REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy dokonane przez pracodawcę dopłaty pieniężne do okresowych biletów należy doliczyć do przychodu pracownika

Anna Sadowska

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem wynagradzania firmy, niektórym pracownikom refundujemy koszty dojazdu do pracy środkami komunikacji miejskiej w postaci dopłaty do biletów okresowych do wysokości 78 zł miesięcznie. Czy kwoty dopłat powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać rozliczenie kwoty na liście płac dla pracownika z wynagrodzeniem 4000 zł?

Kwoty dopłat do okresowych biletów powinni Państwo doliczyć do przychodu pracowników, od którego należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Szczegóły rozliczenia dopłat do biletów na liście płac przedstawiono w uzasadnieniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Należą do nich w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z przytoczonej definicji wynika, że częściowo refundowane Państwa pracownikom koszty dojazdu do pracy są świadczeniem, którego wartość stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy.

Dofinansowanie do biletów okresowych dla pracowników nie znajduje się również na liście podatkowych zwolnień, dlatego powinni Państwo doliczyć wypłacane pracownikom kwoty dofinansowania do biletów do podstawy opodatkowania i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zostały wyłączone korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Jednak w Państwa sytuacji powyższe zwolnienie nie będzie miało zastosowania, gdyż refundacja pracownikom kosztów dojazdów następuje w formie pieniężnej. Państwa pracownicy otrzymują bowiem ekwiwalent pieniężny stanowiący częściowy zwrot ceny zakupionych przez nich biletów komunikacji miejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłacone pracownikom kwoty do 78 zł miesięcznie stanowią podstawę wymiaru składek, od której należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku fakt, iż refundacja kosztów dojazdów do pracy wynika z Państwa regulaminu.

W miesięcznych deklaracjach rozliczeniowych ZUS RCA powinni Państwo wykazywać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dopłatę do biletów łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym i innymi składnikami wynagrodzenia stanowiącymi podstawę wymiaru.

W Państwa sytuacji zwolnienie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne miałoby zastosowanie pod warunkiem, że na podstawie odpowiedniego zapisu w regulaminie wynagradzania wydawaliby Państwo swoim pracownikom bilety komunikacji miejskiej w formie rzeczowej.

WAŻNE!

Kwoty zwrotu pracownikom kosztów zakupu biletu w formie pieniężnej nie są zwolnione z oskładkowania.

Rozliczenie dopłaty do biletu okresowego dla pracownika z wynagrodzeniem miesięcznym 4000 zł:

● Założenia: składka wypadkowa 1,67%, pracownik jest uprawniony do ulgi podatkowej oraz podstawowych kosztów, dochody pracownika mieszczą się w pierwszej skali podatkowej.

● Wynagrodzenie zasadnicze brutto 4000 zł.

Autopromocja

● Dopłata do biletu okresowego 78 zł.

● Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne:

4000 zł + 78 zł = 4078 zł.

● Składki na ubezpieczenia społeczne: 559,09 zł, w tym:

– emerytalna: 4078 zł x 9,76% = 398,01 zł,

– rentowa: 4078 zł x 1,5% = 61,17 zł,

– chorobowa: 4078 zł x 2,45% = 99,91 zł.

● Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne:

4078 zł – 559,09 zł = 3518,91 zł,

– składka na ubezpieczenie zdrowotne: 3518,91 zł x 9% = 316,70 zł,

– składka na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od podatku: 3518,91 zł x 7,75% = 272,72 zł.

● Koszty uzyskania przychodów (kup): 111,25 zł.

● Ulga podatkowa (kwota zmniejszająca podatek): 46,33 zł.

● Podstawa opodatkowania:

4078 zł – 111,25 zł (kup) – 559,09 zł (składki na ubezpieczenia społeczne) = 3407,66 zł, po zaokrągleniu 3408 zł.

● Podatek naliczony: 3408 zł x 18% = 613,44 zł.

● Zaliczka na podatek dochodowy:

613,44 zł – 46,33 zł – 272,72 zł = 294,39 zł, po zaokrągleniu 294 zł.

● Kwota netto wynagrodzenia:

4000 zł (wynagrodzenie brutto) – 559,09 zł (składki na ubezpieczenia społeczne) – 316,70 zł (składka na ubezpieczenie zdrowotne) – 294 zł (zaliczka na podatek) = 2830,21 zł.

● Składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę: 649,62 zł, w tym:

– emerytalna: 4078 zł x 9,76% = 398,01 zł,

– rentowa: 4078 zł x 4,5% = 183,51 zł,

– wypadkowa: 4078,00 zł x 1,67% = 68,10 zł.

● Fundusz Pracy: 4078 x 2,45% = 99,91 zł.

● FGŚP: 4078 zł x 0,10% = 4,08 zł.

Podstawa prawna

 • art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • § 2 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 104 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach w rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 22 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • art. 37, art. 38 ustawy budżetowej na rok 2009 z 9 stycznia 2009 r. (DzU nr 10, poz. 58).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA