REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wliczać nagrodę roczną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Pracownik jest u nas zatrudniony od lutego 2009 r. Wszyscy pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie za pracę, premie przyznawane na podstawie regulaminu premiowania oraz nagrody roczne. Nagrody za poprzedni rok są przyznawane po zamknięciu bilansu za dany rok, czyli u nas w kwietniu lub maju. W związku z chorobą dziecka pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 18 do 26 lutego 2010 r. Czy w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika uwzględnić nagrodę roczną? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za okres od lutego 2009 r. do stycznia 2010 r. bez uwzględniania nagrody rocznej. Po wypłaceniu w kwietniu lub maju 2010 r. nagrody za 2009 r. powinni Państwo przeliczyć podstawę wymiaru i wyrównać wypłacony wcześniej zasiłek opiekuńczy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik jest zatrudniony od lutego 2009 r., dlatego nagrodę roczną za 2009 r. po raz pierwszy otrzyma w 2010 r., po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. Nie jest jeszcze znana kwota przysługującej pracownikowi nagrody rocznej za 2009 r., dlatego nie mogą Państwo tego składnika wynagrodzenia uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego.

W takim przypadku uwzględnia się składnik wypłacony za poprzedni okres. Jednak pracownik jest zatrudniony od 2009 r., więc nie otrzymał nagrody rocznej za 2008 r. Dlatego podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę oraz na podstawie pozostałych składników wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi i zostały mu wypłacone. Następnie po ustaleniu wysokości i wypłaceniu nagrody rocznej za 2009 r. powinni Państwo przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. W podstawie wymiaru powinni Państwo uwzględnić 1/11 kwoty nagrody rocznej za 2009 r., ponieważ pracownikowi nagroda przysługuje za 11 miesięcy, a nie za 12 miesięcy 2009 r. Po ustaleniu prawidłowej wysokości podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przeliczyć wysokość wypłaconego pracownikowi zasiłku opiekuńczego oraz wypłacić różnicę.

W związku z wyrównaniem zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. nie powinni Państwo naliczać odsetek, jeżeli wyrównanie zostanie wypłacone niezwłocznie po ustaleniu wysokości nagrody rocznej, czyli razem z wypłatą wynagrodzenia za pracę w miesiącu wypłacenia nagrody rocznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy wliczaniu do podstawy wymiaru zasiłku nagrody rocznej należy pamiętać o szczególnych zasadach jej uwzględniania, tj. jeżeli nagroda roczna:

  • nie przysługuje za okres, z którego jest ustalana podstawa wymiaru – podstawę ustala się bez tej nagrody,
  • nie została wypłacona do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat – do podstawy wymiaru przyjmuje się kwotę nagrody rocznej w wysokości wypłaconej za poprzedni okres,
  • została wliczona do podstawy wymiaru za poprzedni okres – wypłacenie nagrody po ustaleniu podstawy wymiaru nie powoduje ponownego ustalenia tej podstawy,
  • jest wypłacana również za okres niezdolności do pracy – nagrody nie należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 3, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA