reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Dobrowolne ubezpieczenia w razie utraty pracy

Dobrowolne ubezpieczenia w razie utraty pracy

Osoba, która utraciła pracę, ma prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Aby skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, może również zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zawarcie umowy z NFZ

Osoba niepracująca, która nie posiada żadnego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, może zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Taką możliwość przewiduje art. 68 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym następuje na podstawie umowy na czas nieokreślony, którą zainteresowany zawiera z NFZ. Osoba zainteresowana zawarciem takiej umowy składa w NFZ wniosek o jej zawarcie (wzór takiego wniosku jest opublikowany na stronie internetowej NFZ – http://www.nfz.gov.pl/new/art/1443/1 wniosek umowa dobrow.pdf), a także musi przedstawić dokument tożsamości oraz dowód ostatniego ubezpieczenia zdrowotnego (np. raport ZUS RMUA). Należy jednak pamiętać, że na mocy art. 68 ust. 7 ustawy zdrowotnej objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym jest uzależnione nie tylko od zawarcia stosownej umowy z NFZ, ale również od wniesienia opłaty dodatkowej na rachunek bankowy tej instytucji. Wysokość opłaty dodatkowej jest uzależniona od nieprzerwanego okresu, w którym zainteresowany nie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu i im dłuższy jest to okres, tym większa jest wysokość przedmiotowej opłaty. W uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może jednak na wniosek zainteresowanego odstąpić od pobrania omawianej opłaty lub rozłożyć ją na raty miesięczne, nie więcej jednak niż 12 rat (wzór takiego wniosku jest opublikowany na stronie internetowej NFZ – http://www.nfz.gov.pl/new/art/1443/2 raty wniosek.pdf).

NFZ uzależnia objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym osoby, które nie były ubezpieczone:

  • w okresie od 3 miesięcy do roku od wniesienia opłaty dodatkowej w wysokości 732,83 zł,
  • w okresie powyżej 1 roku do 2 lat w wysokości 1832,08 zł,
  • w okresie powyżej 2 lat do 5 lat w wysokości 3664,16 zł,
  • w okresie powyżej 5 lat do 10 lat w wysokości 5496,24 zł,
  • w okresie powyżej 10 lat w wysokości 7328,32 zł.

Osoba, która zawarła z NFZ stosowną umowę i dopełniła pozostałych warunków, od których ustawa zdrowotna uzależnia objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, podlega temu ubezpieczeniu od dnia wskazanego w tej umowie do dnia jej rozwiązania lub dnia, w którym upłynął miesiąc nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek.

Umowa może zostać rozwiązana przez ubezpieczającego się w drodze pisemnego poinformowania NFZ o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia. Jednak umowa nie może zostać rozwiązana z datą wsteczną.

Zgodnie ze stanowiskiem NFZ umowa w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wygasa z dniem:

  • uprawomocnienia się decyzji dyrektora oddziału NFZ w sprawie ustalenia ustawodawstwa właściwego na podstawie przepisów o koordynacji, stwierdzającej, że dla danego ubezpieczonego właściwe jest ustawodawstwo innego państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego EFTA – strony umowy EOG,
  • przeniesienia przez ubezpieczonego miejsca zamieszkania poza granice Polski,
  • stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy zdrowotnej.

Osoba, która zawarła z NFZ umowę w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, musi również dopełnić pewnych formalności w ZUS. Musi zgłosić siebie i członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonuje tego przez złożenie w ZUS formularza ZUS ZZA (zgłoszenie ubezpieczonego) oraz ZUS ZCNA (zgłoszenie członka rodziny).

Rozliczanie składek

Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana przez ubezpieczonego kwota, która nie może być jednak niższa niż kwota odpowiadająca przeciętnemu wynagrodzeniu (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w I kwartale 2012 r. wyniosło 3664,16 zł). Składkę za dany miesiąc ubezpieczony opłaca w terminie do 15. dnia następnego miesiąca na rachunek bankowy wskazany przez ZUS (w kwietniu, w maju i w czerwcu 2012 r. minimalna składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosiła miesięcznie nie mniej niż 329,77 zł). Istotne znaczenie ma przy tym terminowe regulowanie tej składki, gdyż zgodnie z art. 68 ust. 6 ustawy zdrowotnej po upływie miesiąca zaległości w opłacaniu składek ubezpieczony z mocy prawa przestaje być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

W tym samym terminie co składkę ubezpieczony przekazuje do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA, w której wykazuje podstawę wymiaru i kwotę składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama