REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Uczestnik programu może wypłacić środki nie rezygnując z dalszego oszczędzania. Sprawdź, jakie są warunki wypłaty z PPK

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Środki zgromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są w każdej chwili dostępne dla każdego uczestnika PPK
Środki zgromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są w każdej chwili dostępne dla każdego uczestnika PPK
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe to jedyny program długoterminowego oszczędzania, w którym uczestnik w każdej chwili może skorzystać ze swoich oszczędności. Zwrot środków nie oznacza konieczności rezygnacji z oszczędzania w PPK na przyszłość.

Środki zgromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są w każdej chwili dostępne dla każdego uczestnika PPK. To jedna z zalet PPK, która odróżnia je od innych, podobnych programów długoterminowego oszczędzania na przyszłość, w których możliwość wypłaty środków istnieje dopiero po osiągnięciu określonego wieku przez osobę gromadzącą oszczędności. I co istotne, podjęcie takiej decyzji przez uczestnika PPK nie ma wpływu na jego dalsze oszczędzanie w tym programie.

Autopromocja

W praktyce oznacza to, że uczestnik PPK jeszcze przed ukończeniem 60 lat (to wiek, w którym można rozpocząć docelową wypłatę oszczędności) może wycofać środki zgromadzone na jego rachunku PPK, bez podawania przyczyny, dokonując tzw. zwrotu albo wypłacić je w przypadku wystąpienia tzw. szczególnych sytuacji życiowych, tj.: 

 • w razie poważnego zachorowania uczestnika, jego małżonka lub dziecka (z takiej wypłaty uczestnik PPK może skorzystać w każdym wieku) bądź 
 • na pokrycie wkładu własny przy kredycie hipotecznym np. na zakup mieszkania domu lub gruntu (do ukończenia przez uczestnika PPK 45. roku życia).
Ważne

Podstawowym celem programu PPK jest budowa oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej (ustawodawca założył, że pracownik będzie oszczędzał w PPK przynajmniej do 60. roku życia). Dlatego też ustawa o PPK przewiduje korzystniejsze warunki korzystania z oszczędności przez pracownika, który osiągnął ten wiek. Nie zmienia to jednak faktu, że ze swoich oszczędności uczestnik PPK może skorzystać w każdym wieku. 

Wypłata środków z PPK – warunki określa ustawa 

Przypomnijmy: dokonanie zwrotu przez uczestnika PPK wiąże się z pewnymi pomniejszeniami. Przed przekazaniem uczestnikowi PPK środków w ramach zwrotu, instytucja finansowa potrąca bowiem:

 • 30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę (informacja o tej kwocie zostaje zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego jako składka na ubezpieczenie emerytalne),
 • kwotę odpowiadającą środkom z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa (dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy uczestnik PPK otrzymał już takie środki) oraz
 • 19% podatek od zysków kapitałowych, wypracowanych przez środki zwracane uczestnikowi.

W razie poważnego zachorowania, uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25 proc. środków zgromadzonych na jego rachunku PPK. Taka wypłata może zostać zrealizowana wielokrotnie i w dowolnym czasie (także po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia), przy czym jedno ze zdarzeń mieszczących się w katalogu „poważnego zachorowania” (jednej osoby) może uzasadniać jedną taką wypłatę z rachunku PPK (do 25 proc. środków – jednorazowo albo w ratach). 

Ponadto uczestnik PPK, który nie ukończył 45 lat, może zwrócić się do instytucji finansowej z wnioskiem o wypłatę do 100 proc. środków zgromadzonych na jego rachunku PPK na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym – np. na zakup mieszkania (z obowiązkiem ich zwrotu w terminie maksymalnie 15 lat od dnia wypłaty).   

Zwrot środków z PPK nie ma wpływu na dalsze oszczędzanie

Chcąc dokonać zwrotu czy wypłaty na jeden ze wskazanych powyżej celów, uczestnik PPK składa odpowiednią dyspozycję instytucji finansowej. Należy także pamiętać, że – aby dokonać zwrotu albo jednej z tych wypłat – uczestnik nie składa deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.  

Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK. Na rachunek, z którego dokonano zwrotu lub jednej z wymienionych wyżej wypłat, nadal będą wpływać wpłaty do PPK, finansowane przez tego uczestnika i jego pracodawcę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja o rezygnacji dotyczy przyszłych wpłat

Oczywiście, jeśli uczestnik PPK nie chce – czy to na stałe, czy tylko na jakiś czas – aby na jego rachunek PPK wpływały nowe środki, może złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Wówczas nowe wpłaty nie będą już zasilały jego rachunku PPK. To kolejny dowód na to, że oszczędzanie w PPK jest dla uczestniczących w tym programie osób całkowicie dobrowolne. I co istotne – decyzję o zaprzestaniu oszczędzania uczestnik PPK może w każdej chwili zmienić, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.  

Istotne jest zatem, aby odróżnić dyspozycje zwrotu czy wypłaty w szczególnej sytuacji życiowej, które są składane instytucji finansowej, od deklaracji lub wniosku uczestnika PPK, dotyczących dalszych wpłat do PPK, które są składane jego pracodawcy.

Przykład

Uczestnik PPK zamierza dokonać tzw. zwrotu. W związku z tym, że zwrot nie może być częściowy, oznacza to wycofanie z rachunku PPK tego uczestnika wszystkich zgromadzonych przez niego na tym rachunku środków.  Złożenie dyspozycji zwrotu nie będzie miało jednak żadnego wpływu na nowe wpłaty do PPK, dokonywane przez pracodawcę tego uczestnika. Od wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi – pomimo dokonania zwrotu – pracodawca nadal będzie obliczał i pobierał wpłaty do PPK, a następnie przekazywał te wpłaty do instytucji finansowej. Jeżeli uczestnik PPK nie chce, aby tak było, może złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, która jest skuteczna już od momentu jej złożenia. 

Uczestnik PPK może także nie korzystać z wycofania zgromadzonych oszczędności w PPK, ale złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, gdyż oba te uprawnienia nie są ze sobą powiązane. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mila
  2024-02-04 12:18:31
  I to jest własnie jak dla mnie największy plus ppk, że środki mozna wypłacic w każdej chwili. W ten sposób buduje się jakiś back up, bo wiadomo że w życiu nigdy nic nie wiadomo. A przez rok oszczedzania ma się juz jakies 2000zł oszczednosci na czarną godzinę
  0
 • Lorita
  2024-02-08 22:08:23
  Warto jednak wiedzieć ze najwięcej zyskują ci, którzy systematycznie oszczędzają Sama widzę po paru latach ze to chyba najlepszy program. Pieniądze tak zaoszczędzone można przeznaczyć nie tylko na przyszłą emeryturę, ale również na inne cele, takie jak mieszkanie.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA