REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może przystąpić do PPK?

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
kto może przystąpić do ppk zapis uczestnik
Kto może przystąpić do PPK? Zapis do PPK wymaga konkretnego okresu zatrudnienia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto może przystąpić do PPK i oszczędzać w programie? Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia. Jak obliczyć zatrudnienie?

Zapis do PPK

W przypadku, gdy podmiot zatrudniający zatrudnia daną osobę na krótkie okresy, musi pamiętać, że - przy ustalaniu stażu potrzebnego dla „zapisania” jej do PPK - należy uwzględniać nie tylko obecne zatrudnienie, ale także okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy w tym podmiocie. Chodzi tu o takie okresy, podczas których dana osoba była „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK.   

REKLAMA

Autopromocja

Niekiedy podmiot zatrudniający (np. pracodawca lub zleceniodawca, który ma NIP lub REGON) zatrudnia dane osoby tylko na krótkie okresy - np. na okres wakacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli jest to zatrudnienie periodyczne, to nawet przy krótkim, ale kolejnym zatrudnieniu może powstać obowiązek „zapisania” takiej osoby do PPK.

Podmiot zatrudniający „zapisuje” osobę zatrudnioną do PPK, czyli zawiera - w jej imieniu i na jej rzecz - umowę o prowadzenie PPK, nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną. 

Należy jednak pamiętać, że do okresu zatrudnienia, wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot, który poprzednio zatrudniał daną osobę.

Przykład

Pracodawca zatrudnił pracownika na okres od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Jest to pierwsze zatrudnienie tej osoby w tym podmiocie. Pracodawca przyjął zasadę, że „zapisuje” osoby zatrudnione do PPK najpóźniej jak to możliwe, czyli 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. W przypadku pracownika zatrudnionego 1 czerwca, pracodawca miałby czas na „zapisanie” go do PPK do 10 września br., ale w tym dniu pracownik nie będzie już zatrudniony u tego pracodawcy, co spowoduje, że nie zostanie „zapisany” przez niego do PPK. Inaczej byłoby w przypadku, gdyby pracodawca zatrudniał wcześniej tego pracownika. Załóżmy, że pracownik był już zatrudniony u tego pracodawcy od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. (przez 62 dni). W takim przypadku, po ponownym zatrudnieniu go 1 czerwca br., 90 dzień zatrudnienia pracownika upłynąłby 28 czerwca, w związku z czym pracodawca miałby obowiązek „zapisać” go do PPK do 10 lipca. W tym dniu pracownik byłby jeszcze zatrudniony u tego pracodawcy i stałby się uczestnikiem PPK w związku z zatrudnieniem w tym podmiocie.

Przystąpienie do PPK - okresy zatrudnienia

REKLAMA

Do PPK może zostać „zapisana” tylko „osoba zatrudniona”, zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK. Status „osoby zatrudnionej” mają nie tylko pracownicy (z wyłączeniem m.in. młodocianych), ale także m.in. zleceniobiorcy podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, uwzględnia się tylko te okresy zatrudnienia, podczas których dana osoba była „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK.  

Przykład

Zleceniodawca zatrudnił zleceniobiorcę na okres od 1 czerwca do 30 września br. Zleceniobiorca podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ma więc status „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK. Osoba ta była już wcześniej zatrudniona w tym podmiocie: od 1 do 31 marca 2023 r. - na podstawie umowy o pracę oraz od 1 do 30 września 2023 r. - na podstawie umowy zlecenia (nie podlegała z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym). 
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w 2023 roku nie miało miejsca w ciągu 12 miesięcy poprzedzających obecne zatrudnienie, a podczas zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia w 2023 roku zleceniobiorca nie miał statusu „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK. W takim przypadku, przy ustalaniu okresu zatrudnienia potrzebnego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, należy uwzględnić tylko okres zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia od 1 czerwca br., w związku z czym zleceniodawca ma czas na „zapisanie” zleceniobiorcy do PPK do 10 września br.

Czy PPK dotyczy studentów?

Na posiadanie (albo nie) statusu „osoby zatrudnionej” należy zwrócić uwagę m.in. przy zatrudnianiu studentów. Student zatrudniony na podstawie stosunku pracy jest „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK. Inaczej jest w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy zlecenia. Student, zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, nie podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, do ukończenia 26 lat (por. art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), a zatem nie ma statusu „osoby zatrudnionej”.

Przykład

Spółka zatrudniła na okres od 1 czerwca do 30 września br. dwóch studentów: jednego (w wieku 26 lat) na podstawie umowy o pracę, a drugiego (w wieku 23 lat) na podstawie umowy zlecenia. Obie te osoby chcą być uczestnikami PPK. Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę zostanie „zapisany” do PPK najpóźniej 10 września br., ale student będący zleceniobiorcą nie może zostać „zapisany” do PPK, gdyż nie ma statusu „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA