REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w razie zmiany etatu w trakcie choroby trzeba na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Zatrudniamy 39 osób i sami wypłacamy zasiłki pracownikom. W bieżącym roku ze względu na trudną sytuację zakładu (związaną z powodzią) oraz charakter naszej linii produkcyjnej, w celu utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia musieliśmy na okres sezonu letniego od 1 lipca do 30 września obniżyć wymiar czasu pracy części załogi do 1/2 etatu. Pracownica zatrudniona od 3 września 2007 r. pobierała zasiłek chorobowy od 15 marca do 5 lipca br. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie od 12 lipca do 3 sierpnia br. Od jakiej podstawy wymiaru naliczać jej zasiłek należny od 1 lipca br.? Czy na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku z uwzględnieniem niższego wynagrodzenia? W jaki sposób przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nagrodę roczną za 2009 r.?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Nie należy ustalać na nowo podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 15 marca do 5 lipca br., gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w trakcie zwolnienia lekarskiego. Na nowo należy natomiast ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego po przerwie w niezdolności do pracy, tj. od 12 lipca br., gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku chorobowego. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (za lipiec 2010 r. po uzupełnieniu do pełnego miesiąca) oraz 1/12 nagrody rocznej przeliczonej do 1/2 etatu.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w razie zmiany wymiaru czasu pracy należy uwzględniać wyłącznie wynagrodzenie za okres po tej zmianie. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi wówczas:

 • przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy z okresu krótszego niż 12 miesięcy przed miesiącem, w którym nastąpiło zachorowanie – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w tym okresie,
 • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w tym miesiącu.

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego należnego pracownicy za okres od 15 marca do 5 lipca br. jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca 2009 r. do lutego br. oraz 1/12 nagrody rocznej wypłaconej za 2009 r. W tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nowy wymiar czasu pracy zaczął obowiązywać pracownicę w trakcie zwolnienia lekarskiego. Z tego powodu zmiana wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Od ustalonej podstawy wymiaru należy naliczyć i wypłacić zasiłek za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, tj. do 5 lipca 2010 r.

WAŻNE!

Jeśli etat zmienia się w trakcie niezdolności do pracy, wysokość zasiłku należy obliczać od wynagrodzenia dla starego etatu za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Dopiero w sytuacji, gdy wystąpi przerwa w niezdolności do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po przerwie należy ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy. Zasadę tę należy stosować także wówczas, gdy przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe bądź przypadała na dni wolne od pracy (np. niedzielę).

Państwa pracownica ponownie zachorowała 12 lipca br. Do 30 czerwca br. była zatrudniona na pełny etat, a od 1 lipca br. na 1/2 etatu. Mimo że przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, ze względu na zmianę wymiaru czasu pracy w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należnego od 12 lipca należy ustalić ponownie. Należy w niej uwzględnić jedynie wynagrodzenie przysługujące po zmianie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. W przypadku Państwa pracownicy podstawą wymiaru zasiłku od 12 lipca br. będzie wynagrodzenie za lipiec br., po uzupełnieniu do kwoty należnej za pełny miesiąc pracy.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy ponadto wliczyć nagrodę roczną w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za 2009 r., tj. za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ponieważ jednak pracownica otrzymała nagrodę roczną za pracę w 2009 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, a prawo do zasiłku chorobowego od 12 lipca br. nabywa z tytułu niższego wymiaru czasu pracy, kwotę nagrody rocznej należy przeliczyć do aktualnego wymiaru czasu pracy. W tym celu kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy do poprzedniego etatu:

1/2 (obowiązujący w 2010 r.) : 1 pełny etat (obowiązujący w 2009 r.) = 0,5.

Kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez 0,5 i wliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 (po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika).

● art. 36, art. 38, art. 40, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA