REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarabiasz 5090,40 zł albo mniej – możesz obniżyć wpłatę do PPK. Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na uprawnienia uczestnika PPK. To od stycznia 2024 r. – 4242 zł, od lipca – 4300 zł

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnik PPK, który zarabia miesięcznie nie więcej niż 5 090,40 zł może od stycznia 2024 r. skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej
Uczestnik PPK, który zarabia miesięcznie nie więcej niż 5 090,40 zł może od stycznia 2024 r. skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnik PPK, który zarabia miesięcznie nie więcej niż 5 090,40 zł może od stycznia 2024 r. skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej. Od lipca ten próg wzrośnie do 5 160 zł. Wzrost płacy minimalnej spowodował także zwiększenie kwoty, jaką trzeba zgromadzić na swoich rachunkach PPK, aby otrzymać dopłatę za 2024 rok.

Wpłata podstawowa do PPK, finansowana przez uczestnika tego programu, to zasadniczo 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK, którego wynagrodzenie – osiągane z różnych źródeł – w danym miesiącu nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, może jednak skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej – nawet do 0,5%. 

Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4 242 zł, a od 1 lipca 2024 r. będzie wynosić 4 300 zł. Od stycznia limit 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia wynosi zatem 5 090,40 zł (4 242 zł x 1,2), a od lipca wzrośnie do 5 160 zł (4 300 zł x 1,2). 

Autopromocja
Ważne

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PPK, „wynagrodzenie” oznacza podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (do tzw. 30-krotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Przy ustaleniu, czy wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza kwoty limitu, bierze się zatem pod uwagę – co do zasady – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika. 

Obniżenie wpłaty do PPK wymaga deklaracji uczestnika 

Uczestnik PPK, który chce skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, składa pracodawcy deklarację w tej sprawie. Wpłata podstawowa, w wysokości określonej w tej deklaracji, obowiązuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację uwzględnioną przez pracodawcę. 

Pracodawca nie uwzględnia deklaracji w sprawie obniżenia wpłaty podstawowej w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane u tego pracodawcy przekracza kwotę odpowiadają 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. W każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK – osiągane u tego pracodawcy – będzie przekraczać limit, pracodawca podwyższy stawkę wpłaty podstawowej finansowanej przez uczestnika PPK do 2%. 

Przykład

W grudniu 2023 roku uczestnik PPK złożył pracodawcy deklarację w sprawie obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK (do 0,5%). W grudniu wynagrodzenie uczestnika PPK, osiągnięte u tego pracodawcy, nie przekroczyło obowiązującej wówczas kwoty limitu, wynoszącej 4320 zł (3 600 zł x 1,2), w związku z czym pracodawca uwzględnił deklarację złożoną przez uczestnika PPK (od wynagrodzenia wypłaconego mu w grudniu obliczył jeszcze i pobrał wpłatę do PPK, finansowaną przez uczestnika, w wysokości 2%). W styczniu 2024 roku pracodawca musi sprawdzić, czy wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza nowej kwoty limitu – 5090,40 zł. Jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK w styczniu jest wyższe od tej kwoty, pracodawca obliczy i pobierze z wynagrodzenia uczestnika, wypłaconego w styczniu, wpłatę podstawową wynoszącą 2% wynagrodzenia. 

Należy pamiętać, że uczestnik PPK, który chce korzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, a jest zatrudniony w kilku podmiotach, musi samodzielnie weryfikować, czy jego wynagrodzenie – osiągane w danym miesiącu kalendarzowym ze wszystkich źródeł – nie przekroczy kwoty limitu. Każdy podmiot zatrudniający bierze bowiem pod uwagę tylko to wynagrodzenie uczestnika PPK, które sam wypłaca.

Przykład

Uczestnik PPK jest zatrudniony u kilku pracodawców. W styczniu br. chce złożyć jednemu z nich deklarację w sprawie obniżenia swojej wpłaty podstawowej (do 1%). Jeżeli złoży taką deklarację, to pracodawca – badając, czy w przypadku tego uczestnika nie jest przekroczony limit – uwzględni tylko to wynagrodzenie, które mu wypłaca. Jeśli okaże się, że miesięczne wynagrodzenie uczestnika PPK u tego pracodawcy nie przekracza 5090,40 zł, pracodawca uwzględni złożoną przez niego deklarację i już od wynagrodzenia wypłaconego w lutym obliczy i pobierze wpłatę podstawową, finansowaną przez uczestnika PPK, w wysokości 1% wynagrodzenia. Później, w każdym miesiącu, pracodawca będzie weryfikować, czy wypłacone uczestnikowi PPK wynagrodzenie nie przekracza obowiązującego limitu (od lipca limit wzrośnie do 5160 zł). Pozostali pracodawcy, którym uczestnik PPK, nie zadeklarował obniżenia swojej wpłaty podstawowej, będą obliczali i pobierali z wynagrodzenia uczestnika PPK wpłatę podstawową wynoszącą 2%. Jeżeli jednak uczestnik PPK – nawet tylko u jednego pracodawcy – skorzysta z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, pomimo braku takiego uprawnienia, nie otrzyma dopłaty rocznej za 2024 rok. 

Uczestnik PPK może także, w formie zmiany deklaracji, zmienić wysokość swojej obniżonej wpłaty podstawowej (np. z 1,5% na 0,5%). Również w tym przypadku zmieniona wysokość wpłaty podstawowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył – uwzględnioną przez pracodawcę – zmianę deklaracji w zakresie wpłaty podstawowej. 

Dopłata roczna zależy od płacy minimalnej

W ustawie o PPK przyjęto, że dopłatę roczną – w wysokości 240 zł – otrzymują uczestnicy PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez uczestnika i podmiot zatrudniający) wyniosły co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2%, muszą zgromadzić co najmniej 25% tej kwoty. 

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii – w sytuacji, gdy w danym roku kalendarzowym zwiększenie płacy minimalnej następuje dwukrotnie (od stycznia i od lipca) – podstawą do obliczenia kwoty uprawniającej do otrzymania dopłaty rocznej za ten rok jest kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w pierwszym półroczu, czyli w 2024 roku – 4242 zł.

Warunkiem otrzymania przez uczestnika PPK dopłaty rocznej za 2024 rok jest zatem zgromadzenie na jego rachunku lub rachunkach PPK wpłat w wysokości co najmniej 890,82 zł (6 x 4242 x 3,5%), a w przypadku uczestników korzystających z obniżenia wpłaty podstawowej – co najmniej 222,71 zł (890,82 x 25%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Dopłata roczna nie przysługuje, jeżeli: 
 • uczestnik PPK, w którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłat podstawowych finansowanych przez tego uczestnika wynosiła mniej niż 2% jego wynagrodzenia, osiągnął łączne miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł przekraczające kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia,
 • uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, rozpoczął wypłatę środków ze swojego rachunku PPK. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA