REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie wdrażać PPK. Kiedy powinien sprawdzić swój status mikroprzedsiębiorcy

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie wdrażać PPK
Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie wdrażać PPK
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorca może nie uruchomić Pracowniczego Planu Kapitałowego, o ile wszystkie zatrudnione przez niego osoby zadeklarowały, że nie chcą dokonywać wpłat do PPK. Zwolnienie z uruchomienia PPK nie ma zastosowania, jeśli choćby jedna z tych przesłanek nie jest spełniona. Po zakończeniu roku obrotowego konieczna jest także weryfikacja, czy przedsiębiorca ma nadal status mikroprzedsiębiorcy.

Podmiot zatrudniający ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, choćby żadna z osób, które zatrudnia, nie chciała zostać uczestnikiem tego programu. Wyjątek przewidziano dla mikroprzedsiębiorcy. Jeżeli wszystkie osoby zatrudnione w takim podmiocie zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK, mikroprzedsiębiorca nie zawiera umowy o zarządzanie PPK. 

Należy przy tym pamiętać, że „osobami zatrudnionymi” w rozumieniu ustawy o PPK są nie tylko pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych). Jeżeli mikroprzedsiębiorca zatrudnia np. zleceniobiorcę, podlegającego z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, których chce zostać uczestnikiem PPK, to mikroprzedsiębiorca musi uruchomić ten program. Istotny jest także wiek osób zatrudnionych. Osoby, które osiągnęły 55 rok życia, ale nie mają jeszcze 70 lat, są „zapisywane” do PPK tylko na swój wniosek. Jeżeli nie chcą zostać uczestnikami PPK, nie składają deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – wystarczy, że nie złożą wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. 

Autopromocja
Przykład

Mikroprzedsiębiorca zatrudnia 2 pracowników (w wieku 30 i 45 lat) oraz zleceniobiorcę (w wieku 58 lat), który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obaj pracownicy złożyli mikroprzedsiębiorcy deklarację o rezygnację z dokonywania wpłat do PPK. Zleceniobiorca także jest osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK, ale w jego przypadku – z uwagi na wiek – jeżeli nie chce zostać uczestnikiem PPK, nie jest potrzebna deklaracja o rezygnacji. Zleceniobiorca nie złożył mikroprzedsiębiorcy wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. W tej sytuacji mikroprzedsiębiorca nie zawarł umowy o zarządzanie PPK. 

Co zrobić, gdy osoba zatrudniona zmieni decyzję w sprawie PPK

Oczywiście osoba zatrudniona u mikroprzedsiębiorcy może zmienić zdanie w sprawie uczestnictwa w PPK, co spowoduje, że mikroprzedsiębiorca będzie musiał uruchomić ten program. Taki obowiązek będzie ciążyć na nim także w przypadku, gdy zatrudni nową osobę zatrudnioną, chcącą zostać uczestnikiem PPK. 

W takiej sytuacji, przy ustalaniu terminów na zawarcie przez mikroprzedsiębiorcę umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK stosuje się odpowiednio przepisy art. 8 ust. 1 oraz art. 16 ustawy o PPK. Oznacza to np., że jeżeli osoba zatrudniona, która wcześniej złożyła deklarację o rezygnacji, złoży mikroprzedsiębiorcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to ten dzień trzeba będzie uznać za pierwszy dzień, od którego należy liczyć termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK, czyli do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni. Umowę o zarządzanie PPK mikroprzedsiębiorca będzie musiał zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK. 

Przykład

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK, nie zawarł umowy o zarządzanie PPK. W dniu 2 stycznia 2024 r. jeden z jego pracowników zmienił zdanie. Pracownik ten (w wieku 30 lat) złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (gdyby był w wieku 55+ powinien złożyć wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK). W takim przypadku, mikroprzedsiębiorca ma czas na zawarcie umowy o prowadzenie PPK – w imieniu i na rzecz tego pracownika – do 10 kwietnia 2024 r., a umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2024 r. Wybór instytucji finansowej, z którą mikroprzedsiębiorca zawrze umowę o zarządzanie PPK, powinien zostać dokonany zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o PPK – m.in. w porozumieniu z reprezentacją wszystkich osób zatrudnionych u tego mikroprzedsiębiorcy (nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa), a nie tylko z pracownikiem, który chce zostać uczestnikiem PPK. 

PPK a utrata statusu mikroprzesiębiorcy

To, czy dany przedsiębiorca ma status mikroprzedsiębiorcy, ustala się zgodnie z przepisami ustawy – Prawo przedsiębiorców. 

Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

 • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
 • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich, urlopach opiekuńczych i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Ważne

Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę. 

Przykład

Rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy. Na początku 2024 roku należy sprawdzić, czy spółka nadal ma status mikroprzedsiębiorcy. Bierze się przy tym pod uwagę dwa ostatnie lata obrotowe (dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy wystarczy, że spółka spełniała wymagania określone w ustawie – Prawo przedsiębiorcy w jednym z tych lat). Spółka ma radę nadzorczą, której członkowie są wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji. Są oni „osobami zatrudnionymi” w rozumieniu ustawy o PPK, ale nie są pracownikami, w związku z czym nie uwzględnia się ich przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia w celu ustalenia, czy spółka ma status mikroprzedsiębiorcy. 

W przypadku, gdy przedsiębiorca ustali, że nie ma już statusu mikroprzedsiębiorcy, ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, choćby żadna z jego osób zatrudnionych nie chciała zostać uczestnikiem tego programu.

Przykład

Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorca nie ma już statusu mikroprzedsiębiorcy. Deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożone mu przez osoby zatrudnione, nadal są skuteczne, w związku z czym przedsiębiorca nie zawrze dla żadnej z tych osób umowy o prowadzenie PPK. Przedsiębiorca musi jednak zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Ma na to czas do 26 marca 2024 r. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA