reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

Możliwe jest jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i wykonywanie pracy nakładczej (tzw. chałupnictwa). W takiej sytuacji składka zdrowotna powinna być opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 stycznia 2011 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2010 r. wyniosło 3605,74 zł.

W związku z powyższym w 2011 r. podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota nie niższa niż 2704,31 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2011 r., począwszy od składek należnych od 1 stycznia 2011 r., nie może być niższa niż 243,39 zł (tj. 9% podstawy wymiaru). Miesięczne odliczenie składki zdrowotnej w 2011 r. wynosi 209,58 zł (tj. 7,75% podstawy wymiaru).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu za okresy pobierania zasiłków przyznanych na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym i wypadkowym. Zgodnie z tą zasadą, gdy osoba prowadząca działalność przebywa za zasiłku chorobowym przez cały miesiąc bądź jego część, odprowadza ją za ten miesiąc w pełnej wysokości.

Przykład

Ewa P. prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat. W okresie od 4 do 20 maja 2011 r. pobierała zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby. Składka na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu nie ulegnie zmniejszeniu i musi być opłacona w pełnej wysokości, czyli w kwocie 243,39 zł (tj. 9% podstawy wymiaru).

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne chałupników (nakładców) stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak w przypadku tej grupy ubezpieczonych podstawa ta jest pomniejszana o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków ubezpieczonego (chałupnika).

Przychody z kilku źródeł

W przypadku ubezpieczonego osiągającego przychody z kilku źródeł (np. z działalności gospodarczej i chałupnictwa itp.) składka zdrowotna opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Przykład

Jan G. prowadzi działalność gospodarczą od 3 lat. Od 2 maja 2011 r. świadczy jednocześnie pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Z uwagi na to, że uzyskuje przychody z tych dwóch tytułów, jest zobowiązany do opłacenia składki zdrowotnej zarówno z działalności gospodarczej, jak i z umowy chałupniczej.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)648.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama