| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w razie zmiany etatu w trakcie choroby trzeba na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Czy w razie zmiany etatu w trakcie choroby trzeba na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Zatrudniamy 39 osób i sami wypłacamy zasiłki pracownikom. W bieżącym roku ze względu na trudną sytuację zakładu (związaną z powodzią) oraz charakter naszej linii produkcyjnej, w celu utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia musieliśmy na okres sezonu letniego od 1 lipca do 30 września obniżyć wymiar czasu pracy części załogi do 1/2 etatu. Pracownica zatrudniona od 3 września 2007 r. pobierała zasiłek chorobowy od 15 marca do 5 lipca br. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie od 12 lipca do 3 sierpnia br. Od jakiej podstawy wymiaru naliczać jej zasiłek należny od 1 lipca br.? Czy na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku z uwzględnieniem niższego wynagrodzenia? W jaki sposób przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nagrodę roczną za 2009 r.?

PROBLEM

RADA

Nie należy ustalać na nowo podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 15 marca do 5 lipca br., gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w trakcie zwolnienia lekarskiego. Na nowo należy natomiast ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego po przerwie w niezdolności do pracy, tj. od 12 lipca br., gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku chorobowego. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (za lipiec 2010 r. po uzupełnieniu do pełnego miesiąca) oraz 1/12 nagrody rocznej przeliczonej do 1/2 etatu.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Jednak w razie zmiany wymiaru czasu pracy należy uwzględniać wyłącznie wynagrodzenie za okres po tej zmianie. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi wówczas:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy z okresu krótszego niż 12 miesięcy przed miesiącem, w którym nastąpiło zachorowanie – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w tym okresie,
  • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w tym miesiącu.

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego należnego pracownicy za okres od 15 marca do 5 lipca br. jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca 2009 r. do lutego br. oraz 1/12 nagrody rocznej wypłaconej za 2009 r. W tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nowy wymiar czasu pracy zaczął obowiązywać pracownicę w trakcie zwolnienia lekarskiego. Z tego powodu zmiana wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Od ustalonej podstawy wymiaru należy naliczyć i wypłacić zasiłek za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, tj. do 5 lipca 2010 r.

WAŻNE!

Jeśli etat zmienia się w trakcie niezdolności do pracy, wysokość zasiłku należy obliczać od wynagrodzenia dla starego etatu za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Dopiero w sytuacji, gdy wystąpi przerwa w niezdolności do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po przerwie należy ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy. Zasadę tę należy stosować także wówczas, gdy przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe bądź przypadała na dni wolne od pracy (np. niedzielę).

Państwa pracownica ponownie zachorowała 12 lipca br. Do 30 czerwca br. była zatrudniona na pełny etat, a od 1 lipca br. na 1/2 etatu. Mimo że przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, ze względu na zmianę wymiaru czasu pracy w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należnego od 12 lipca należy ustalić ponownie. Należy w niej uwzględnić jedynie wynagrodzenie przysługujące po zmianie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. W przypadku Państwa pracownicy podstawą wymiaru zasiłku od 12 lipca br. będzie wynagrodzenie za lipiec br., po uzupełnieniu do kwoty należnej za pełny miesiąc pracy.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy ponadto wliczyć nagrodę roczną w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za 2009 r., tj. za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ponieważ jednak pracownica otrzymała nagrodę roczną za pracę w 2009 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, a prawo do zasiłku chorobowego od 12 lipca br. nabywa z tytułu niższego wymiaru czasu pracy, kwotę nagrody rocznej należy przeliczyć do aktualnego wymiaru czasu pracy. W tym celu kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy do poprzedniego etatu:

1/2 (obowiązujący w 2010 r.) : 1 pełny etat (obowiązujący w 2009 r.) = 0,5.

Kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez 0,5 i wliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 (po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika).

● art. 36, art. 38, art. 40, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »