REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK - wysyłka

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Wezwanie pfr do zawarcia umowy o zarządzanie ppk
Wezwanie pfr do zawarcia umowy o zarządzanie ppk
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK są aktualnie wysyłane do podmiotów, które zaniechały tego obowiązku. Już ponad 383 tys. pracodawców otrzymało wezwania. Wśród nich są także ci, którzy na mocy ustawy o PPK zwolnieni są z wdrażania tego programu. Odpowiadając na wezwanie PFR, powinni podać powód, dla którego nie muszą tworzyć u siebie PPK.

Trwa wysyłka wezwań PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma ustawowy obowiązek sprawdzania, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK to zrobiły. Co kwartał otrzymuje on z ZUS informację o płatnikach, którzy deklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione i sprawdza, czy widnieją oni w prowadzonej przez niego ewidencji, gromadzącej m.in. dane o zawartych umowach o zarządzanie PPK.

Autopromocja

Jeśli pracodawca, zobowiązany do wdrożenia PPK, nie widnieje w ewidencji PPK, PFR ma obowiązek wezwać go do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową (PFR TFI S.A.) – w terminie 30 dni od otrzymania wezwania - albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

WAŻNE!

Według stanu na 15 grudnia 2021 r. wysłano 383 096 wezwań za pomocą PUE ZUS. Do PFR wpłynęło 105 327 odpowiedzi pracodawców na te wezwania.

Odpowiedź na wezwanie - przyczyna niezawarcia umowy o zarządzanie PPK

Wśród takich firm znajdują się też podmioty zatrudniające, które na mocy ustawy o PPK nie muszą tworzyć PPK. Ani PFR, ani ZUS nie dysponują bowiem informacjami, który podmiot korzysta z takiego zwolnienia. Nie wiedzą np. czy podmiot posiada status mikroprzedsiębiorcy oraz czy spełnia warunki, od których zależy jego zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK albo czy podmiot w dniu, w którym został objęty przepisami ustawy, prowadził PPE, zwalniający go z tworzenia PPK i nadal ma prawo do takiego zwolnienia. Dlatego, aby uniknąć kolejnych wezwań i kontroli, pracodawcy powinni odpowiedzieć na wezwanie PFR, informując go o przyczynie niezawarcia umowy o zarządzanie PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na wezwanie PFR sprowadza się do wypełnienia prostego formularza, co nie powinno zająć więcej niż kilka minut. W formularzu tym - w zależności od konkretnej sytuacji - podmiot zatrudniający może poinformować PFR, że zawarł już umowę o zarządzanie PPK albo podać przyczynę jej niezawarcia. Aby wypełnić formularz, wystarczy wejść na stronę wezwania-ppk.pfr.pl i zalogować się za pomocą NIP i TOKENU.

Podmioty zwolnione z PPK

Przypomnijmy, podmioty zatrudniające zwolnione ze stosowania ustawy o PPK to:

 • mikroprzedsiębiorcy, którym wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;
 • podmioty zatrudniające, jeśli w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% dla minimum 25% osób zatrudnionych, oraz nie utraciły uprawnienia do niewdrożenia PPK;
 • podmioty zatrudniające będące osobami fizycznymi, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym z ich działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby.

Nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z PPK

Warto podkreślić, że z obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy są mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu art. 7 ustawy Prawo przedsiębiorców. I to pod warunkiem, że wszystkie pracujące u nich osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK. W związku z tym, że złożenie deklaracji o niedokonywaniu wpłat do PPK dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 55 lat, należy przyjąć, że mikroprzedsiębiorca jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK, jeśli:

 • wszystkie osoby zatrudnione, które nie ukończyły 55 lat, złożyły mu deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK oraz
 • żadna z osób 55+ nie złożyła mu wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Należy pamiętać, że uzależnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK od złożenia przez osoby zatrudnione deklaracji rezygnacji dotyczy tylko mikroprzedsięborców. Pozostali pracodawcy w takiej sytuacji nie będą więc zwolnieni z zawarcia umowy o zarządzanie PPK.

WAŻNE!

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK dotyczy również tych podmiotów zatrudniających, którym wszystkie osoby zatrudnione złożyły przed upływem terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK rezygnację z dokonywania wpłat do PPK. Decyzje osób zatrudnionych w zakresie dokonywania wpłat do PPK nie mają znaczenia dla obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców).

PPK a PPE - warunki

Ze zwolnienia z tworzenia PPK mogły skorzystać też podmioty, które w dniu, od którego miały do nich zastosowanie przepisy ustawy o PPK, spełniały łącznie dwa warunki: prowadziły PPE, w którym uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych, oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPE.

Jeżeli podmiot zatrudniający nie zawarł umowy o zarządzanie PPK, gdyż prowadzi PPE na warunkach zwalniających ze stosowania ustawy o PPK, w odpowiedzi na wezwanie PFR powinien wskazać tę informację w formularzu, podać wysokości naliczanej i odprowadzanej składki podstawowej do PPE oraz procentowego udziału osób zatrudnionych, które uczestniczą w PPE. Taki obowiązek nakłada na niego art. 8 ust. 5a ustawy o PPK.

Autopromocja

WAŻNE!

Pod adresem mojeppk.pl/wezwania wszyscy zainteresowani znajdą szczegółowe informacje dotyczące wezwań PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Pracodawca dowie się z nich m.in. kto powinien zawrzeć taką umowę, jak utworzyć PPK oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić formularz, czyli odpowiedzieć na wezwanie PFR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Michał
  2021-12-17 09:28:58
  Z pewnością takie informacje są bardzo pomocne, a ludzie mocno skorzystają na takim programie. Sam po sobie widzę ze już spora sumka odłozyłą sie na moim koncie, na pewno emerytura bedzie znacznie wyższa, jak będę w taki sposób oszczędzał przez kolejne kilkanasie lat
  0
 • jola
  2021-12-29 19:39:16
  Najwyższy czas, bo wciąż jest ogrom pracodawców, co z chciwości unikają wprowadzenia ppk, a na tym cierpią pracownicy, którzy chcieli by z tego skorzystać. Wiadomo, że z emeryturami nie jest kolorowo, więc warto chociażby przez ten program budowac sobie zabezpieczenie.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA