REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: Można przenosić oszczędności między rachunkami

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnik PPK może dokonać wypłaty transferowej na inny swój rachunek PPK w dowolnym momencie oszczędzania
Uczestnik PPK może dokonać wypłaty transferowej na inny swój rachunek PPK w dowolnym momencie oszczędzania
ShutterStock

REKLAMA

Uczestnik PPK posiadający więcej niż jeden rachunek PPK może – dokonując wypłaty transferowej – przenosić swoje oszczędności między tymi rachunkami. Może to robić dowolną liczbę razy w roku, bez ponoszenia żadnych kosztów i bez pośrednictwa pracodawcy. 

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje tylko dwie sytuacje, w których pracodawca zatrudniający uczestnika PPK ma obowiązek pośredniczenia przy wypłacie transferowej. Pierwsza to złożenie pracodawcy przez nowo zatrudnionego pracownika oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Druga to zmiana przez pracodawcę instytucji finansowej zarządzającej PPK u tego pracodawcy. 

W innych przypadkach uczestnik PPK składa polecenie dokonania wypłaty transferowej instytucji finansowej samodzielnie (nie może zwrócić się o pośrednictwo do pracodawcy). Robi to w postaci elektronicznej lub w innej postaci, jeżeli w umowie o zarządzanie PPK tak określono. Warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty transferowej oraz sposób składania dyspozycji powinny być określone w umowie o prowadzenie PPK. 

Wypłaty transferowej uczestnik PPK może dokonać zarówno przed ukończeniem 60. roku życia, jak i później. W pierwszym przypadku transfer oszczędności możliwy jest tylko na inny rachunek PPK. W drugim środki zgromadzone na rachunku PPK mogą zostać przeniesione nie tylko na inny rachunek PPK uczestnika. Mogą one też – po spełnieniu wymagań określonych w przepisach – trafić do zakładu ubezpieczeń albo do banku. 

Ważne

Chociaż do PPK „zapisuje” pracownika jego pracodawca, to – chcąc skorzystać ze zgromadzonych w tym programie oszczędności – uczestnik PPK powinien kontaktować się z instytucją finansową prowadzącą jego rachunek PPK (dyspozycję co do środków zgromadzonych w PPK pracownik składa bezpośrednio do instytucji finansowej). 

O terminie złożenia dyspozycji decyduje uczestnik 

Uczestnik PPK może dokonać wypłaty transferowej na inny swój rachunek PPK w dowolnym momencie oszczędzania w PPK (nie ma znaczenia, czy pozostaje wówczas w stosunku pracy, czy też nie). Ustawa o PPK nie ogranicza liczby dokonywanych transferów. Pracownik może wnioskować o transfer tyle razy, ile razy uzna to za potrzebne. 

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Decydując się na transfer środków zgromadzonych na rachunku PPK na inny rachunek PPK, uczestnik podejmuje decyzję o przetransferowaniu wszystkich środków zgromadzonych na rachunku, z którego dokonuje transferu. Oznacza to, że nie można wnioskować o transfer tylko części oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Wypłata transferowa musi obejmować całość środków zgromadzonych na rachunku PPK. 

Transfer tylko między rachunkami PPK 

Należy pamiętać, że przed ukończeniem 60 lat transfer środków możliwy jest tylko między rachunkami PPK uczestnika. Oznacza to m.in., że uczestnik PPK nie może przekazać ich na swój rachunek w PPE, IKE czy IKZE. 

Przykład

Pracownik zatrudniony jest równocześnie u dwóch pracodawców. U jednego z nich oszczędza w PPK, a u drugiego w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Jeśli pracownik zwróci się do instytucji finansowej z wnioskiem o dokonanie wypłaty transferowej z rachunku PPK na rachunek w PPE, instytucja finansowa odmówi dokonania takiej transakcji. Gdyby pracownik chciał zrobić transfer w odwrotnym kierunku, to znaczy środki zgromadzone w PPE przekazać na rachunek w PPK, również nie byłoby to możliwe. 

Dalsze oszczędzanie

Dokonanie wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK na inny rachunek PPK nie stanowi przeszkody do dalszego oszczędzania na tym rachunku PPK, z którego przetransferowano środki. Rachunek PPK, z którego dokonano wypłaty transferowej, nadal jest prowadzony dla uczestnika PPK. 

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wypłata transferowa po osiągnięciu 60. roku życia

Po osiągnięciu przez uczestnika PPK 60. roku życia, może on także dokonać wypłaty transferowej środków z rachunku PPK:

 • do zakładu ubezpieczeń,
 • na swój rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, prowadzony przez bank albo 
 • na swój rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej.

Dokonanie wypłaty transferowej środków z PPK do zakładu ubezpieczeń jest możliwe w przypadku, gdy uczestnik PPK zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę, na podstawie której – po osiągnięciu przez niego 60. roku życia – nabędzie on prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zakład ubezpieczeń, w rozumieniu ustawy o PPK, to krajowy zakład ubezpieczeń, zagraniczny zakład ubezpieczeń z siedzibą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej bądź główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń z siedzibą w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej, o których mowa w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, uprawnione do prowadzenia działalności określonej w dziale I w grupie 3 załącznika do tej ustawy, w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. 

Wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej w banku albo na rachunek lokaty terminowej w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej można dokonać tylko wtedy, gdy w umowie o prowadzenie rachunku, na który ma nastąpić ten transfer, przewidziano możliwość dysponowania środkami przekazanymi z PPK jedynie w sposób określony w art. 99 ust. 1 ustawy o PPK, czyli wypłacając: 

 • 25% środków jednorazowo, a 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo 
 • 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach. 

Wypłata transferowa jest dokonywana na podstawie dyspozycji uczestnika PPK złożonej instytucji finansowej, po okazaniu odpowiednio potwierdzenia zawarcia: umowy z zakładem ubezpieczeń, umowy o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej albo umowy o prowadzenie rachunku lokaty terminowej w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej.

Wypłata transferowa następuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia dyspozycji tej wypłaty przez uczestnika PPK. Przed dokonaniem wypłaty transferowej, instytucja finansowa sporządza – w formie elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej na trwałym nośniku – informację dotyczącą uczestnika PPK, z którego rachunku PPK ma zostać dokonana ta wypłata, zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z 21 sierpnia 2019 r. 

Koniec oszczędzania w PPK 

Wypłata transferowa do zakładu ubezpieczeń albo na rachunek lokaty terminowej przez uczestnika PPK, który osiągnął 60. rok życia, wstrzyma jednak dokonywanie wpłat i przekazywanie dopłat rocznych na jego rachunek PPK. Nawet jeśli uczestnik PPK nadal pracuje. Tego rodzaju transfery to rozwiązania alternatywne w stosunku do wypłaty środków z rachunku PPK, po ukończeniu 60. roku życia. Zgodnie natomiast z art. 97 ust. 3 ustawy o PPK wpłaty na PPK nie są dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane w przypadku rozpoczęcia wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. To oznacza, że po otrzymaniu informacji o takiej wypłacie transferowej od instytucji finansowej podmiot zatrudniający nie może już dokonać wpłaty do PPK. W takiej sytuacji również dopłaty roczne nie są przekazywane.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Aga
  2023-07-31 10:09:50
  Od samego początku uważałam ze oszczędzanie w ppk jest bardzo korzystne. To chyba najlepsza z możliwych metod na rynku. Wystarczy popatrzeć na środki zgromadzone, przez w sumie krótki okres czasu. Jest to opłacalne
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA