REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje od ZUS w 2024. Sprawdź jak oszczędzić 4800 zł

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wakacje od ZUS w 2024. Sprawdź jak oszczędzić 4800 zł
Wakacje od ZUS w 2024. Sprawdź jak oszczędzić 4800 zł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile będzie kosztował ZUS w 2024? Takie pytanie często pada z ust przedsiębiorców, którzy są przerażeni rosnącymi kosztami prowadzonej działalności. Entuzjaści podkreślają - będą wakacje od ZUS w 2024! Sprawdź jak oszczędzić 4800 zł. Możliwe, że jeszcze w pierwszym kwartale 2024 r. rząd przyjmie projekt ustawy w zakresie możliwości nie podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przez 3 miesiące w roku. Niewątpliwie byłaby to ogromna oszczędność dla przedsiębiorców.
rozwiń >

Co z zusem dla firm jednoosobowych? Wakacje od ZUS w 2024

Możliwe, że już w 2024 roku ZUS dla firm jednoosobowych będzie niższy. Dlaczego? Możliwe, że jeszcze w pierwszym kwartale 2024 r. rząd przyjmie projekt ustawy w zakresie możliwości nie podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przez 3 miesiące w roku. Niewątpliwie byłaby to ogromna oszczędność dla przedsiębiorców. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że taki przedsiębiorca mógłby rocznie zaoszczędzić nawet 4800 zł.

Autopromocja

Ile będzie kosztował ZUS w 2024? Takie pytanie często pada z ust przedsiębiorców, którzy są przerażeni rosnącymi kosztami

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, tj.:

 1. osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie Prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych,

 2. twórcy i artyści,

 3. osoby, które prowadzą działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

 4. wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

 5. akcjonariusze prostej spółki akcyjnej,

 6. komplementariusz w spółce komandytowo-akcyjnej,

 7. osoby, które prowadzą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty

 8. oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność albo z osobami korzystającymi z „ulgi na start”.

Ważne

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 r. dla tych osób jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 4.694,40 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego). Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2024 roku ustalono na poziomie 7824 zł. 

Przykład
Składki ZUS w 2024 roku wyniosą łącznie 1600,27 zł dla ww. grup, przy wartości deklaracji podstawy: 4.694,40 zł

• Składki emerytalne (19,52% podstawy wymiaru) - 916,35 zł; 
• Składki rentowe (8% podstawy wymiaru) - 375,55 zł;
• Składki chorobowe (2,45% podstawy wymiaru) - 115,01 zł;
• Składki wypadkowe (1,67% podstawy wymiaru) - 78,40 zł;
• Fundusz pracy (2,45% podstawy wymiaru) - 115,01 zł.

Jaka jest maksymalna składka ZUS w 2024 roku?

Zgodnie z prawem i ustawami o systemie ubezpieczeń społecznych ustalono ograniczenie górnej granicy miesięcznej podstawy składek. Taka górna granica nie może ona przekraczać 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej .Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2024 roku ustalono na poziomie 7824 zł.  W konsekwencji górna granica nie może być wyższa niż 19 560 zł. Oznacza to, że maksymalna wysokość składek, jakie mógłby przedsiębiorca odprowadzać do ZUS w 2024 r., wniosłaby 6 668 zł miesięcznie.  

Wakacje od ZUS, urlop dla przedsiębiorców i inne - 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów 

Jeden z postulatów Koalicji Obywatelskiej brzmi: Wprowadzimy „Urlop dla przedsiębiorców”: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej. Inne zmiany, które proponuje partia, a które dotyczą przedsiębiorców to m.in.:

 • Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT).

 • Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

 • Pomożemy mikro przedsiębiorcom obniżyć koszty działalności: zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS

 • Ograniczymy czas kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku. Urzędy Skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli.

 • Obniżymy VAT dla sektora „beauty” do 8%.

Rosnące obciążenia publicznoprawne przedsiębiorców - przyczyną do wprowadzenia wakacji od ZUS

Z wykazu prac legislacyjny rządu wynika, że przyczyną zmian i wprowadzenia wakacji od ZUS dla przedsiębiorców są rosnące obciążenia publicznoprawne przedsiębiorców. "(…) będzie instytucja wakacji składkowych. Przewiduje ona, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego. Po upływie okresu (lub okresów) niepodlegania ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia".

Przedsiębiorcy pytają, ale co z zasiłkiem chorobowym podczas wakacji od ZUS?

Legislatorzy uspokajają, jeżeli tylko przedsiębiorca będzie opłacał składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przez minimalny wskazany w przepisach okres 90 dni, będzie mógł skorzystać z zasiłku chorobowego. Wakacje od ZUS nie będą miały więc wpływu na pobieranie świadczeń z ZUS. 

Od kiedy wakacje od ZUS?

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman poinformował w dniu 4 stycznia 2024 r., że program będzie obowiązywał w 2025 r., ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 r. Powyższe informacje to jedynie zapowiedzi, należy więc poczekać na ostateczną treść ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nabor
  2024-01-18 12:33:15
  Porozmawiam na ten temat z Rainbow, oni znają się na takich sprawach, latałem z nimi już nie jeden raz.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

REKLAMA

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA