REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca prowadzi PPE i może nie wdrożyć PPK. Czy to zwolnienie jest bezterminowe? Po 1 stycznia 2024 r. niektórzy pracodawcy będą musieli wdrożyć PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Po 1 stycznia 2024 r. niektórzy pracodawcy będą musieli wdrożyć PPK, nawet jeśli prowadzą PPE
Po 1 stycznia 2024 r. niektórzy pracodawcy będą musieli wdrożyć PPK, nawet jeśli prowadzą PPE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który nie uruchomił pracowniczego planu emerytalnego (PPK) ponieważ prowadzi pracowniczy program emerytalny (PPE), musi w styczniu 2024 r. sprawdzić, czy nadal przysługuje mu to uprawnienie. Jeżeli według stanu na 1 stycznia 2024 r. w PPE będzie uczestniczyć mniej niż 25% osób zatrudnionych, pracodawca będzie musiał wdrożyć PPK. 

Pracodawca, który był objęty jednym z czterech etapów uruchomienia PPK, przewidzianych w przepisach przejściowych ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, mógł podjąć decyzję o niestosowaniu tej ustawy z uwagi na prowadzenie PPE. Takie uprawnienie przysługiwało mu jednak tylko w przypadku, jeśli – w terminie wskazanym w art. 134 ust. 1 ustawy o PPK – prowadził PPE, w którym uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie, oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia

Autopromocja
Przykład

Spółka, która zatrudniała 250 osób zatrudnionych według stanu na 31 grudnia 2018 r., została objęta ustawą o PPK od 1 lipca 2019 r. Należała do I etapu wdrożenia PPK, przewidzianego w przepisach przejściowych ustawy o PPK (art. 134). Podmioty z tej grupy miały obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 25 października 2019 r., a umów o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, do 12 listopada 2019 r. Spółka prowadziła jednak PPE, w którym – według stanu na 1 lipca 2019 r. – uczestniczyło 25% osób zatrudnionych, oraz naliczała i odprowadzała składki podstawowe do PPE w wysokości 3,5% wynagrodzenia, w związku z czym – korzystając z przysługującego jej uprawnienia – nie wdrożyła wówczas PPK. W 2023 roku spółka zmieniła zdanie i uruchomiła PPK. Nie może już zrezygnować z prowadzenia tego programu – nawet, jeżeli prowadzone przez nią PPE nadal spełnia – określone w ustawie o PPK – wymagania dot. poziomu partycypacji i wysokości składki podstawowej. 

Z uprawnienia do niewdrożenia PPK z uwagi na prowadzenie PPE nie mogą skorzystać nowe podmioty zatrudniające, uruchamiające PPK już na zasadach ogólnych. 

Przykład

Spółka uzyskała status podmiotu zatrudniającego 1 grudnia 2023 r., w związku z czym – zgodnie z art. 8 ust. 1 i art. 16 ustawy o PPK – ma obowiązek zawrzeć umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, do 11 marca 2024 r. (10 marca to niedziela), a umowę o zarządzanie PPK – do 26 lutego 2024 r. Spółka nie może podjąć decyzji, że zamiast PPK wdroży PPE. W przypadku, gdy po zawarciu umowy o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, utworzy PPE i będzie odprowadzać składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, będzie mogła, ale tylko w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, nie finansować – od miesiąca następującego po miesiącu, w którym PPE zostanie zarejestrowany przez KNF – wpłat do PPK za osoby, które przystąpiły do PPE (por. art. 13 ust. 2 ustawy o PPK). Spółka nie będzie mogła skorzystać ze wskazanej wyżej możliwości niefinansowania wpłat do PPK za osoby, które przystąpiły do PPE, jeżeli nie działa w niej zakładowa organizacja związkowa. 

Utrata uprawnienia do niewdrożenia PPK

Pracodawca, który nie wdrożył PPK z uwagi na prowadzenie PPE, ma obowiązek stosowania przepisów ustawy o PPK, począwszy od dnia: 

 • zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni,
 • ograniczenia wysokości odprowadzanych składek podstawowych do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia,
 • likwidacji PPE,
 • opóźnienia w odprowadzaniu składek podstawowych do PPE przekraczającego 90 dni, które wynikło z celowego działania tego podmiotu,
 • następującego po dniu 1 stycznia lub 1 lipca danego roku, jeśli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie.

W takim przypadku terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK oraz umów o prowadzenie PPK ustala się zgodnie z art. 8 ust. 1 i art. 16 ustawy o PPK. Oznacza to, że – licząc od dnia utraty omawianego uprawnienia – pracodawca ma obowiązek zawrzeć, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, umowy o prowadzenie PPK w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy (90 dni). Natomiast umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 roboczych przed zawarciem umów o prowadzenie PPK.

Przykład

Pracodawca korzysta z uprawnienia do niewdrożenia PPK z uwagi na prowadzenie PPE. Jeżeli, po sprawdzeniu poziomu partycypacji w PPE, okaże się, że – według stanu na 1 stycznia – w PPE uczestniczyło mniej niż 25% osób zatrudnionych, pracodawca będzie miał obowiązek wdrożyć PPK. W takim przypadku będzie miał czas na zawarcie umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych do 10 kwietnia 2024 r., a umowy o zarządzanie PPK – do 26 marca 2024 r. 

Ważne

Zgodnie z art. 23a ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, pracodawca ma obowiązek przekazać PFR S.A. oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników zatrudnionych u tego pracodawcy według stanu na 1 stycznia i na 1 lipca w danym roku kalendarzowym. Oświadczenie to należy przekazać PFR do 31 stycznia i do 31 lipca danego roku kalendarzowego. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  REKLAMA

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  REKLAMA