REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Nie trzeba być uczestnikiem PPK, żeby otrzymać oszczędności byłego męża lub żony

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Nie trzeba być uczestnikiem PPK, żeby otrzymać oszczędności byłego męża lub żony
Nie trzeba być uczestnikiem PPK, żeby otrzymać oszczędności byłego męża lub żony
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnik PPK, pozostający w związku małżeńskim, powinien pamiętać, że – jeśli z małżonkiem łączy go wspólność majątkowa – środki gromadzone przez niego w ramach PPK mogą nie być wyłącznie jego własnością. Mogą należeć bowiem do majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że w razie rozwodu część z nich przypaść może jego byłemu małżonkowi. 

Jeżeli małżeństwo uczestnika PPK uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione, środki zgromadzone na jego rachunku PPK, przypadające jego byłemu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego, są przekazywane w formie wypłaty transferowej na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika PPK. Oczywiście pod warunkiem, że taki rachunek posiada. Jeśli nie – ustawa o PPK przewiduje inne sposoby przekazania przypadających mu środków.

Autopromocja

Wypłata transferowa 

Wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka jest dokonywana przez instytucję finansową w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku oraz przedstawienia dowodu, że ma prawo do środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. Konieczne jest także okazanie przez byłego małżonka potwierdzenia uczestnictwa w PPK. 

Przykład

Oboje małżonkowie są uczestnikami PPK. Po rozwodzie i podziale majątku wspólnego, była żona zwróciła się do instytucji finansowej, w której zostały zgromadzone środki PPK byłego męża, z wnioskiem o wypłatę transferową na jej rachunek PPK środków przypadających jej z rachunku PPK byłego męża w wyniku podziału majątku wspólnego. Do tego wniosku dołączyła prawomocne postanowienie sądu o podziale tego majątku, potwierdzające jej uprawnienie do tych środków. 

Środki przekazane w formie wypłaty transferowej na jej rachunek PPK zwiększą stan środków na jej rachunku. Wypłata transferowa nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. 

Inne formy przekazania środków 

Jeśli były małżonek uczestnika PPK nie przystąpił do PPK, środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika, zostaną mu przekazane w innej formie. W takiej sytuacji:

 • są one przekazywane w formie wypłaty transferowej na wskazany przez byłego małżonka rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu przez tego byłego małżonka 60. roku życia albo
 • podlegają zwrotowi w formie pieniężnej (na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej), ale zwrot (czyli wycofanie środków przed 60. rokiem życia) wiąże się z określonymi pomniejszeniami, wskazanymi w ustawie o PPK, chyba, że były małżonek nabył już prawo do emerytury (wówczas pomniejszenia mu nie grożą).

Wybór formy przekazania środków zależy od byłego małżonka uczestnika PPK.

Zarówno wypłata transferowa, jak i zwrot, powinny zostać dokonane w terminie 3 miesięcy od dnia przedstawienia instytucji finansowej przez byłego małżonka uczestnika PPK dowodu, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika PPK przypadły temu byłemu małżonkowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Żona jest uczestnikiem PPK, mąż natomiast nie przystąpił do tego programu. Po rozwodzie i podziale majątku wspólnego, były mąż zwrócił się do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK byłej żony o przekazanie mu środków z jej rachunku PPK, przysługujących mu w wyniku podziału majątku wspólnego. Ponieważ chciał otrzymać te środki bez pomniejszeń, złożył wniosek o przekazanie ich, w formie wypłaty transferowej, na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia. 

Gdyby jednak nie chciał czekać, mógłby je wycofać, składając instytucji finansowej wniosek o zwrot. 

Nie każda lokata 

Jeśli były małżonek zdecyduje, aby przypadające mu środki trafiły na rachunek lokaty terminowej, instytucja finansowa dokona takiej wypłaty transferowej, jeżeli w umowie o prowadzenie rachunku terminowej lokaty przewidziano możliwość dysponowania środkami z PPK na warunkach określonych w art. 99 ust. 1 ustawy o PPK (chodzi o wypłatę 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo całość środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach). Wypłata środków na tych zasadach nie będzie łączyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. W razie wypłaty środków po 60. roku życia, ale w innej konfiguracji, były małżonek będzie zobowiązany zapłacić 19% podatek od zysków kapitałowych od dochodu z tytułu wypłaty 75% środków przekazanych mu z PPK uczestnika PPK. 

Natomiast w przypadku wycofania środków z lokaty terminowej przed osiągnięciem przez byłego małżonka 60. roku życia, odpowiednie zastosowanie znajdzie art. 83 ustawy o PPK, określający skutki zwrotu i związane z nim pomniejszenia.

Zwrot wiąże się z pomniejszeniami 

Były małżonek, który zdecyduje się na dokonanie zwrotu przypadających mu w wyniku podziału majątku wspólnego oszczędności, musi pamiętać, że instytucja finansowa przekaże, na wskazany przez niego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej:

 • 70% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka oraz
 • 100% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK jako osobę zatrudnioną, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka

 – po uprzednim pomniejszeniu o 19% zryczałtowany podatek dochodowy (podatek od zysków kapitałowych). 

Oznacza to, że 30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK, w części przypadającej byłemu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego, trafi na rachunek bankowy wskazany przez ZUS, a informacja o tej kwocie zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego byłego małżonka jako składka na ubezpieczenie emerytalne – oczywiście pod warunkiem, że dla byłego małżonka prowadzone jest konto ubezpieczonego, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli nie – środki te trafią na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy. Na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy trafią też środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych do państwa, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka.

Pomniejszeń nie stosuje się, jeśli były małżonek uczestnika PPK – uprawniony do zwrotu – nie ma jeszcze co prawda 60 lat, ale nabył prawo do emerytury. 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA