REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"PPK" w Wielkiej Brytanii z partycypacją na poziomie 80-90% - wywiad

Malcolm Goodwin
"PPK" w Wielkiej Brytanii z partycypacją na poziomie 80-90% - wywiad. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polskie PPK zostały uregulowane na przykładzie programów długoterminowego oszczędzania funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach. Brytyjskie plany kapitałowe zaczęły obowiązywać w 2012 roku i mogą pochwalić się partycypacją na poziomie 80-90% w zależności od wielkości firm. Jakie są warunki uczestnictwa w "PPK" w Wielkiej Brytanii? Na pytania Emilii Panufnik z redakcji Infor.pl odpowiada Malcolm Goodwin, dyrektor odpowiedzialnym za plany kapitałowe w Aviva UK.

Kto jest uprawniony do państwowej emerytury w Wielkiej Brytanii i ile ona wynosi?

Państwowa emerytura w Wielkiej Brytanii wynosi teraz 9 110 funtów rocznie (ok. 45 550 zł). To stosunkowo niski dochód jak na miejscowe warunki, gdzie przeciętna roczna pensja za pracę na pełny etat to 35 243 funty (ok. 176 215 zł). Warunkiem otrzymania państwowej emerytury w pełnej wysokości jest co najmniej 35 lat pracy. Dla pracujących krócej emerytura jest proporcjonalnie niższa. Minimalny wiek emerytalny to obecnie 66 lat.

Autopromocja

Polecamy: PPK dla pracownika

Kiedy Brytyjczycy uruchomili program planów emerytalnych z automatycznym zapisem i dlaczego?

Ten program ruszył u nas w 2012 roku po wielu analizach, na podstawie specjalnej ustawy. Powody, dla których go uruchomiliśmy, są podobne jak w innych rozwiniętych gospodarkach. Zmiany demograficzne i dłuższy czas życia powodują ogromne niedobory w systemach emerytalnych. Można je częściowo zmniejszyć właśnie poprzez wzrost oszczędności emerytalnych. Do roku 2050 nawet 25% Brytyjczyków będzie mieć ponad 65 lat, a to oznacza ogromne obciążenie państwowego systemu emerytalnego oraz ludzi pracujących.

Wywiad z Malcolmem Goodwinem, dyrektorem odpowiedzialnym za plany kapitałowe w Aviva UK

Malcolm Goodwin, dyrektor odpowiedzialny za plany kapitałowe w Aviva UK

Jakie są obecne poziomy wpłat do brytyjskich PPK – i jak zmieniały się one w czasie?

Minimalne wpłaty do PPK były u nas stopniowo podnoszone. W 2012 roku wystartowaliśmy z poziomu 1% wynagrodzenia po stronie pracodawcy i 2% po stronie pracownika. Od 2019 roku minimalna wpłata pracodawcy to 3%, a pracownika 5%.

Państwo wspiera pracodawców, pozwalając im zaliczyć swoje wpłaty do kosztów uzyskania przychodu. Pracownicy również korzystają z ulgi podatkowej, polegającej na tym, że 20% ich wpłat jest odliczane od podatku dochodowego. Oznacza to, że efektywnie pracownik płaci 4% swojego wynagrodzenia, a 1% to „bonus podatkowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy uczestnicy brytyjskich planów kapitałowych mogą dokonać częściowych wypłat np. jako wkład własny na mieszkanie lub w razie poważnej choroby?

Tylko w przypadku ciężkiej choroby, która uniemożliwia pracę. W innej sytuacji uczestnik nie może sięgnąć po zgromadzone w planie pieniądze przed 55. rokiem życia. Wyjątkiem jest tylko praca w zawodzie “chronionym”, w którym normalnie kończy się aktywność wcześniej, jak na przykład sportowcy.

Czy pracownicy w wieku 55+ składają wniosek o przystąpienie do PPK (jak w Polsce), czy są automatycznie zapisywani do programu?

W Wielkiej Brytanii automatyczny zapis dotyczy wszystkich pracowników od 22 do 75. roku życia. Wyjątkiem są tylko osoby starsze, które wciąż są aktywne zawodowo. Automatycznemu zapisowi podlegają pracownicy zarabiający rocznie co najmniej 10 tys. funtów (50 tys. zł). Jeśli zarabiają mniej, mogą uczestniczyć w planie na swój wniosek.

Czy poziom partycypacji jest powodem do zmartwienia w Wielkiej Brytanii?

Przed uruchomieniem programu w publicznej debacie wyrażano u nas wątpliwości, czy poziom partycypacji przekroczy 50%. Jednak gdy program ruszył, najpierw w największych firmach, potem w średnich i małych, partycypacja okazała się wyższa, i dalej rosła. Obecnie w planach uczestniczy 90% lub więcej pracowników dużych firm i ponad 80% zatrudnionych w mniejszych przedsiębiorstwach.

Co przekonało brytyjskich pracowników do udziału w planach?

Pozytywną rolę odegrały kampanie informacyjne, przeprowadzone na dużą skalę przez rząd, jak również działania instytucji finansowych i samych pracodawców. Cześć społeczeństwa miała już uświadomioną potrzebę oszczędzania na emeryturę, niektórych przekonały wpłaty pracodawców, inni zachowali się biernie i po prostu zostali. Dobre wyniki inwestycyjne i rosnące salda rachunków uczestników stopniowo przekonały niektórych sceptyków.

Ilu pracodawców zmienia instytucje finansowe prowadzące plany – i dlaczego?

Teraz co roku ok. 5% firm prowadzących plany kapitałowe zmienia instytucje finansowe. Powstał więc istotny “rynek wtórny” i my jako Aviva UK korzystamy z tego, umacniając naszą pozycję lidera. Głównym powodem zmiany instytucji finansowej jest jakość obsługi klienta i wsparcia dla pracodawców. Zakładam, że podobnie może być w Polsce, gdyż pracodawcy i pracownicy wymagają niezawodnego serwisu, głównie online. Warto więc przy wyborze partnera do PPK od razu zwrócić uwagę, czy zapewnia wysoką jakość obsługi, w tym przez narzędzia internetowe.

Bardzo dziękuję za rozmowę i przybliżenie programu długoterminowego oszczędzania funkcjonującego w Wielkiej Brytanii.

Wywiad w języku angielskim >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA