REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obostrzenia - dodatkowy zasiłek opiekuńczy i praca zdalna

Redakcja
Nowe obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021
Nowe obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. - co z przedszkolami i żłobkami? Czy będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Rekomenduje się pracę zdalną.

Nowe obostrzenia Konferencja Premiera i Ministra Zdrowia 25 marca 2021 r.

„To najtrudniejszy moment pandemii” – Premier Mateusz Morawiecki. Mamy najwyższy przyrost zakażeń na COVID-19 od początku pandemii – 34 151 osób. III fala epidemii jest największa ze wszystkich dotychczasowych. Mutacja brytyjska jest bardziej zakaźna i powoduje więcej hospitalizacji. Spodziewamy się dalszego wzrostu liczby zachorowań i hospitalizacji. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu i na Śląsku. Wydolność służby zdrowia jest krytyczna. Wchodzą nowe rygory mające chronić zdrowie i życie Polaków. Jakie nowe obostrzenia zostały wprowadzone?

REKLAMA

Autopromocja

Wielkanoc

Czy wprowadza się zakaz przemieszczania na Wielkanoc? Premier apeluje, aby spędzić je w gronie najbliższej rodziny. Jest to także rekomendacja Ministra Zdrowia. Warto dodać, że w dalszym ciągu obowiązuje limit zgromadzeń do 5 osób. Nie wlicza się do limitu osób zaszczepionych.

Jakie obostrzenia od soboty 27 marca 2021?

Podtrzymuje się dotychczasowe obostrzenia i wprowadza dodatkowe w dniach od 27 marca do 9 kwietnia 2021:

  1. sklepy meblowe i budowlane wielkopowierzchniowe (powyżej 2000m2) zostają zamknięte,
  2. w placówkach handlowych i punktach jak poczta (wielkopowierzchniowe powyżej 100m2) większy rygor bezpieczeństwa – 1 osoba na 20m2
  3. kościoły – nowy limit osób – 1 osoba na 20m2
  4. salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne do 9 kwietnia 2021 r. zamknięte
  5. obiekty sportowe – do 9 kwietnia działalność ograniczona tylko dla sportowców zawodowych

Przedszkola i żłobki

Szkoły pracują zdalnie, a co ze żłobkami i przedszkolami? Czy nadal będą otwarte? Zostają zamknięte od 27 marca do 9 kwietnia. Nie dotyczy to personelu medycznego i innych służb, których dzieciom należy zapewnić opiekę, by nie odciągać ich od pracy w walce z COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Przewiduje się przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia żłobków i przedszkoli czyli do 11 kwietnia 2021 r. Wszyscy rodzice dzieci uczęszczający do żłobków i przedszkoli, które zostaną zamknięte, będą mogli wnioskować o zasiłek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna

Zdecydowanie rekomenduje się pracę zdalną dla wszystkich pracowników, gdzie tylko jest to możliwe. Jest to apel do pracodawców. Dotyczy to także administracji publicznej. Będzie dyspozycja do wszystkich szefów jednostek, nie tylko ministerstw, aby wykonywać pracę zdalną. Organizacja pracy zdalnej to także prośba w kierunku firm prywatnych. Każda mobilność zmniejsza ryzyko zakażenia COVID-19.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?p

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA

Młodzi nauczyciele nie mają dodatku do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Do szkół wracają emeryci

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA