Kategorie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r.

Emilia Panufnik
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r. - przedszkola i żłobki - otwarcie 6 maja.
fot. Fotolia
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie po raz kolejny wydłużony do czasu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków z powodu koronawirusa (COVID-19). Tym razem będzie to termin 24 maja 2020 r. Przewiduje to projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Co z otwarciem przedszkoli i żłobków od 6 maja?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

Reklama

W dniu 29 kwietnia 2020 r.  Sejm pracował nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jest to projekt zmian do tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 –  tarcza antykryzysowa 3.0. Kwestia przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego (przyznawanego w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli, żłobków, innych placówek, do których uczęszcza dziecko lub niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego) została uregulowana w art. 66 projektu ustawy:

Art. 66. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy zmienianej w art. 43, oraz zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4a ust. 1 tej ustawy, przysługuje od dnia 4 maja, w wymiarze odpowiednio wskazanym w art. 4 ust. 1 i 1a oraz art. 4a ust. 2 ustawy zmienianej w art. 43, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. [była to pierwsza wersja projektu]

W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek do 24 maja 2020 r. prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało właśnie wydłużone, tak jak dotychczas dla wszystkich grup obecnie uprawnionych, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego z KRUS i dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS w celu przeciwdziałania COVID-19 zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 1 maja.

W związku z powyższym zmieniono w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 termin, od którego w dalszym ciągu będzie przyznawane świadczenie. Proponuje się, aby możliwość pobierania zasiłku była możliwa także po otwarciu szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek w wymiarze nie wyższym niż 14 dni (a więc po 24 maja 2020 r.). 

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zgodnie z powyższym dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany z ZUS i zasiłek opiekuńczy wypłacany z KRUS będą przysługiwały dłużej, jeszcze po 4 maja. Na chwilę obecną zamknięcie szkół ma trwać do 24 maja. Jest to więc data, do której będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a po wejściu w życie przepisów tarczy 3.0 możliwość ta zostanie przedłużona o kolejne 14 dni.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

Otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja 2020 r.

Reklama

W dniu dzisiejszym, 30 kwietnia 2020 r., rząd ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. Od dnia 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Przyznaje się jednak możliwość zamknięcia ich w wyjątkowych przypadkach przez poszczególne samorządy.

Jeśli rodzice pracują, dzieci będą mogły wrócić do placówek dla najmłodszych. Organy prowadzące przedszkola i żłobki mogą wznowić ich działalność o środy 6 maja 2020 r. Należy jednak mieć na względzie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zezwala się organom prowadzących wspomniane placówki na ograniczenie liczebności grupy przedszkolnej lub żłobkowej.

Co istotne, każda jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola działające na jej terenie.

Co w tej sytuacji z zasiłkiem opiekuńczym?

Jeśli dziecko będzie uczęszczało do żłobka lub przedszkola, zasiłek nie przysługuje. Mogą na niego liczyć jednak rodzice, których dziecko zostanie w domu, gdy przedszkole i żłobek będą zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19 (czyli np. ograniczenie liczebności grupy). O zasiłek można wnioskować także w przypadku otwarcia placówki, gdy rodzice mimo wszystko podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Więcej informacji na ten temat: Czy pozostanie dziecka w domu od 6 maja pozbawia zasiłku opiekuńczego?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 374)

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 791)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 790)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?