reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca 2021

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ulega przedłużeniu do 28 marca 2021 r. Ostatnie wydłużenie zasiłku dotyczyło pierwszych 2 tygodni marca. Przedłuża się równocześnie zasiłek z ZUS i KRUS. Jaka jest podstawa prawna?

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie ulega wydłużeniu. Ostatnie rozporządzenie przewidywało wypłatę zasiłku do 14 marca 2021 r. Dnia 11 marca pojawił się natomiast nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Projekt zakłada przedłużenie zasiłku o kolejne 2 tygodnie - od 15 marca do 28 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie ponownie przedłużony o kolejne 2 tygodnie - do 11 kwietnia 2021 r.

Przedłużenie funkcjonowania zasiłku za pomocą rozporządzenia możliwe jest dzięki upoważnieniu ustawowemu z art. 4 ust. 3 ustawy covidowej.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19

Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Przyznaje się go rodzicom dzieci w wieku do lat 8, gdy zamknięto szkołę, przedszkole, żłobek i klub dziecięcy z powodu COVID-19. W przypadku ograniczonego otwarcia placówki, jeśli nie ma możliwości przyjęcia dziecka w tym czasie np. do przedszkola, również można ubiegać się o zasiłek. Świadczenie to przysługuje także w razie niemożliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego (również z powodu COVID-19).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS ponownie przedłuża się o 2 tygodnie - do 28 marca 2021 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS

Odpowiednikiem dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS jest zasiłek opiekuńczy w KRUS. Jest on przedłużany równocześnie z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (RD326)

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (RD327)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 26.03.2021

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca 2021
Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca 2021

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama