REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Wspólny rachunek dla małżonków można utworzyć tylko w celu wypłaty środków po 60. roku życia

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia
Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Objęcie środków na rachunku PPK małżeńską wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek może wycofać środki z rachunku uczestnika. Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia i oszczędzają w PPK w tej samej instytucji finansowej.     

W przypadku, gdy uczestnik PPK jest w związku małżeńskim, środki gromadzone przez niego na rachunku PPK mogą stanowić przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. To, czy w danym przypadku tak jest i w jakim zakresie, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

Autopromocja
Przykład

Uczestnik PPK, przed zawarciem małżeństwa, przez rok oszczędzał w PPK. Później ożenił się i od tego czasu pomiędzy nim i jego żoną istnieje wspólność ustawowa. Wspólnością tą są jednak objęte tylko środki w PPK zgromadzone w czasie trwania małżeństwa. Środki zgromadzone przez uczestnika PPK przed zawarciem małżeństwa należą do jego majątku osobistego. 

Objęcie środków na rachunku PPK wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek uczestnika PPK ma np. prawo wycofać te środki. 

Przekazanie środków małżonkowi uczestnika

W ustawie o PPK określone zostały uprawnienia byłego małżonka uczestnika PPK w przypadku rozwodu albo śmierci uczestnika. Jeżeli uczestnik PPK rozwiódł się albo jego małżeństwo zostało unieważnione, były małżonek uczestnika otrzymuje środki przypadające tej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. 

Przepisy ustawy o PPK dotyczące podziału środków w przypadku rozwodu stosuje się odpowiednio w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem. Poza tymi sytuacjami, małżonek uczestnika PPK nie może w czasie trwania małżeństwa otrzymać zwrotu ani wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK uczestnika.

Przykład

Środki zgromadzone na rachunku PPK uczestniczki są objęte wspólnością ustawową, w związku z czym jej mąż chce przetransferować połowę tych środków na swój rachunek PPK. Nie jest to dopuszczalne. Gdyby jednak małżonkowie zdecydowali się np. na umowne wyłączenie wspólności ustawowej, to każde z nich otrzymałoby środki przypadające tej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli uczestnik PPK w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, instytucja finansowa przekaże połowę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK małżonkowi zmarłego uczestnika – w zakresie, w jakim te środki stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. To, do kogo trafią pozostałe środki z rachunku zmarłego uczestnika, zależy m.in. od tego, czy uczestnik wskazał instytucji finansowej osobę uprawnioną do tych środków po jego śmierci, a jeśli nie – kto jest jego spadkobiercą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Załóżmy, że całość środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK była przedmiotem wspólności ustawowej. Uczestnik nie wskazał instytucji finansowej osób uprawnionych do środków z rachunku PPK po jego śmierci, a spadkobiercami uczestnika są jego żona i dzieci. W takim przypadku żona zmarłego uczestniku otrzyma połowę środków z tego rachunku PPK – po przedstawieniu instytucji finansowej odpisu aktu zgonu uczestnika, aktu małżeństwa oraz oświadczenia (w postaci papierowej) o stosunkach majątkowych, które istniały między nią a zmarłym uczestnikiem PPK. Natomiast dla otrzymania pozostałych środków z rachunku PPK zmarłego uczestnika przez jego żonę i dzieci konieczne będzie m.in. przedłożenie instytucji finansowej odpisu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia oraz zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika PPK lub prawomocnego postanowienia sądu o dziale spadku. 

Wypłata w formie świadczenia małżeńskiego

Uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, może złożyć instytucji finansowej wniosek o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jego małżonek też już osiągnął 60. rok życia, oboje małżonkowie mają zawarte umowy o prowadzenie PPK z tą samą instytucją finansową i wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty w tej formie. Po spełnieniu tych przesłanek, instytucja finansowa otwiera wspólny rachunek PPK dla małżonków. 

Należy pamiętać, że świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach – małżonkowie nie mogą wskazać mniejszej liczby rat. 

Przykład

Uczestniczka PPK, po osiągnięciu 60. roku, rozpoczęła ratalną wypłatę środków ze swojego rachunku PPK. Jej mąż także ma już 60 lat i oszczędza w PPK, ale nie rozpoczął jeszcze wypłaty. Małżonkowie mają rachunki PPK w tej samej instytucji finansowej. Jeżeli zechcą, będą mogli skorzystać z wypłaty środków pochodzących z ich indywidualnych rachunków PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Spowoduje to wstrzymanie – trwającej obecnie – wypłaty środków z indywidualnego rachunku PPK żony. 

Dyspozycje dotyczące rachunku małżeńskiego

Zasady składania przez małżonków zleceń/dyspozycji do rachunku małżeńskiego są uzależnione od istniejącego między nimi małżeńskiego ustroju majątkowego. 

Przykładowo, jeżeli środki zgromadzone w PPK przez małżonków są objęte wspólnością ustawową, małżonkowie są uprawnieni do składania zleceń/dyspozycji do rachunku małżeńskiego jak do rachunku indywidualnego, co oznacza, że każdy z małżonków jest uprawniony do samodzielnego wykonywania uprawnień w stosunku do instytucji finansowej. W takim przypadku złożenie dyspozycji przez jednego z małżonków nie wymaga potwierdzenia przez drugiego z nich. 

W odniesieniu do rachunku małżeńskiego, małżonkowie mogą składać np. dyspozycje: wypłaty z tytułu poważnego zachorowania, wypłaty transferowej przychodzącej z innego rachunku PPK jednego z małżonków, wypłaty transferowej przychodzącej z rachunku PPK osoby trzeciej, gdzie jeden z małżonków został wskazany jako osoba uprawniona czy dyspozycję ustanowienia osób uprawnionych.

Ważne

Po śmierci jednego z małżonków świadczenie małżeńskie jest wypłacane drugiemu z nich w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim. Dopiero po śmierci drugiego z małżonków środki zapisane na rachunku małżeńskim trafią do wskazanych instytucji finansowej osób uprawnionych lub do spadkobierców. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA