REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w razie zmiany etatu w trakcie choroby trzeba na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Zatrudniamy 39 osób i sami wypłacamy zasiłki pracownikom. W bieżącym roku ze względu na trudną sytuację zakładu (związaną z powodzią) oraz charakter naszej linii produkcyjnej, w celu utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia musieliśmy na okres sezonu letniego od 1 lipca do 30 września obniżyć wymiar czasu pracy części załogi do 1/2 etatu. Pracownica zatrudniona od 3 września 2007 r. pobierała zasiłek chorobowy od 15 marca do 5 lipca br. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie od 12 lipca do 3 sierpnia br. Od jakiej podstawy wymiaru naliczać jej zasiłek należny od 1 lipca br.? Czy na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku z uwzględnieniem niższego wynagrodzenia? W jaki sposób przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nagrodę roczną za 2009 r.?

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Nie należy ustalać na nowo podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 15 marca do 5 lipca br., gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w trakcie zwolnienia lekarskiego. Na nowo należy natomiast ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego po przerwie w niezdolności do pracy, tj. od 12 lipca br., gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku chorobowego. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (za lipiec 2010 r. po uzupełnieniu do pełnego miesiąca) oraz 1/12 nagrody rocznej przeliczonej do 1/2 etatu.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w razie zmiany wymiaru czasu pracy należy uwzględniać wyłącznie wynagrodzenie za okres po tej zmianie. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi wówczas:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy z okresu krótszego niż 12 miesięcy przed miesiącem, w którym nastąpiło zachorowanie – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w tym okresie,
  • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w tym miesiącu.

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego należnego pracownicy za okres od 15 marca do 5 lipca br. jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca 2009 r. do lutego br. oraz 1/12 nagrody rocznej wypłaconej za 2009 r. W tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nowy wymiar czasu pracy zaczął obowiązywać pracownicę w trakcie zwolnienia lekarskiego. Z tego powodu zmiana wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Od ustalonej podstawy wymiaru należy naliczyć i wypłacić zasiłek za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, tj. do 5 lipca 2010 r.

WAŻNE!

Jeśli etat zmienia się w trakcie niezdolności do pracy, wysokość zasiłku należy obliczać od wynagrodzenia dla starego etatu za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Dopiero w sytuacji, gdy wystąpi przerwa w niezdolności do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po przerwie należy ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy. Zasadę tę należy stosować także wówczas, gdy przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe bądź przypadała na dni wolne od pracy (np. niedzielę).

Państwa pracownica ponownie zachorowała 12 lipca br. Do 30 czerwca br. była zatrudniona na pełny etat, a od 1 lipca br. na 1/2 etatu. Mimo że przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, ze względu na zmianę wymiaru czasu pracy w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należnego od 12 lipca należy ustalić ponownie. Należy w niej uwzględnić jedynie wynagrodzenie przysługujące po zmianie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. W przypadku Państwa pracownicy podstawą wymiaru zasiłku od 12 lipca br. będzie wynagrodzenie za lipiec br., po uzupełnieniu do kwoty należnej za pełny miesiąc pracy.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy ponadto wliczyć nagrodę roczną w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za 2009 r., tj. za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ponieważ jednak pracownica otrzymała nagrodę roczną za pracę w 2009 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, a prawo do zasiłku chorobowego od 12 lipca br. nabywa z tytułu niższego wymiaru czasu pracy, kwotę nagrody rocznej należy przeliczyć do aktualnego wymiaru czasu pracy. W tym celu kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy do poprzedniego etatu:

1/2 (obowiązujący w 2010 r.) : 1 pełny etat (obowiązujący w 2009 r.) = 0,5.

Kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez 0,5 i wliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 (po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika).

● art. 36, art. 38, art. 40, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

59 godzin nieprzerwanego tygodniowego odpoczynku zamiast 35 godzin. Czy taka zmiana wejdzie w KP?

W 2024 r. dużo pisało się o czterodniowym tygodniu pracy, teraz przyszedł czas pisać o tym z innej perspektywy. Chodzi o proponowaną zmianę w Kodeksie pracy, mianowicie o 59-godzinny tygodniowy odpoczynek pracowników, zamiast aktualnie obowiązującego 35-godzinnego. Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym zakresie poznamy do 20 marca 2025 r.

REKLAMA

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? [TABELA]

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? Ile wynosi dodatek za pracę w porze nocnej? Jak się go oblicza? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach 2025 r.? Czy może być jeszcze wyższy? [TABELA]

Zrównanie wieku emerytalnego w 2025? Mamy odpowiedź resortu pracy. Możliwe konfiguracje [60 lat dla kobiet i mężczyzn; 63 lata dla kobiet i mężczyzn; 65 lat dla kobiet mężczyzn; tak jak jest: 60 lat dla kobiet i 65 lat mężczyzn]

Od lat w społeczeństwie przewija się debata na temat wieku emerytalnego. Jedni chcą jego obniżenia, drudzy podwyższenia a jeszcze inni zrównania. Temat jest trudny, w tym politycznie. Mamy jednak odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co do tego, czy trwają prace w tym zakresie i czy planowane są zmiany na 2025 r.

Wynagrodzenia nie będą tabu. Obowiązkowa informacja o zarobkach w ofertach pracy oraz jawność wynagrodzeń w firmie

Sejm zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy. Jeśli ją uchwali, wówczas pracodawcy w ofertach pracy będą musieli podawać proponowane wynagrodzenie. Ponadto zacznie obowiązywać zasada, że wynagrodzenie, jak i jego poziom będą jawne podczas trwania stosunku pracy.

W grudniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce. To już kolejny miesiąc!

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.

REKLAMA

Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią? [WYWIAD]

W styczniu 2025 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4666 zł brutto. Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią?

Seniorzy oblegają placówki ZUS. Złożyli już 53 tys. wniosków, mimo że świadczenie będzie wypłacane od lipca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o rentę wdowią. Seniorzy oblegają placówki ZUS, mimo że wnioski można składać do końca lipca 2025 r. Złożono już prawie 53 tys. wniosków. Renta wdowia będzie wypłacana od lipca.

REKLAMA