REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zapis do ppk a urlop bezpłatny
Jak urlop bezpłatny wpływa na zapis do PPK?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

Urlop bezpłatny a PPK

Aby „zapisać” pracownika do PPK, pracodawca nie zawsze musi czekać na jego powrót z urlopu bezpłatnego. Jeśli pracownik spełnia definicję osoby zatrudnionej – mimo takiej nieobecności w pracy - może zostać uczestnikiem PPK. 

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy przebywający na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich lub wychowawczych – mimo, że nie świadczą pracy - nadal są osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK. Inaczej jest w przypadku osób korzystających z takiej „przerwy w „świadczeniu pracy”, jaką jest urlop bezpłatny. W przypadku pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym, to, czy ma on status osoby zatrudnionej, zależy bowiem od tego, czy w danym miesiącu otrzymał od pracodawcy określony w ustawie o PPK przychód. 

Ważne

Pracownik, korzystający przez cały miesiąc z urlopu bezpłatnego, status osoby zatrudnionej zachowuje tylko, jeśli w miesiącu, w którym przebywał na urlopie, uzyskał ze stosunku pracy przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Korzystanie z urlopu bezpłatnego może zatem - inaczej niż korzystanie z wymienionych wyżej urlopów związanych z opieką nad dzieckiem czy zwolnienia lekarskiego - opóźnić „zapisanie” pracownika do PPK. 

Urlop bezpłatny a zgłoszenie do PPK

Należy pamiętać, że okres urlopu bezpłatnego nie zawsze wlicza się do okresu zatrudnienia, wymaganego do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Będzie on uwzględniony w wymaganym stażu pracy pracownika tylko, jeżeli w miesiącu, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym uzyskał ze stosunku pracy jakikolwiek przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Przypomnijmy: Pracodawca zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał daną osobę.

Urlop bezpłatny - opóźnienie zapisu do PPK

Jeśli zatem pracownik, który czeka na „zapisanie” do PPK, w okresie tego oczekiwania, skorzysta np. z miesięcznego urlopu bezpłatnego i miesiąc ten ze względu na brak przychodu nie będzie zaliczany do wymaganego okresu zatrudnienia - rozpoczęcie oszczędzania w PPK tego pracownika opóźni się. 

Przykład

Pracownik, zatrudniony 2 stycznia 2024 r., już w marcu - ze względu na trudną sytuację rodzinną – skorzystał z urlopu bezpłatnego. Pracownik jest zainteresowany przystąpieniem do PPK. Gdyby nie urlop bezpłatny, pracodawca zapisałby go do PPK w pierwszych dziesięciu dniach kwietnia. U pracodawcy obowiązuje bowiem zasada zawierania umów o prowadzenie PPK dla nowo zatrudnionych osób w ostatnim możliwym terminie wynikającym z ustawy o PPK, czyli do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni zatrudnienia pracownika. W związku z tym jednak, że pracownik nie otrzymał w marcu żadnego przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, 90 dni zatrudnienia minie mu nie 31 marca (jak w przypadku, gdyby nie korzystał w marcu z urlopu bezpłatnego), a dopiero 1 maja, co oznacza, że pracodawca będzie miał obowiązek „zapisać” go do PPK nie do 10 kwietnia, a do 10 czerwca br. 

„Zapis” do PPK 

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika może się także opóźnić, jeśli umowa ta miałaby być zawarta w miesiącu, w którym pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, nie spełniając definicji osoby zatrudnionej. 

Przykład

Pracownikowi 90 dni zatrudnienia mija 1 maja. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek „zapisać” go do PPK do 10 czerwca. W czerwcu jednak pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, i pracodawca wie, że w tym miesiącu nie otrzyma on żadnego przychodu ze stosunku pracy. Pracodawca nie będzie mógł zatem zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenia PPK w czerwcu, bo w tym miesiącu pracownik nie będzie osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK, a tylko z taką osobę pracodawca może „zapisać” do programu.

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w powyższym przykładzie, w lipcu powróci już do pracy. W takiej sytuacji - w związku z tym, że ma on już wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia - po powrocie z urlopu bezpłatnego, powinien zostać „zapisany” do programu niezwłocznie. I od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po „zapisaniu” go do PPK, czyli zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK, pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

 

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA