REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarabiasz 5090,40 zł albo mniej – możesz obniżyć wpłatę do PPK. Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na uprawnienia uczestnika PPK. To od stycznia 2024 r. – 4242 zł, od lipca – 4300 zł

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnik PPK, który zarabia miesięcznie nie więcej niż 5 090,40 zł może od stycznia 2024 r. skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnik PPK, który zarabia miesięcznie nie więcej niż 5 090,40 zł może od stycznia 2024 r. skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej. Od lipca ten próg wzrośnie do 5 160 zł. Wzrost płacy minimalnej spowodował także zwiększenie kwoty, jaką trzeba zgromadzić na swoich rachunkach PPK, aby otrzymać dopłatę za 2024 rok.

Wpłata podstawowa do PPK, finansowana przez uczestnika tego programu, to zasadniczo 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK, którego wynagrodzenie – osiągane z różnych źródeł – w danym miesiącu nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, może jednak skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej – nawet do 0,5%. 

Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4 242 zł, a od 1 lipca 2024 r. będzie wynosić 4 300 zł. Od stycznia limit 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia wynosi zatem 5 090,40 zł (4 242 zł x 1,2), a od lipca wzrośnie do 5 160 zł (4 300 zł x 1,2). 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PPK, „wynagrodzenie” oznacza podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (do tzw. 30-krotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Przy ustaleniu, czy wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza kwoty limitu, bierze się zatem pod uwagę – co do zasady – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika. 

Obniżenie wpłaty do PPK wymaga deklaracji uczestnika 

Uczestnik PPK, który chce skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, składa pracodawcy deklarację w tej sprawie. Wpłata podstawowa, w wysokości określonej w tej deklaracji, obowiązuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację uwzględnioną przez pracodawcę. 

Pracodawca nie uwzględnia deklaracji w sprawie obniżenia wpłaty podstawowej w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane u tego pracodawcy przekracza kwotę odpowiadają 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. W każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK – osiągane u tego pracodawcy – będzie przekraczać limit, pracodawca podwyższy stawkę wpłaty podstawowej finansowanej przez uczestnika PPK do 2%. 

Przykład

W grudniu 2023 roku uczestnik PPK złożył pracodawcy deklarację w sprawie obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK (do 0,5%). W grudniu wynagrodzenie uczestnika PPK, osiągnięte u tego pracodawcy, nie przekroczyło obowiązującej wówczas kwoty limitu, wynoszącej 4320 zł (3 600 zł x 1,2), w związku z czym pracodawca uwzględnił deklarację złożoną przez uczestnika PPK (od wynagrodzenia wypłaconego mu w grudniu obliczył jeszcze i pobrał wpłatę do PPK, finansowaną przez uczestnika, w wysokości 2%). W styczniu 2024 roku pracodawca musi sprawdzić, czy wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza nowej kwoty limitu – 5090,40 zł. Jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK w styczniu jest wyższe od tej kwoty, pracodawca obliczy i pobierze z wynagrodzenia uczestnika, wypłaconego w styczniu, wpłatę podstawową wynoszącą 2% wynagrodzenia. 

Należy pamiętać, że uczestnik PPK, który chce korzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, a jest zatrudniony w kilku podmiotach, musi samodzielnie weryfikować, czy jego wynagrodzenie – osiągane w danym miesiącu kalendarzowym ze wszystkich źródeł – nie przekroczy kwoty limitu. Każdy podmiot zatrudniający bierze bowiem pod uwagę tylko to wynagrodzenie uczestnika PPK, które sam wypłaca.

Przykład

Uczestnik PPK jest zatrudniony u kilku pracodawców. W styczniu br. chce złożyć jednemu z nich deklarację w sprawie obniżenia swojej wpłaty podstawowej (do 1%). Jeżeli złoży taką deklarację, to pracodawca – badając, czy w przypadku tego uczestnika nie jest przekroczony limit – uwzględni tylko to wynagrodzenie, które mu wypłaca. Jeśli okaże się, że miesięczne wynagrodzenie uczestnika PPK u tego pracodawcy nie przekracza 5090,40 zł, pracodawca uwzględni złożoną przez niego deklarację i już od wynagrodzenia wypłaconego w lutym obliczy i pobierze wpłatę podstawową, finansowaną przez uczestnika PPK, w wysokości 1% wynagrodzenia. Później, w każdym miesiącu, pracodawca będzie weryfikować, czy wypłacone uczestnikowi PPK wynagrodzenie nie przekracza obowiązującego limitu (od lipca limit wzrośnie do 5160 zł). Pozostali pracodawcy, którym uczestnik PPK, nie zadeklarował obniżenia swojej wpłaty podstawowej, będą obliczali i pobierali z wynagrodzenia uczestnika PPK wpłatę podstawową wynoszącą 2%. Jeżeli jednak uczestnik PPK – nawet tylko u jednego pracodawcy – skorzysta z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, pomimo braku takiego uprawnienia, nie otrzyma dopłaty rocznej za 2024 rok. 

Uczestnik PPK może także, w formie zmiany deklaracji, zmienić wysokość swojej obniżonej wpłaty podstawowej (np. z 1,5% na 0,5%). Również w tym przypadku zmieniona wysokość wpłaty podstawowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył – uwzględnioną przez pracodawcę – zmianę deklaracji w zakresie wpłaty podstawowej. 

Dopłata roczna zależy od płacy minimalnej

W ustawie o PPK przyjęto, że dopłatę roczną – w wysokości 240 zł – otrzymują uczestnicy PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez uczestnika i podmiot zatrudniający) wyniosły co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2%, muszą zgromadzić co najmniej 25% tej kwoty. 

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii – w sytuacji, gdy w danym roku kalendarzowym zwiększenie płacy minimalnej następuje dwukrotnie (od stycznia i od lipca) – podstawą do obliczenia kwoty uprawniającej do otrzymania dopłaty rocznej za ten rok jest kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w pierwszym półroczu, czyli w 2024 roku – 4242 zł.

Warunkiem otrzymania przez uczestnika PPK dopłaty rocznej za 2024 rok jest zatem zgromadzenie na jego rachunku lub rachunkach PPK wpłat w wysokości co najmniej 890,82 zł (6 x 4242 x 3,5%), a w przypadku uczestników korzystających z obniżenia wpłaty podstawowej – co najmniej 222,71 zł (890,82 x 25%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Dopłata roczna nie przysługuje, jeżeli: 
  • uczestnik PPK, w którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłat podstawowych finansowanych przez tego uczestnika wynosiła mniej niż 2% jego wynagrodzenia, osiągnął łączne miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł przekraczające kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia,
  • uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, rozpoczął wypłatę środków ze swojego rachunku PPK. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA