Kategorie

Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Bogusław Nowakowski
Od 4 lat prowadzę zakład kominiarski. 10 września 2009 r. miałem wypadek podczas wykonywania pracy. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłem od 21 września 2009 r. ZUS wypłacił mi zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem za okres od 10 września 2009 r. do 4 lutego br. Od 5 lutego br. lekarz kardiolog wystawił mi zwolnienie lekarskie na 30 dni, które nie ma związku z wypadkiem z września. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed obecnym zwolnieniem byłem na zwolnieniu lekarskim? Czy od 5 lutego br. ZUS liczy nowy okres zasiłkowy?

Od 5 lutego br. ma Pan prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ ma Pan wymagany okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Do okresu wyczekiwania wlicza się okres pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że w tym okresie nie jest opłacana składka. Między kolejnymi niezdolnościami do pracy nie było przerwy, dlatego okresy pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego ZUS wliczy do jednego okresu zasiłkowego.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 8 ust. 1 ustawy wypadkowej). Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej). Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest brak na dzień wypadku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia na kwotę przekraczającą 6,60 zł (art. 6 ust. 1 ustawy wypadkowej).

W przypadku niezdolności do pracy, która nie ma związku z wypadkiem przy pracy, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Dla przedsiębiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Objęcie tym ubezpieczeniem może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, wcześniejszego niż dzień złożenia wniosku, gdy zgłoszenie do tego ubezpieczenia nastąpi razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń (art. 14 ust. 1 ustawy systemowej).

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej nie przystąpił Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego w tym przypadku objęcie ubezpieczeniem chorobowym mogło nastąpić od dnia wskazanego przez Pana we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

WAŻNE!

Przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Od 5 lutego br. przysługuje Panu prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, ponieważ zgłosił się Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 21 września 2009 r. Dlatego ma Pan wymagany 90-dniowy okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Okres pobierania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie jest przerwą w ubezpieczeniu, mimo że w tym okresie nie są opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Okres ten jest traktowany jak okres ubezpieczenia i podlega wliczeniu do okresu wyczekiwania na zasiłek.

WAŻNE!

Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, za który nie jest opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe z powodu niezdolności do pracy, jest wliczany do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego ZUS ustalił Panu z uwzględnieniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie oblicza się na nowo, jeżeli w pobieraniu zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy przed przerwą ubezpieczony pobierał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego oraz w przypadku nieprzerwanych okresów pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego i z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Płatnik zasiłku nie ustala podstawy wymiaru zasiłku na nowo, jeżeli przerwa między różnymi rodzajami zasiłku finansowanego zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

W takim przypadku podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia chorobowego jest ustalana z uwzględnieniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres poprzedzający poprzednią niezdolność do pracy.

Reklama

Ta zasada nie ma zastowania w Pana przypadku. Od 10 września 2009 r. podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stanowiła bowiem podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe od września 2008 r. do sierpnia 2009 r. Tak przyjęta podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie może być przyjęta do ustalenia wysokości zasiłku z ubezpieczenia chorobowego za czas niezdolności do pracy powstałej od 5 lutego 2010 r., ponieważ w tym okresie nie podlegał Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ZUS wyliczy od najniższej podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy z prawem do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, a więc za luty br., tj. 1628,81 zł (1887,60 zł pomniejszone o 13,71%) – art. 49 ustawy zasiłkowej.

Pana okres zasiłkowy ZUS liczy od 10 września 2009 r., ponieważ do jednego okresu zasiłkowego ZUS wlicza wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa. Nie ma tu znaczenia, z jakiego funduszu przysługiwał zasiłek chorobowy w danym okresie.

Podstawa prawna

 • art. 4 ust. 1, art. 9, art. 43, art. 49 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 6, art. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322),
 • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11, art. 12, art. 13, art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?