Odprawa pośmiertna
REKLAMA
Odprawa pośmiertna nie jest przychodem ze stosunku pracy i dlatego też nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani też na ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA
Stosunek pracy wygasa w momencie śmierci pracownika, a prawa majątkowe ze stosunku pracy, np. wynagrodzenie, przechodzą w częściach równych na małżonka, a także inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej – są to osoby, które wymienia art. 65–74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). W sytuacji gdy takich osób nie ma, wówczas prawa te wchodzą do spadku jak stanowi art. 631 § 2 k.p.
Odprawę pośmiertną oraz inne przychody z praw majątkowych (art. 631 § 2 k.p.) należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, które zostały wymienione w art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Odprawa pośmiertna lub też inne prawo majątkowe, np. zaległe wynagrodzenie itp., wypłacone małżonkowi zmarłego pracownika lub innym osobom spełniającym warunki do uzyskania renty rodzinnej bądź też spadkobiercom nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne.
Podsumowując, odprawy pośmiertne, które wypłacane są na podstawie dyspozycji art. 93 k.p., zwolnione są z opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat