REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zapis do ppk a urlop bezpłatny
Jak urlop bezpłatny wpływa na zapis do PPK?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

Urlop bezpłatny a PPK

Aby „zapisać” pracownika do PPK, pracodawca nie zawsze musi czekać na jego powrót z urlopu bezpłatnego. Jeśli pracownik spełnia definicję osoby zatrudnionej – mimo takiej nieobecności w pracy - może zostać uczestnikiem PPK. 

Autopromocja

Pracownicy przebywający na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich lub wychowawczych – mimo, że nie świadczą pracy - nadal są osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK. Inaczej jest w przypadku osób korzystających z takiej „przerwy w „świadczeniu pracy”, jaką jest urlop bezpłatny. W przypadku pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym, to, czy ma on status osoby zatrudnionej, zależy bowiem od tego, czy w danym miesiącu otrzymał od pracodawcy określony w ustawie o PPK przychód. 

Ważne

Pracownik, korzystający przez cały miesiąc z urlopu bezpłatnego, status osoby zatrudnionej zachowuje tylko, jeśli w miesiącu, w którym przebywał na urlopie, uzyskał ze stosunku pracy przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Korzystanie z urlopu bezpłatnego może zatem - inaczej niż korzystanie z wymienionych wyżej urlopów związanych z opieką nad dzieckiem czy zwolnienia lekarskiego - opóźnić „zapisanie” pracownika do PPK. 

Urlop bezpłatny a zgłoszenie do PPK

Należy pamiętać, że okres urlopu bezpłatnego nie zawsze wlicza się do okresu zatrudnienia, wymaganego do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Będzie on uwzględniony w wymaganym stażu pracy pracownika tylko, jeżeli w miesiącu, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym uzyskał ze stosunku pracy jakikolwiek przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Przypomnijmy: Pracodawca zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał daną osobę.

Urlop bezpłatny - opóźnienie zapisu do PPK

Jeśli zatem pracownik, który czeka na „zapisanie” do PPK, w okresie tego oczekiwania, skorzysta np. z miesięcznego urlopu bezpłatnego i miesiąc ten ze względu na brak przychodu nie będzie zaliczany do wymaganego okresu zatrudnienia - rozpoczęcie oszczędzania w PPK tego pracownika opóźni się. 

Przykład

Pracownik, zatrudniony 2 stycznia 2024 r., już w marcu - ze względu na trudną sytuację rodzinną – skorzystał z urlopu bezpłatnego. Pracownik jest zainteresowany przystąpieniem do PPK. Gdyby nie urlop bezpłatny, pracodawca zapisałby go do PPK w pierwszych dziesięciu dniach kwietnia. U pracodawcy obowiązuje bowiem zasada zawierania umów o prowadzenie PPK dla nowo zatrudnionych osób w ostatnim możliwym terminie wynikającym z ustawy o PPK, czyli do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni zatrudnienia pracownika. W związku z tym jednak, że pracownik nie otrzymał w marcu żadnego przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, 90 dni zatrudnienia minie mu nie 31 marca (jak w przypadku, gdyby nie korzystał w marcu z urlopu bezpłatnego), a dopiero 1 maja, co oznacza, że pracodawca będzie miał obowiązek „zapisać” go do PPK nie do 10 kwietnia, a do 10 czerwca br. 

„Zapis” do PPK 

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika może się także opóźnić, jeśli umowa ta miałaby być zawarta w miesiącu, w którym pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, nie spełniając definicji osoby zatrudnionej. 

Przykład

Pracownikowi 90 dni zatrudnienia mija 1 maja. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek „zapisać” go do PPK do 10 czerwca. W czerwcu jednak pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, i pracodawca wie, że w tym miesiącu nie otrzyma on żadnego przychodu ze stosunku pracy. Pracodawca nie będzie mógł zatem zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenia PPK w czerwcu, bo w tym miesiącu pracownik nie będzie osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK, a tylko z taką osobę pracodawca może „zapisać” do programu.

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w powyższym przykładzie, w lipcu powróci już do pracy. W takiej sytuacji - w związku z tym, że ma on już wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia - po powrocie z urlopu bezpłatnego, powinien zostać „zapisany” do programu niezwłocznie. I od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po „zapisaniu” go do PPK, czyli zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK, pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA