Kategorie

Czy płacić składki na FP i FGŚP od zwrotu składek opłaconych po przekroczeniu 30-krotności

Roman Dorawa
W związku z nadpłatą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za jednego z naszych pracowników, co wynikało z przekroczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek, musimy zwrócić te składki pracownikowi. Wiem, że od zwracanej kwoty składek trzeba naliczyć podatek oraz składkę zdrowotną, ale co ze składkami na FP i FGŚP? Czy od kwoty zwracanej pracownikowi nadpłaty należy opłacić również te składki?

Od kwoty zwracanych pracownikowi nadpłaconych składek nie należy liczyć składek na FP ani FGŚP. Zwrot składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia rocznej podstawy ich wymiaru (równowartości trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) nie stanowi podstawy do naliczenia składek na te fundusze.

UZASADNIENIE

Reklama

Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są należne za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Podstawą do naliczenia składek na te fundusze jest kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak nie należy stosować ograniczenia tej podstawy do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Przy czym składki na FP należy opłacać wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest nie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). W przypadku składek na te ubezpieczenia obowiązuje jednak ograniczenie rocznej podstawy ich wymiaru. Składek tych nie należy opłacać, gdy podstawa ich wymiaru w trakcie roku kalendarzowego przekroczy kwotę trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2010 r. kwota ta wynosi 94 380 zł.

Przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek w danym roku nie wyłącza – jak wspomniano wcześniej – obowiązku rozliczania i opłacania składek na FP i FGŚP za danego pracownika. Składki te nadal powinny być opłacane od uzyskiwanego przez pracownika przychodu.

WAŻNE!

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek należy stosować wyłącznie do składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a od 1 stycznia 2010 r. również na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Reklama

Jeśli pracodawca nadal opłacał za danego pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu granicznej kwoty podstawy ich wymiaru w danym roku, ma obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę w części, w jakiej te składki pobrał ze środków pracownika.

Zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oznacza konieczność opłacenia od niego zarówno zaliczki na podatek, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z tego, że zarówno podstawa obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zawsze są pomniejszane o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (art. 26 ust. 1 pkt 2 updof i art. 81 ust. 6 ustawy zdrowotnej).

Zatem naliczenie przez pracodawcę wyższych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, mimo ustania obowiązku dalszego ich opłacania w danym roku, powoduje zaniżenie należnej za dany okres zarówno zaliczki na podatek, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie wpływa to jednak na zmianę wysokości należnych składek na FP i FGŚP. Wysokość składek na te fundusze w żaden sposób nie zależy od tego, w jakiej wysokości zostały naliczone składki na ubezpieczenia społeczne w danym okresie.

Zwrot pracownikowi nadpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi dodatkowego przychodu pracownika. Dlatego od takiego zwrotu pracodawca nie ma obowiązku dodatkowego opłacenia składek na FP i FGŚP. Skoro podstawę wymiaru tych składek stanowi przychód brutto pracownika, to opłacenie ich od zwracanej pracownikowi nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne powstałej na skutek opłacenia ich od przychodów przekraczających kwotę 30-krotności oznaczałoby, że w tej części zostałyby one (tj. składki na FP i FGŚP) opłacone dwukrotnie.

Podstawa prawna:

 • art. 104 ust. 1, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm,),
 • art. 81 ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Tryb postępowania przy zwrocie nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, wynikający z § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106) nie wyłącza prawa ubezpieczonego do domagania się wydania decyzji w przedmiocie ustalenia wymiaru składki, zaniechania jej poboru itd. (Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 sierpnia 2002 r., sygn. III AUz 248/02, OSA 2003/1/4)
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?