REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK - wysyłka

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Wezwanie pfr do zawarcia umowy o zarządzanie ppk
Wezwanie pfr do zawarcia umowy o zarządzanie ppk
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK są aktualnie wysyłane do podmiotów, które zaniechały tego obowiązku. Już ponad 383 tys. pracodawców otrzymało wezwania. Wśród nich są także ci, którzy na mocy ustawy o PPK zwolnieni są z wdrażania tego programu. Odpowiadając na wezwanie PFR, powinni podać powód, dla którego nie muszą tworzyć u siebie PPK.

Trwa wysyłka wezwań PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma ustawowy obowiązek sprawdzania, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK to zrobiły. Co kwartał otrzymuje on z ZUS informację o płatnikach, którzy deklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione i sprawdza, czy widnieją oni w prowadzonej przez niego ewidencji, gromadzącej m.in. dane o zawartych umowach o zarządzanie PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli pracodawca, zobowiązany do wdrożenia PPK, nie widnieje w ewidencji PPK, PFR ma obowiązek wezwać go do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową (PFR TFI S.A.) – w terminie 30 dni od otrzymania wezwania - albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

WAŻNE!

Według stanu na 15 grudnia 2021 r. wysłano 383 096 wezwań za pomocą PUE ZUS. Do PFR wpłynęło 105 327 odpowiedzi pracodawców na te wezwania.

Odpowiedź na wezwanie - przyczyna niezawarcia umowy o zarządzanie PPK

Wśród takich firm znajdują się też podmioty zatrudniające, które na mocy ustawy o PPK nie muszą tworzyć PPK. Ani PFR, ani ZUS nie dysponują bowiem informacjami, który podmiot korzysta z takiego zwolnienia. Nie wiedzą np. czy podmiot posiada status mikroprzedsiębiorcy oraz czy spełnia warunki, od których zależy jego zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK albo czy podmiot w dniu, w którym został objęty przepisami ustawy, prowadził PPE, zwalniający go z tworzenia PPK i nadal ma prawo do takiego zwolnienia. Dlatego, aby uniknąć kolejnych wezwań i kontroli, pracodawcy powinni odpowiedzieć na wezwanie PFR, informując go o przyczynie niezawarcia umowy o zarządzanie PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na wezwanie PFR sprowadza się do wypełnienia prostego formularza, co nie powinno zająć więcej niż kilka minut. W formularzu tym - w zależności od konkretnej sytuacji - podmiot zatrudniający może poinformować PFR, że zawarł już umowę o zarządzanie PPK albo podać przyczynę jej niezawarcia. Aby wypełnić formularz, wystarczy wejść na stronę wezwania-ppk.pfr.pl i zalogować się za pomocą NIP i TOKENU.

Podmioty zwolnione z PPK

Przypomnijmy, podmioty zatrudniające zwolnione ze stosowania ustawy o PPK to:

  • mikroprzedsiębiorcy, którym wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;
  • podmioty zatrudniające, jeśli w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% dla minimum 25% osób zatrudnionych, oraz nie utraciły uprawnienia do niewdrożenia PPK;
  • podmioty zatrudniające będące osobami fizycznymi, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym z ich działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby.

Nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z PPK

Warto podkreślić, że z obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy są mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu art. 7 ustawy Prawo przedsiębiorców. I to pod warunkiem, że wszystkie pracujące u nich osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK. W związku z tym, że złożenie deklaracji o niedokonywaniu wpłat do PPK dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 55 lat, należy przyjąć, że mikroprzedsiębiorca jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK, jeśli:

  • wszystkie osoby zatrudnione, które nie ukończyły 55 lat, złożyły mu deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK oraz
  • żadna z osób 55+ nie złożyła mu wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Należy pamiętać, że uzależnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK od złożenia przez osoby zatrudnione deklaracji rezygnacji dotyczy tylko mikroprzedsięborców. Pozostali pracodawcy w takiej sytuacji nie będą więc zwolnieni z zawarcia umowy o zarządzanie PPK.

WAŻNE!

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK dotyczy również tych podmiotów zatrudniających, którym wszystkie osoby zatrudnione złożyły przed upływem terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK rezygnację z dokonywania wpłat do PPK. Decyzje osób zatrudnionych w zakresie dokonywania wpłat do PPK nie mają znaczenia dla obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców).

PPK a PPE - warunki

REKLAMA

Ze zwolnienia z tworzenia PPK mogły skorzystać też podmioty, które w dniu, od którego miały do nich zastosowanie przepisy ustawy o PPK, spełniały łącznie dwa warunki: prowadziły PPE, w którym uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych, oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPE.

Jeżeli podmiot zatrudniający nie zawarł umowy o zarządzanie PPK, gdyż prowadzi PPE na warunkach zwalniających ze stosowania ustawy o PPK, w odpowiedzi na wezwanie PFR powinien wskazać tę informację w formularzu, podać wysokości naliczanej i odprowadzanej składki podstawowej do PPE oraz procentowego udziału osób zatrudnionych, które uczestniczą w PPE. Taki obowiązek nakłada na niego art. 8 ust. 5a ustawy o PPK.

WAŻNE!

Pod adresem mojeppk.pl/wezwania wszyscy zainteresowani znajdą szczegółowe informacje dotyczące wezwań PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Pracodawca dowie się z nich m.in. kto powinien zawrzeć taką umowę, jak utworzyć PPK oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić formularz, czyli odpowiedzieć na wezwanie PFR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA