REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca prowadzi PPE i może nie wdrożyć PPK. Czy to zwolnienie jest bezterminowe? Po 1 stycznia 2024 r. niektórzy pracodawcy będą musieli wdrożyć PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Po 1 stycznia 2024 r. niektórzy pracodawcy będą musieli wdrożyć PPK, nawet jeśli prowadzą PPE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który nie uruchomił pracowniczego planu emerytalnego (PPK) ponieważ prowadzi pracowniczy program emerytalny (PPE), musi w styczniu 2024 r. sprawdzić, czy nadal przysługuje mu to uprawnienie. Jeżeli według stanu na 1 stycznia 2024 r. w PPE będzie uczestniczyć mniej niż 25% osób zatrudnionych, pracodawca będzie musiał wdrożyć PPK. 

Pracodawca, który był objęty jednym z czterech etapów uruchomienia PPK, przewidzianych w przepisach przejściowych ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, mógł podjąć decyzję o niestosowaniu tej ustawy z uwagi na prowadzenie PPE. Takie uprawnienie przysługiwało mu jednak tylko w przypadku, jeśli – w terminie wskazanym w art. 134 ust. 1 ustawy o PPK – prowadził PPE, w którym uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie, oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

Spółka, która zatrudniała 250 osób zatrudnionych według stanu na 31 grudnia 2018 r., została objęta ustawą o PPK od 1 lipca 2019 r. Należała do I etapu wdrożenia PPK, przewidzianego w przepisach przejściowych ustawy o PPK (art. 134). Podmioty z tej grupy miały obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 25 października 2019 r., a umów o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, do 12 listopada 2019 r. Spółka prowadziła jednak PPE, w którym – według stanu na 1 lipca 2019 r. – uczestniczyło 25% osób zatrudnionych, oraz naliczała i odprowadzała składki podstawowe do PPE w wysokości 3,5% wynagrodzenia, w związku z czym – korzystając z przysługującego jej uprawnienia – nie wdrożyła wówczas PPK. W 2023 roku spółka zmieniła zdanie i uruchomiła PPK. Nie może już zrezygnować z prowadzenia tego programu – nawet, jeżeli prowadzone przez nią PPE nadal spełnia – określone w ustawie o PPK – wymagania dot. poziomu partycypacji i wysokości składki podstawowej. 

Z uprawnienia do niewdrożenia PPK z uwagi na prowadzenie PPE nie mogą skorzystać nowe podmioty zatrudniające, uruchamiające PPK już na zasadach ogólnych. 

Przykład

Spółka uzyskała status podmiotu zatrudniającego 1 grudnia 2023 r., w związku z czym – zgodnie z art. 8 ust. 1 i art. 16 ustawy o PPK – ma obowiązek zawrzeć umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, do 11 marca 2024 r. (10 marca to niedziela), a umowę o zarządzanie PPK – do 26 lutego 2024 r. Spółka nie może podjąć decyzji, że zamiast PPK wdroży PPE. W przypadku, gdy po zawarciu umowy o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, utworzy PPE i będzie odprowadzać składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, będzie mogła, ale tylko w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, nie finansować – od miesiąca następującego po miesiącu, w którym PPE zostanie zarejestrowany przez KNF – wpłat do PPK za osoby, które przystąpiły do PPE (por. art. 13 ust. 2 ustawy o PPK). Spółka nie będzie mogła skorzystać ze wskazanej wyżej możliwości niefinansowania wpłat do PPK za osoby, które przystąpiły do PPE, jeżeli nie działa w niej zakładowa organizacja związkowa. 

Utrata uprawnienia do niewdrożenia PPK

Pracodawca, który nie wdrożył PPK z uwagi na prowadzenie PPE, ma obowiązek stosowania przepisów ustawy o PPK, począwszy od dnia: 

  • zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni,
  • ograniczenia wysokości odprowadzanych składek podstawowych do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia,
  • likwidacji PPE,
  • opóźnienia w odprowadzaniu składek podstawowych do PPE przekraczającego 90 dni, które wynikło z celowego działania tego podmiotu,
  • następującego po dniu 1 stycznia lub 1 lipca danego roku, jeśli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie.

W takim przypadku terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK oraz umów o prowadzenie PPK ustala się zgodnie z art. 8 ust. 1 i art. 16 ustawy o PPK. Oznacza to, że – licząc od dnia utraty omawianego uprawnienia – pracodawca ma obowiązek zawrzeć, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, umowy o prowadzenie PPK w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy (90 dni). Natomiast umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 roboczych przed zawarciem umów o prowadzenie PPK.

Przykład

Pracodawca korzysta z uprawnienia do niewdrożenia PPK z uwagi na prowadzenie PPE. Jeżeli, po sprawdzeniu poziomu partycypacji w PPE, okaże się, że – według stanu na 1 stycznia – w PPE uczestniczyło mniej niż 25% osób zatrudnionych, pracodawca będzie miał obowiązek wdrożyć PPK. W takim przypadku będzie miał czas na zawarcie umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych do 10 kwietnia 2024 r., a umowy o zarządzanie PPK – do 26 marca 2024 r. 

Ważne

Zgodnie z art. 23a ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, pracodawca ma obowiązek przekazać PFR S.A. oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników zatrudnionych u tego pracodawcy według stanu na 1 stycznia i na 1 lipca w danym roku kalendarzowym. Oświadczenie to należy przekazać PFR do 31 stycznia i do 31 lipca danego roku kalendarzowego. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Asystencja osobista: 240 godzin miesięcznie po 65 zł za godzinę

Projekt ustawy o asystencji osobistej określa zasady nabywania prawa do asystencji osób z niepełnosprawnościami. Minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła od 30 do 240. Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta ma wynieść 65 złotych.

Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Co robiły osoby poszkodowane w trakcie wypadku?

Obuwie bezpieczne: zmiany 2024. Nowa wersja normy EN ISO 20345:2022 obowiązuje od 11 listopada 2024 r. Jakie nowe wymagania?

W dniu 30 marca 2023 r. została opublikowana nowa wersja normy w zakresie obuwia bezpiecznego EN ISO 20345:2022, która zastąpiła poprzednią wersję (20345:2011). Od 11 listopada 2024 r. wszystkie buty muszą być certyfikowane zgodnie z nową normą, a te tracące ważność certyfikatu wymagają recertyfikacji według zaktualizowanych wymogów.

Art. 107 ustawy o PPK - za niedokonanie wpłat do PPK grozi grzywna

Niewykonanie obowiązków związanych z wdrożeniem lub obsługą PPK może spowodować odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy albo osoby obowiązanej do działania w jego imieniu. Ściganie tych wykroczeń należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. 

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki?

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe stają się istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy, szczególnie w sektorach wymagających wytrzymałości i tężyzny fizycznej, takich jak przemysł, logistyka, budownictwo. Proces legalizacji zatrudnienia, choć wymagający i czasochłonny, jest fundamentem długotrwałej współpracy, która pozwala skuteczne wypełniać luki kadrowe.

Uzupełniający urlop macierzyński coraz bliżej. Sejm przyjął poprawki do ustawy

Nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa wprowadza uzupełniający urlop macierzyński do 8 albo do 15 tygodni dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.

KRUS: Wyższe składki na ubezpieczenia w I kwartale 2025 r.

W I kwartale 2025 r. składki na ubezpieczenie w KRUS będą wyższe. Ustawowy termin uregulowania należnych składek za rolników, małżonków i domowników upływa z dniem 31 stycznia 2025 r.

31 grudnia 2024 r. mija termin sporządzenia planu urlopów. Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe na 2025 r.?

Plan urlopów na 2025 r. należy sporządzić do 31 grudnia 2024 r. Należy w nim uwzględnić wszystkie dni należnego urlopu wypoczynkowego. Wyjątek dotyczy urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni. Pracodawca powinien podać plan urlopów do wiadomości pracowników.

REKLAMA

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]

Jak wypadają dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2025 roku, wielu już teraz się nad tym zastanawia planując urlop wypoczynkowy i inne wyjazdy np. do Polski. Niemcy pod tym względem są dość złożone, ponieważ wiele zależy od wewnętrznego prawa uregulowanego w danym landzie. Są obchodzone liczne święta regionalne, co wiąże się z niemiecką tradycją. Są jednak pewne wspólne regulacje i dni wolne, o czym poniżej.

Kodeks pracy: Pracownicy ujawnią nawzajem pensje. Do tej pory zezwalał na to SN. Teraz będzie przepis

Wynika to m.in. z tego przepisu, który niedługo pojawi się w Kodeksie pracy:

REKLAMA