REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wliczać nagrodę roczną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Edyta Pisarczyk
Pracownik jest u nas zatrudniony od lutego 2009 r. Wszyscy pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie za pracę, premie przyznawane na podstawie regulaminu premiowania oraz nagrody roczne. Nagrody za poprzedni rok są przyznawane po zamknięciu bilansu za dany rok, czyli u nas w kwietniu lub maju. W związku z chorobą dziecka pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 18 do 26 lutego 2010 r. Czy w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika uwzględnić nagrodę roczną? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za okres od lutego 2009 r. do stycznia 2010 r. bez uwzględniania nagrody rocznej. Po wypłaceniu w kwietniu lub maju 2010 r. nagrody za 2009 r. powinni Państwo przeliczyć podstawę wymiaru i wyrównać wypłacony wcześniej zasiłek opiekuńczy.

UZASADNIENIE

Pracownik jest zatrudniony od lutego 2009 r., dlatego nagrodę roczną za 2009 r. po raz pierwszy otrzyma w 2010 r., po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. Nie jest jeszcze znana kwota przysługującej pracownikowi nagrody rocznej za 2009 r., dlatego nie mogą Państwo tego składnika wynagrodzenia uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego.

W takim przypadku uwzględnia się składnik wypłacony za poprzedni okres. Jednak pracownik jest zatrudniony od 2009 r., więc nie otrzymał nagrody rocznej za 2008 r. Dlatego podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę oraz na podstawie pozostałych składników wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi i zostały mu wypłacone. Następnie po ustaleniu wysokości i wypłaceniu nagrody rocznej za 2009 r. powinni Państwo przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. W podstawie wymiaru powinni Państwo uwzględnić 1/11 kwoty nagrody rocznej za 2009 r., ponieważ pracownikowi nagroda przysługuje za 11 miesięcy, a nie za 12 miesięcy 2009 r. Po ustaleniu prawidłowej wysokości podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przeliczyć wysokość wypłaconego pracownikowi zasiłku opiekuńczego oraz wypłacić różnicę.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

W związku z wyrównaniem zasiłku opiekuńczego za luty 2010 r. nie powinni Państwo naliczać odsetek, jeżeli wyrównanie zostanie wypłacone niezwłocznie po ustaleniu wysokości nagrody rocznej, czyli razem z wypłatą wynagrodzenia za pracę w miesiącu wypłacenia nagrody rocznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy wliczaniu do podstawy wymiaru zasiłku nagrody rocznej należy pamiętać o szczególnych zasadach jej uwzględniania, tj. jeżeli nagroda roczna:

 • nie przysługuje za okres, z którego jest ustalana podstawa wymiaru – podstawę ustala się bez tej nagrody,
 • nie została wypłacona do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat – do podstawy wymiaru przyjmuje się kwotę nagrody rocznej w wysokości wypłaconej za poprzedni okres,
 • została wliczona do podstawy wymiaru za poprzedni okres – wypłacenie nagrody po ustaleniu podstawy wymiaru nie powoduje ponownego ustalenia tej podstawy,
 • jest wypłacana również za okres niezdolności do pracy – nagrody nie należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna

 • art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 3, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA