REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie wdrażać PPK. Kiedy powinien sprawdzić swój status mikroprzedsiębiorcy

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie wdrażać PPK
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorca może nie uruchomić Pracowniczego Planu Kapitałowego, o ile wszystkie zatrudnione przez niego osoby zadeklarowały, że nie chcą dokonywać wpłat do PPK. Zwolnienie z uruchomienia PPK nie ma zastosowania, jeśli choćby jedna z tych przesłanek nie jest spełniona. Po zakończeniu roku obrotowego konieczna jest także weryfikacja, czy przedsiębiorca ma nadal status mikroprzedsiębiorcy.

Podmiot zatrudniający ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, choćby żadna z osób, które zatrudnia, nie chciała zostać uczestnikiem tego programu. Wyjątek przewidziano dla mikroprzedsiębiorcy. Jeżeli wszystkie osoby zatrudnione w takim podmiocie zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK, mikroprzedsiębiorca nie zawiera umowy o zarządzanie PPK. 

Należy przy tym pamiętać, że „osobami zatrudnionymi” w rozumieniu ustawy o PPK są nie tylko pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych). Jeżeli mikroprzedsiębiorca zatrudnia np. zleceniobiorcę, podlegającego z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, których chce zostać uczestnikiem PPK, to mikroprzedsiębiorca musi uruchomić ten program. Istotny jest także wiek osób zatrudnionych. Osoby, które osiągnęły 55 rok życia, ale nie mają jeszcze 70 lat, są „zapisywane” do PPK tylko na swój wniosek. Jeżeli nie chcą zostać uczestnikami PPK, nie składają deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – wystarczy, że nie złożą wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. 

Autopromocja
Przykład

Mikroprzedsiębiorca zatrudnia 2 pracowników (w wieku 30 i 45 lat) oraz zleceniobiorcę (w wieku 58 lat), który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obaj pracownicy złożyli mikroprzedsiębiorcy deklarację o rezygnację z dokonywania wpłat do PPK. Zleceniobiorca także jest osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK, ale w jego przypadku – z uwagi na wiek – jeżeli nie chce zostać uczestnikiem PPK, nie jest potrzebna deklaracja o rezygnacji. Zleceniobiorca nie złożył mikroprzedsiębiorcy wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. W tej sytuacji mikroprzedsiębiorca nie zawarł umowy o zarządzanie PPK. 

Co zrobić, gdy osoba zatrudniona zmieni decyzję w sprawie PPK

Oczywiście osoba zatrudniona u mikroprzedsiębiorcy może zmienić zdanie w sprawie uczestnictwa w PPK, co spowoduje, że mikroprzedsiębiorca będzie musiał uruchomić ten program. Taki obowiązek będzie ciążyć na nim także w przypadku, gdy zatrudni nową osobę zatrudnioną, chcącą zostać uczestnikiem PPK. 

W takiej sytuacji, przy ustalaniu terminów na zawarcie przez mikroprzedsiębiorcę umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK stosuje się odpowiednio przepisy art. 8 ust. 1 oraz art. 16 ustawy o PPK. Oznacza to np., że jeżeli osoba zatrudniona, która wcześniej złożyła deklarację o rezygnacji, złoży mikroprzedsiębiorcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to ten dzień trzeba będzie uznać za pierwszy dzień, od którego należy liczyć termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK, czyli do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni. Umowę o zarządzanie PPK mikroprzedsiębiorca będzie musiał zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK. 

Przykład

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK, nie zawarł umowy o zarządzanie PPK. W dniu 2 stycznia 2024 r. jeden z jego pracowników zmienił zdanie. Pracownik ten (w wieku 30 lat) złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (gdyby był w wieku 55+ powinien złożyć wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK). W takim przypadku, mikroprzedsiębiorca ma czas na zawarcie umowy o prowadzenie PPK – w imieniu i na rzecz tego pracownika – do 10 kwietnia 2024 r., a umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2024 r. Wybór instytucji finansowej, z którą mikroprzedsiębiorca zawrze umowę o zarządzanie PPK, powinien zostać dokonany zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o PPK – m.in. w porozumieniu z reprezentacją wszystkich osób zatrudnionych u tego mikroprzedsiębiorcy (nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa), a nie tylko z pracownikiem, który chce zostać uczestnikiem PPK. 

PPK a utrata statusu mikroprzesiębiorcy

To, czy dany przedsiębiorca ma status mikroprzedsiębiorcy, ustala się zgodnie z przepisami ustawy – Prawo przedsiębiorców. 

Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich, urlopach opiekuńczych i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Ważne

Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę. 

Przykład

Rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy. Na początku 2024 roku należy sprawdzić, czy spółka nadal ma status mikroprzedsiębiorcy. Bierze się przy tym pod uwagę dwa ostatnie lata obrotowe (dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy wystarczy, że spółka spełniała wymagania określone w ustawie – Prawo przedsiębiorcy w jednym z tych lat). Spółka ma radę nadzorczą, której członkowie są wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji. Są oni „osobami zatrudnionymi” w rozumieniu ustawy o PPK, ale nie są pracownikami, w związku z czym nie uwzględnia się ich przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia w celu ustalenia, czy spółka ma status mikroprzedsiębiorcy. 

W przypadku, gdy przedsiębiorca ustali, że nie ma już statusu mikroprzedsiębiorcy, ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, choćby żadna z jego osób zatrudnionych nie chciała zostać uczestnikiem tego programu.

Przykład

Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorca nie ma już statusu mikroprzedsiębiorcy. Deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożone mu przez osoby zatrudnione, nadal są skuteczne, w związku z czym przedsiębiorca nie zawrze dla żadnej z tych osób umowy o prowadzenie PPK. Przedsiębiorca musi jednak zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Ma na to czas do 26 marca 2024 r. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA