REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r. - przedszkola i żłobki - otwarcie 6 maja.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r. - przedszkola i żłobki - otwarcie 6 maja.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie po raz kolejny wydłużony do czasu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków z powodu koronawirusa (COVID-19). Tym razem będzie to termin 24 maja 2020 r. Przewiduje to projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Co z otwarciem przedszkoli i żłobków od 6 maja?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

W dniu 29 kwietnia 2020 r.  Sejm pracował nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jest to projekt zmian do tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 –  tarcza antykryzysowa 3.0. Kwestia przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego (przyznawanego w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli, żłobków, innych placówek, do których uczęszcza dziecko lub niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego) została uregulowana w art. 66 projektu ustawy:

Art. 66. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy zmienianej w art. 43, oraz zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4a ust. 1 tej ustawy, przysługuje od dnia 4 maja, w wymiarze odpowiednio wskazanym w art. 4 ust. 1 i 1a oraz art. 4a ust. 2 ustawy zmienianej w art. 43, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. [była to pierwsza wersja projektu]

W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek do 24 maja 2020 r. prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało właśnie wydłużone, tak jak dotychczas dla wszystkich grup obecnie uprawnionych, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego z KRUS i dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS w celu przeciwdziałania COVID-19 zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 1 maja.

W związku z powyższym zmieniono w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 termin, od którego w dalszym ciągu będzie przyznawane świadczenie. Proponuje się, aby możliwość pobierania zasiłku była możliwa także po otwarciu szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek w wymiarze nie wyższym niż 14 dni (a więc po 24 maja 2020 r.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zgodnie z powyższym dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany z ZUS i zasiłek opiekuńczy wypłacany z KRUS będą przysługiwały dłużej, jeszcze po 4 maja. Na chwilę obecną zamknięcie szkół ma trwać do 24 maja. Jest to więc data, do której będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a po wejściu w życie przepisów tarczy 3.0 możliwość ta zostanie przedłużona o kolejne 14 dni.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

Otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja 2020 r.

W dniu dzisiejszym, 30 kwietnia 2020 r., rząd ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. Od dnia 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Przyznaje się jednak możliwość zamknięcia ich w wyjątkowych przypadkach przez poszczególne samorządy.

Jeśli rodzice pracują, dzieci będą mogły wrócić do placówek dla najmłodszych. Organy prowadzące przedszkola i żłobki mogą wznowić ich działalność o środy 6 maja 2020 r. Należy jednak mieć na względzie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zezwala się organom prowadzących wspomniane placówki na ograniczenie liczebności grupy przedszkolnej lub żłobkowej.

Co istotne, każda jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola działające na jej terenie.

Co w tej sytuacji z zasiłkiem opiekuńczym?

Jeśli dziecko będzie uczęszczało do żłobka lub przedszkola, zasiłek nie przysługuje. Mogą na niego liczyć jednak rodzice, których dziecko zostanie w domu, gdy przedszkole i żłobek będą zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19 (czyli np. ograniczenie liczebności grupy). O zasiłek można wnioskować także w przypadku otwarcia placówki, gdy rodzice mimo wszystko podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Więcej informacji na ten temat: Czy pozostanie dziecka w domu od 6 maja pozbawia zasiłku opiekuńczego?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 374)

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 791)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 790)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA