REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Wspólny rachunek dla małżonków można utworzyć tylko w celu wypłaty środków po 60. roku życia

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Objęcie środków na rachunku PPK małżeńską wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek może wycofać środki z rachunku uczestnika. Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia i oszczędzają w PPK w tej samej instytucji finansowej.     

W przypadku, gdy uczestnik PPK jest w związku małżeńskim, środki gromadzone przez niego na rachunku PPK mogą stanowić przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. To, czy w danym przypadku tak jest i w jakim zakresie, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

Uczestnik PPK, przed zawarciem małżeństwa, przez rok oszczędzał w PPK. Później ożenił się i od tego czasu pomiędzy nim i jego żoną istnieje wspólność ustawowa. Wspólnością tą są jednak objęte tylko środki w PPK zgromadzone w czasie trwania małżeństwa. Środki zgromadzone przez uczestnika PPK przed zawarciem małżeństwa należą do jego majątku osobistego. 

Objęcie środków na rachunku PPK wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek uczestnika PPK ma np. prawo wycofać te środki. 

Przekazanie środków małżonkowi uczestnika

W ustawie o PPK określone zostały uprawnienia byłego małżonka uczestnika PPK w przypadku rozwodu albo śmierci uczestnika. Jeżeli uczestnik PPK rozwiódł się albo jego małżeństwo zostało unieważnione, były małżonek uczestnika otrzymuje środki przypadające tej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. 

Przepisy ustawy o PPK dotyczące podziału środków w przypadku rozwodu stosuje się odpowiednio w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem. Poza tymi sytuacjami, małżonek uczestnika PPK nie może w czasie trwania małżeństwa otrzymać zwrotu ani wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK uczestnika.

Przykład

Środki zgromadzone na rachunku PPK uczestniczki są objęte wspólnością ustawową, w związku z czym jej mąż chce przetransferować połowę tych środków na swój rachunek PPK. Nie jest to dopuszczalne. Gdyby jednak małżonkowie zdecydowali się np. na umowne wyłączenie wspólności ustawowej, to każde z nich otrzymałoby środki przypadające tej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli uczestnik PPK w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, instytucja finansowa przekaże połowę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK małżonkowi zmarłego uczestnika – w zakresie, w jakim te środki stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. To, do kogo trafią pozostałe środki z rachunku zmarłego uczestnika, zależy m.in. od tego, czy uczestnik wskazał instytucji finansowej osobę uprawnioną do tych środków po jego śmierci, a jeśli nie – kto jest jego spadkobiercą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Załóżmy, że całość środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK była przedmiotem wspólności ustawowej. Uczestnik nie wskazał instytucji finansowej osób uprawnionych do środków z rachunku PPK po jego śmierci, a spadkobiercami uczestnika są jego żona i dzieci. W takim przypadku żona zmarłego uczestniku otrzyma połowę środków z tego rachunku PPK – po przedstawieniu instytucji finansowej odpisu aktu zgonu uczestnika, aktu małżeństwa oraz oświadczenia (w postaci papierowej) o stosunkach majątkowych, które istniały między nią a zmarłym uczestnikiem PPK. Natomiast dla otrzymania pozostałych środków z rachunku PPK zmarłego uczestnika przez jego żonę i dzieci konieczne będzie m.in. przedłożenie instytucji finansowej odpisu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia oraz zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika PPK lub prawomocnego postanowienia sądu o dziale spadku. 

Wypłata w formie świadczenia małżeńskiego

Uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, może złożyć instytucji finansowej wniosek o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jego małżonek też już osiągnął 60. rok życia, oboje małżonkowie mają zawarte umowy o prowadzenie PPK z tą samą instytucją finansową i wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty w tej formie. Po spełnieniu tych przesłanek, instytucja finansowa otwiera wspólny rachunek PPK dla małżonków. 

Należy pamiętać, że świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach – małżonkowie nie mogą wskazać mniejszej liczby rat. 

Przykład

Uczestniczka PPK, po osiągnięciu 60. roku, rozpoczęła ratalną wypłatę środków ze swojego rachunku PPK. Jej mąż także ma już 60 lat i oszczędza w PPK, ale nie rozpoczął jeszcze wypłaty. Małżonkowie mają rachunki PPK w tej samej instytucji finansowej. Jeżeli zechcą, będą mogli skorzystać z wypłaty środków pochodzących z ich indywidualnych rachunków PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Spowoduje to wstrzymanie – trwającej obecnie – wypłaty środków z indywidualnego rachunku PPK żony. 

Dyspozycje dotyczące rachunku małżeńskiego

Zasady składania przez małżonków zleceń/dyspozycji do rachunku małżeńskiego są uzależnione od istniejącego między nimi małżeńskiego ustroju majątkowego. 

Przykładowo, jeżeli środki zgromadzone w PPK przez małżonków są objęte wspólnością ustawową, małżonkowie są uprawnieni do składania zleceń/dyspozycji do rachunku małżeńskiego jak do rachunku indywidualnego, co oznacza, że każdy z małżonków jest uprawniony do samodzielnego wykonywania uprawnień w stosunku do instytucji finansowej. W takim przypadku złożenie dyspozycji przez jednego z małżonków nie wymaga potwierdzenia przez drugiego z nich. 

W odniesieniu do rachunku małżeńskiego, małżonkowie mogą składać np. dyspozycje: wypłaty z tytułu poważnego zachorowania, wypłaty transferowej przychodzącej z innego rachunku PPK jednego z małżonków, wypłaty transferowej przychodzącej z rachunku PPK osoby trzeciej, gdzie jeden z małżonków został wskazany jako osoba uprawniona czy dyspozycję ustanowienia osób uprawnionych.

Ważne

Po śmierci jednego z małżonków świadczenie małżeńskie jest wypłacane drugiemu z nich w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim. Dopiero po śmierci drugiego z małżonków środki zapisane na rachunku małżeńskim trafią do wskazanych instytucji finansowej osób uprawnionych lub do spadkobierców. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA