REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r. - przedszkola i żłobki - otwarcie 6 maja.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r. - przedszkola i żłobki - otwarcie 6 maja.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie po raz kolejny wydłużony do czasu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków z powodu koronawirusa (COVID-19). Tym razem będzie to termin 24 maja 2020 r. Przewiduje to projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Co z otwarciem przedszkoli i żłobków od 6 maja?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Autopromocja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

W dniu 29 kwietnia 2020 r.  Sejm pracował nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jest to projekt zmian do tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 –  tarcza antykryzysowa 3.0. Kwestia przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego (przyznawanego w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli, żłobków, innych placówek, do których uczęszcza dziecko lub niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego) została uregulowana w art. 66 projektu ustawy:

Art. 66. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy zmienianej w art. 43, oraz zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4a ust. 1 tej ustawy, przysługuje od dnia 4 maja, w wymiarze odpowiednio wskazanym w art. 4 ust. 1 i 1a oraz art. 4a ust. 2 ustawy zmienianej w art. 43, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. [była to pierwsza wersja projektu]

W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek do 24 maja 2020 r. prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało właśnie wydłużone, tak jak dotychczas dla wszystkich grup obecnie uprawnionych, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego z KRUS i dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS w celu przeciwdziałania COVID-19 zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 1 maja.

W związku z powyższym zmieniono w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 termin, od którego w dalszym ciągu będzie przyznawane świadczenie. Proponuje się, aby możliwość pobierania zasiłku była możliwa także po otwarciu szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek w wymiarze nie wyższym niż 14 dni (a więc po 24 maja 2020 r.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zgodnie z powyższym dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany z ZUS i zasiłek opiekuńczy wypłacany z KRUS będą przysługiwały dłużej, jeszcze po 4 maja. Na chwilę obecną zamknięcie szkół ma trwać do 24 maja. Jest to więc data, do której będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a po wejściu w życie przepisów tarczy 3.0 możliwość ta zostanie przedłużona o kolejne 14 dni.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

Otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja 2020 r.

W dniu dzisiejszym, 30 kwietnia 2020 r., rząd ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. Od dnia 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Przyznaje się jednak możliwość zamknięcia ich w wyjątkowych przypadkach przez poszczególne samorządy.

Jeśli rodzice pracują, dzieci będą mogły wrócić do placówek dla najmłodszych. Organy prowadzące przedszkola i żłobki mogą wznowić ich działalność o środy 6 maja 2020 r. Należy jednak mieć na względzie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zezwala się organom prowadzących wspomniane placówki na ograniczenie liczebności grupy przedszkolnej lub żłobkowej.

Co istotne, każda jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola działające na jej terenie.

Co w tej sytuacji z zasiłkiem opiekuńczym?

Jeśli dziecko będzie uczęszczało do żłobka lub przedszkola, zasiłek nie przysługuje. Mogą na niego liczyć jednak rodzice, których dziecko zostanie w domu, gdy przedszkole i żłobek będą zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19 (czyli np. ograniczenie liczebności grupy). O zasiłek można wnioskować także w przypadku otwarcia placówki, gdy rodzice mimo wszystko podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Więcej informacji na ten temat: Czy pozostanie dziecka w domu od 6 maja pozbawia zasiłku opiekuńczego?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 374)

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 791)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 790)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA