Kategorie

ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

Roksana Kuźma
ZUS czy OFE - wybór. /Fot. Fotolia
Fotolia
Od 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom decyzję, czy składka emerytalna będzie gromadzona jedynie w ZUS, czy także w OFE. W celu odprowadzenia części składki do OFE konieczne jest złożenie właściwej deklaracji. Do kiedy należy dokonać wyboru?

1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom, a także osobom dopiero podejmującym pracę powzięcie decyzji, czy ich oszczędności na emeryturę będą gromadzone w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja ta powinna zostać powzięta do 31 lipca 2014 roku, przy czym będzie można ją zmienić w 2016 roku, a następnie co 4 lata.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zmiana przepisów dotyczących OFE

Reklama

Zmiana oznacza przede wszystkim likwidację obowiązku oszczędzania w OFE w ramach tzw. drugiego filaru. Członkowie OFE mogą zadecydować czy ich składka ma w całości trafiać do ZUS na indywidualne konto i na subkonto, czy być odprowadzana w większej części do ZUS (85%), a w pozostałej do OFE.

Oszczędzanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie tańsze niż do tej pory. Obniżone zostaną opłaty, które pobiera OFE – z 3,5% do 1,75%, a także opłaty uiszczane za zarządzanie środkami klientów, których łączna wartość do tej pory wynosiła 10% powierzanych środków.

Część aktywów gromadzonych w OFE ma obowiązkowo zostać przekazana na subkonta ZUS, a w funduszach pozostaną akcje stanowiące połowę ich aktywów.
Fundusze od 4 lutego 2014 roku nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje przez nie gwarantowane. Co najmniej 75 procent aktywów będzie musiało być lokowane w akcje, a limit ten będzie obowiązywał do 1 lipca 2014 roku. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania jest zwiększenie ryzyka związanego z inwestycjami podejmowanymi przez OFE, jako że wybór funduszy jest równoznaczny ze zgodą na wszelkie decyzje inwestycyjne.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wybór Otwartych Funduszy Inwestycyjnych

Wybór OFE jest równoznaczny z wyrażeniem zgody, by część odprowadzanej składki płynęła do ZUS, a część do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Konsekwencją tego jest odprowadzanie 12,2% wynagrodzenia na podstawowe konto w ZUS, 4,38% na subkonto w ZUS, a pozostałej część – 2,92% do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdzie kwota jest inwestowana na rynku kapitałowym. W ramach „mechanizmu suwaka” kwota gromadzona w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie przenoszona do ZUS i zapisywana na subkoncie.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Konsekwencje wyboru ZUS

Podjęcie decyzji o tym, by składki płynęły jedynie do ZUS skutkuje przeznaczeniem 19,52% otrzymywanej pensji na zasilanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencją tego będzie zaksięgowanie na podstawowym koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 12,22% wynagrodzenia, które stanowi podstawę wypłaty emerytur. Kwota ta co roku podlega waloryzacji uzależnionej od inflacji oraz wzrostu płac. Pozostała część składki trafia na subkonto w ZUS, na którym jest waloryzowana według inflacji w ostatnich 5 latach oraz wzrostu PKB.

Wypłata emerytur

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na gromadzenie składek w OFE, czy ZUS wypłatą emerytur zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to konsekwencja przyjęcia zasady, że na 10 lat przed emeryturą, aktywa stopniowo, co miesiąc będą przekazywane z OFE do ZUS i zapisywane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego, co pozwalałoby na ochronę emerytów przed ryzykiem znacznego obniżenia świadczeń na skutek pogorszenia sytuacji giełdowej.

Polecamy także: Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?