REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Nie trzeba być uczestnikiem PPK, żeby otrzymać oszczędności byłego męża lub żony

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Nie trzeba być uczestnikiem PPK, żeby otrzymać oszczędności byłego męża lub żony
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnik PPK, pozostający w związku małżeńskim, powinien pamiętać, że – jeśli z małżonkiem łączy go wspólność majątkowa – środki gromadzone przez niego w ramach PPK mogą nie być wyłącznie jego własnością. Mogą należeć bowiem do majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że w razie rozwodu część z nich przypaść może jego byłemu małżonkowi. 

Jeżeli małżeństwo uczestnika PPK uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione, środki zgromadzone na jego rachunku PPK, przypadające jego byłemu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego, są przekazywane w formie wypłaty transferowej na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika PPK. Oczywiście pod warunkiem, że taki rachunek posiada. Jeśli nie – ustawa o PPK przewiduje inne sposoby przekazania przypadających mu środków.

Autopromocja

Wypłata transferowa 

Wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka jest dokonywana przez instytucję finansową w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku oraz przedstawienia dowodu, że ma prawo do środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. Konieczne jest także okazanie przez byłego małżonka potwierdzenia uczestnictwa w PPK. 

Przykład

Oboje małżonkowie są uczestnikami PPK. Po rozwodzie i podziale majątku wspólnego, była żona zwróciła się do instytucji finansowej, w której zostały zgromadzone środki PPK byłego męża, z wnioskiem o wypłatę transferową na jej rachunek PPK środków przypadających jej z rachunku PPK byłego męża w wyniku podziału majątku wspólnego. Do tego wniosku dołączyła prawomocne postanowienie sądu o podziale tego majątku, potwierdzające jej uprawnienie do tych środków. 

Środki przekazane w formie wypłaty transferowej na jej rachunek PPK zwiększą stan środków na jej rachunku. Wypłata transferowa nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. 

Inne formy przekazania środków 

Jeśli były małżonek uczestnika PPK nie przystąpił do PPK, środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika, zostaną mu przekazane w innej formie. W takiej sytuacji:

  • są one przekazywane w formie wypłaty transferowej na wskazany przez byłego małżonka rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu przez tego byłego małżonka 60. roku życia albo
  • podlegają zwrotowi w formie pieniężnej (na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej), ale zwrot (czyli wycofanie środków przed 60. rokiem życia) wiąże się z określonymi pomniejszeniami, wskazanymi w ustawie o PPK, chyba, że były małżonek nabył już prawo do emerytury (wówczas pomniejszenia mu nie grożą).

Wybór formy przekazania środków zależy od byłego małżonka uczestnika PPK.

Zarówno wypłata transferowa, jak i zwrot, powinny zostać dokonane w terminie 3 miesięcy od dnia przedstawienia instytucji finansowej przez byłego małżonka uczestnika PPK dowodu, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika PPK przypadły temu byłemu małżonkowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Żona jest uczestnikiem PPK, mąż natomiast nie przystąpił do tego programu. Po rozwodzie i podziale majątku wspólnego, były mąż zwrócił się do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK byłej żony o przekazanie mu środków z jej rachunku PPK, przysługujących mu w wyniku podziału majątku wspólnego. Ponieważ chciał otrzymać te środki bez pomniejszeń, złożył wniosek o przekazanie ich, w formie wypłaty transferowej, na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia. 

Gdyby jednak nie chciał czekać, mógłby je wycofać, składając instytucji finansowej wniosek o zwrot. 

Nie każda lokata 

Jeśli były małżonek zdecyduje, aby przypadające mu środki trafiły na rachunek lokaty terminowej, instytucja finansowa dokona takiej wypłaty transferowej, jeżeli w umowie o prowadzenie rachunku terminowej lokaty przewidziano możliwość dysponowania środkami z PPK na warunkach określonych w art. 99 ust. 1 ustawy o PPK (chodzi o wypłatę 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo całość środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach). Wypłata środków na tych zasadach nie będzie łączyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. W razie wypłaty środków po 60. roku życia, ale w innej konfiguracji, były małżonek będzie zobowiązany zapłacić 19% podatek od zysków kapitałowych od dochodu z tytułu wypłaty 75% środków przekazanych mu z PPK uczestnika PPK. 

Natomiast w przypadku wycofania środków z lokaty terminowej przed osiągnięciem przez byłego małżonka 60. roku życia, odpowiednie zastosowanie znajdzie art. 83 ustawy o PPK, określający skutki zwrotu i związane z nim pomniejszenia.

Zwrot wiąże się z pomniejszeniami 

Były małżonek, który zdecyduje się na dokonanie zwrotu przypadających mu w wyniku podziału majątku wspólnego oszczędności, musi pamiętać, że instytucja finansowa przekaże, na wskazany przez niego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej:

  • 70% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka oraz
  • 100% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK jako osobę zatrudnioną, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka

 – po uprzednim pomniejszeniu o 19% zryczałtowany podatek dochodowy (podatek od zysków kapitałowych). 

Oznacza to, że 30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK, w części przypadającej byłemu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego, trafi na rachunek bankowy wskazany przez ZUS, a informacja o tej kwocie zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego byłego małżonka jako składka na ubezpieczenie emerytalne – oczywiście pod warunkiem, że dla byłego małżonka prowadzone jest konto ubezpieczonego, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli nie – środki te trafią na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy. Na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy trafią też środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych do państwa, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka.

Pomniejszeń nie stosuje się, jeśli były małżonek uczestnika PPK – uprawniony do zwrotu – nie ma jeszcze co prawda 60 lat, ale nabył prawo do emerytury. 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

REKLAMA

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA