Kategorie

Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Beata Wróblewska
Podpisaliśmy umowę z prywatnym przewoźnikiem na codzienny dowóz pracowników do fabryki, która jest oddalona od miasta o 10 km. Do pracy są dowożeni zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Czy wartość tego świadczenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób?
RADA 

Rozstrzygnięcie kwestii oskładkowania kosztów poniesionych na dowóz pracowników zależy od treści umowy, jaką zawarli Państwo z przewoźnikiem. Przychód ten będzie podlegał składkom, jeśli będzie możliwe ustalenie wartości kosztów dojazdu na jedną osobę. W przypadku pracowników przychód ten może być jednak zwolniony ze składek, jeśli gwarancja dowozu do pracy wynika z wewnątrzzakładowych przepisów.

UZASADNIENIE

Jeżeli kwota, którą Państwo będą płacić przewoźnikowi, jest ustalona tak, że można wskazać wartość świadczenia przypadającą na poszczególnych pracowników i zleceniobiorców, to będzie to przychód z umowy o pracę albo z umowy zlecenia dla tych osób. Taki sposób rozliczeń będzie polegał na wykupieniu usług transportowych dla określonej liczby osób, nawet jeśli osoby te nie będą zawsze korzystać z dojazdu.

Jeśli jednak, zgodnie z umową zawartą z przewoźnikiem, będą Państwo opłacać z tego tytułu ryczałt, bez względu na liczbę pracowników korzystających z dojazdu, to nie będzie możliwe ustalenie przychodu na jedną osobę. W takiej sytuacji nie będzie możliwości ustalenia ceny usługi na konkretnego pracownika czy zleceniobiorcę, ani określenia, który z pracowników w danym dniu korzystał z przewozu. Tym samym po stronie pracowników i zleceniobiorców nie powstanie przychód ze stosunku pracy czy umowy zlecenia. Wówczas opłaty ponoszone przez Państwa firmę nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników ani zleceniobiorców.

Jeśli będzie można określić koszt zapewnienia dojazdów na jedną osobę i po stronie dojeżdżających osób powstanie przychód, nie oznacza to, że w każdym przypadku będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W przypadku zleceniobiorców każdy przychód osiągany ze zlecenia podlega takim składkom. Natomiast w przypadku pracowników możliwe jest zwolnienie tych świadczeń ze składek w sytuacji, gdyby zagwarantowanie pracownikom dojazdu do firmy na koszt zakładu pracy wynikało z przepisów płacowych obowiązujących w zakładzie: układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego).

WAŻNE!

Dowóz pracowników do pracy, finansowany lub dofinansowany przez pracodawcę na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów, jest zwolniony ze składek.

Zarówno w przypadku pracowników jak i zleceniobiorców przychód ten będzie jednak podlegał opodatkowaniu (jeśli będzie można ustalić koszt usługi na jedną osobę). Przepisy podatkowe nie wymieniają bowiem takiego przychodu jako zwolnionego od podatku dochodowego.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia należy uwzględniać wycenioną wartość świadczeń niepieniężnych. Zarówno w przypadku pracowników, jak i zleceniobiorców wartość zakupionej usługi takiej jak dowóz pracowników do zakładu pracy, należy ustalić według ceny jej zakupu (§ 3 rozporządzenia składkowego i art. 11 ust. 2a ustawy o pdof).

PRZYKŁAD

Spółka X zajmuje się produkcją kapeluszy. Hala produkcyjna znajduje się na obrzeżach miasta. Ze względu na brak bezpośredniego dojazdu do hali prywatny przewoźnik codziennie wozi pracowników do i z miejsca pracy. Spółka co miesiąc pokrywa koszty dowozu pracowników na podstawie faktury wystawionej przez przewoźnika. Liczba pracowników i zleceniobiorców korzystających z dowozu została określona w umowie z przewoźnikiem. W związku z tym, że kwota, którą spółka płaci przewoźnikowi, jest ustalona w taki sposób, że można wskazać wartość świadczenia przypadającego na poszczególne osoby, spółka X musi uwzględniać ją w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób i w podstawie opodatkowania osiąganych przez nie przychodów. Aby wycenić wartość usługi przypadającej na jednego pracownika, koszt dowozu określony na fakturze należy dzielić przez faktyczną liczbę osób korzystających z usługi.

Podstawa prawna:

• art. 11 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 26, § 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.