem 19 kwietnia 2021 r. od tego dnia zasiłek nie będzie już przysługiwał. Czytaj: Przedszkola i żłobki otwarte od 19 kwietnia 2021 r.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021 r.

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi tyle, ile zasiłek opiekuńczy. Jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to więc 80% wypłaty.

Jak złożyć wniosek?

W celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie składa się wniosku, jednak przyjęło się takie określenie. Dokumentem wypełnianym przez rodziców ubiegających się o to świadczenie jest "Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego". Pobierz oświadczenie: Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór. Treść oświadczenia sprowadza się do poinformowania o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w danym okresie z powodu zamknięcia placówki czy niemożliwości sprawowania opieki przez nianię czy opiekuna. Należy potwierdzić, że w tym czasie małżonek czy drugi rodzic nie był w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem. Wypełnione oświadczenie przesyła się do kadr/pracodawcy. W przypadku prowadzącego działalność gospodarczą i współpracownika oświadczenie można złożyć przez PUE ZUS: Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 656)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 655)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 559)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 558)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?