REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Wspólny rachunek dla małżonków można utworzyć tylko w celu wypłaty środków po 60. roku życia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Objęcie środków na rachunku PPK małżeńską wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek może wycofać środki z rachunku uczestnika. Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia i oszczędzają w PPK w tej samej instytucji finansowej.     

W przypadku, gdy uczestnik PPK jest w związku małżeńskim, środki gromadzone przez niego na rachunku PPK mogą stanowić przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. To, czy w danym przypadku tak jest i w jakim zakresie, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

REKLAMA

Przykład

Uczestnik PPK, przed zawarciem małżeństwa, przez rok oszczędzał w PPK. Później ożenił się i od tego czasu pomiędzy nim i jego żoną istnieje wspólność ustawowa. Wspólnością tą są jednak objęte tylko środki w PPK zgromadzone w czasie trwania małżeństwa. Środki zgromadzone przez uczestnika PPK przed zawarciem małżeństwa należą do jego majątku osobistego. 

Objęcie środków na rachunku PPK wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek uczestnika PPK ma np. prawo wycofać te środki. 

Przekazanie środków małżonkowi uczestnika

REKLAMA

W ustawie o PPK określone zostały uprawnienia byłego małżonka uczestnika PPK w przypadku rozwodu albo śmierci uczestnika. Jeżeli uczestnik PPK rozwiódł się albo jego małżeństwo zostało unieważnione, były małżonek uczestnika otrzymuje środki przypadające tej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. 

Przepisy ustawy o PPK dotyczące podziału środków w przypadku rozwodu stosuje się odpowiednio w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem. Poza tymi sytuacjami, małżonek uczestnika PPK nie może w czasie trwania małżeństwa otrzymać zwrotu ani wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK uczestnika.

Przykład

Środki zgromadzone na rachunku PPK uczestniczki są objęte wspólnością ustawową, w związku z czym jej mąż chce przetransferować połowę tych środków na swój rachunek PPK. Nie jest to dopuszczalne. Gdyby jednak małżonkowie zdecydowali się np. na umowne wyłączenie wspólności ustawowej, to każde z nich otrzymałoby środki przypadające tej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli uczestnik PPK w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, instytucja finansowa przekaże połowę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK małżonkowi zmarłego uczestnika – w zakresie, w jakim te środki stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. To, do kogo trafią pozostałe środki z rachunku zmarłego uczestnika, zależy m.in. od tego, czy uczestnik wskazał instytucji finansowej osobę uprawnioną do tych środków po jego śmierci, a jeśli nie – kto jest jego spadkobiercą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Załóżmy, że całość środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK była przedmiotem wspólności ustawowej. Uczestnik nie wskazał instytucji finansowej osób uprawnionych do środków z rachunku PPK po jego śmierci, a spadkobiercami uczestnika są jego żona i dzieci. W takim przypadku żona zmarłego uczestniku otrzyma połowę środków z tego rachunku PPK – po przedstawieniu instytucji finansowej odpisu aktu zgonu uczestnika, aktu małżeństwa oraz oświadczenia (w postaci papierowej) o stosunkach majątkowych, które istniały między nią a zmarłym uczestnikiem PPK. Natomiast dla otrzymania pozostałych środków z rachunku PPK zmarłego uczestnika przez jego żonę i dzieci konieczne będzie m.in. przedłożenie instytucji finansowej odpisu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia oraz zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika PPK lub prawomocnego postanowienia sądu o dziale spadku. 

Wypłata w formie świadczenia małżeńskiego

Uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, może złożyć instytucji finansowej wniosek o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jego małżonek też już osiągnął 60. rok życia, oboje małżonkowie mają zawarte umowy o prowadzenie PPK z tą samą instytucją finansową i wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty w tej formie. Po spełnieniu tych przesłanek, instytucja finansowa otwiera wspólny rachunek PPK dla małżonków. 

Należy pamiętać, że świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach – małżonkowie nie mogą wskazać mniejszej liczby rat. 

Przykład

Uczestniczka PPK, po osiągnięciu 60. roku, rozpoczęła ratalną wypłatę środków ze swojego rachunku PPK. Jej mąż także ma już 60 lat i oszczędza w PPK, ale nie rozpoczął jeszcze wypłaty. Małżonkowie mają rachunki PPK w tej samej instytucji finansowej. Jeżeli zechcą, będą mogli skorzystać z wypłaty środków pochodzących z ich indywidualnych rachunków PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Spowoduje to wstrzymanie – trwającej obecnie – wypłaty środków z indywidualnego rachunku PPK żony. 

Dyspozycje dotyczące rachunku małżeńskiego

Zasady składania przez małżonków zleceń/dyspozycji do rachunku małżeńskiego są uzależnione od istniejącego między nimi małżeńskiego ustroju majątkowego. 

REKLAMA

Przykładowo, jeżeli środki zgromadzone w PPK przez małżonków są objęte wspólnością ustawową, małżonkowie są uprawnieni do składania zleceń/dyspozycji do rachunku małżeńskiego jak do rachunku indywidualnego, co oznacza, że każdy z małżonków jest uprawniony do samodzielnego wykonywania uprawnień w stosunku do instytucji finansowej. W takim przypadku złożenie dyspozycji przez jednego z małżonków nie wymaga potwierdzenia przez drugiego z nich. 

W odniesieniu do rachunku małżeńskiego, małżonkowie mogą składać np. dyspozycje: wypłaty z tytułu poważnego zachorowania, wypłaty transferowej przychodzącej z innego rachunku PPK jednego z małżonków, wypłaty transferowej przychodzącej z rachunku PPK osoby trzeciej, gdzie jeden z małżonków został wskazany jako osoba uprawniona czy dyspozycję ustanowienia osób uprawnionych.

Ważne

Po śmierci jednego z małżonków świadczenie małżeńskie jest wypłacane drugiemu z nich w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim. Dopiero po śmierci drugiego z małżonków środki zapisane na rachunku małżeńskim trafią do wskazanych instytucji finansowej osób uprawnionych lub do spadkobierców. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA