reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak wliczać nagrodę roczną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Jak wliczać nagrodę roczną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Pracownik jest u nas zatrudniony od lutego 2009 r. Wszyscy pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie za pracę, premie przyznawane na podstawie regulaminu premiowania oraz nagrody roczne. Nagrody za poprzedni rok są przyznawane po zamknięciu bilansu za dany rok, czyli u nas w kwietniu lub maju. W związku z chorobą dziecka pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 18 do 26 lutego 2010 r. Czy w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika uwzględnić nagrodę roczną? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za okres od lutego 2009 r. do stycznia 2010 r. bez uwzględniania nagrody rocznej. Po wypłaceniu w kwietniu lub maju 2010 r. nagrody za 2009 r. powinni Państwo przeliczyć podstawę wymiaru i wyrównać wypłacony wcześniej zasiłek opiekuńczy.

UZASADNIENIE

Pracownik jest zatrudniony od lutego 2009 r., dlatego nagrodę roczną za 2009 r. po raz pierwszy otrzyma w 2010 r., po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. Nie jest jeszcze znana kwota przysługującej pracownikowi nagrody rocznej za 2009 r., dlatego nie mogą Państwo tego składnika wynagrodzenia uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego.

W takim przypadku uwzględnia się składnik wypłacony za poprzedni okres. Jednak pracownik jest zatrudniony od 2009 r., więc nie otrzymał nagrody rocznej za 2008 r. Dlatego podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę oraz na podstawie pozostałych składników wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi i zostały mu wypłacone. Następnie po ustaleniu wysokości i wypłaceniu nagrody rocznej za 2009 r. powinni Państwo przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. W podstawie wymiaru powinni Państwo uwzględnić 1/11 kwoty nagrody rocznej za 2009 r., ponieważ pracownikowi nagroda przysługuje za 11 miesięcy, a nie za 12 miesięcy 2009 r. Po ustaleniu prawidłowej wysokości podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przeliczyć wysokość wypłaconego pracownikowi zasiłku opiekuńczego oraz wypłacić różnicę.

W związku z wyrównaniem zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. nie powinni Państwo naliczać odsetek, jeżeli wyrównanie zostanie wypłacone niezwłocznie po ustaleniu wysokości nagrody rocznej, czyli razem z wypłatą wynagrodzenia za pracę w miesiącu wypłacenia nagrody rocznej.

Przy wliczaniu do podstawy wymiaru zasiłku nagrody rocznej należy pamiętać o szczególnych zasadach jej uwzględniania, tj. jeżeli nagroda roczna:

  • nie przysługuje za okres, z którego jest ustalana podstawa wymiaru – podstawę ustala się bez tej nagrody,
  • nie została wypłacona do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat – do podstawy wymiaru przyjmuje się kwotę nagrody rocznej w wysokości wypłaconej za poprzedni okres,
  • została wliczona do podstawy wymiaru za poprzedni okres – wypłacenie nagrody po ustaleniu podstawy wymiaru nie powoduje ponownego ustalenia tej podstawy,
  • jest wypłacana również za okres niezdolności do pracy – nagrody nie należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 3, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama