ZUS czy OFE - do kiedy wybór?
REKLAMA
REKLAMA
1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom, a także osobom dopiero podejmującym pracę powzięcie decyzji, czy ich oszczędności na emeryturę będą gromadzone w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja ta powinna zostać powzięta do 31 lipca 2014 roku, przy czym będzie można ją zmienić w 2016 roku, a następnie co 4 lata.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Zmiana przepisów dotyczących OFE
Zmiana oznacza przede wszystkim likwidację obowiązku oszczędzania w OFE w ramach tzw. drugiego filaru. Członkowie OFE mogą zadecydować czy ich składka ma w całości trafiać do ZUS na indywidualne konto i na subkonto, czy być odprowadzana w większej części do ZUS (85%), a w pozostałej do OFE.
Oszczędzanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie tańsze niż do tej pory. Obniżone zostaną opłaty, które pobiera OFE – z 3,5% do 1,75%, a także opłaty uiszczane za zarządzanie środkami klientów, których łączna wartość do tej pory wynosiła 10% powierzanych środków.
Część aktywów gromadzonych w OFE ma obowiązkowo zostać przekazana na subkonta ZUS, a w funduszach pozostaną akcje stanowiące połowę ich aktywów.
Fundusze od 4 lutego 2014 roku nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje przez nie gwarantowane. Co najmniej 75 procent aktywów będzie musiało być lokowane w akcje, a limit ten będzie obowiązywał do 1 lipca 2014 roku. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania jest zwiększenie ryzyka związanego z inwestycjami podejmowanymi przez OFE, jako że wybór funduszy jest równoznaczny ze zgodą na wszelkie decyzje inwestycyjne.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Wybór Otwartych Funduszy Inwestycyjnych
Wybór OFE jest równoznaczny z wyrażeniem zgody, by część odprowadzanej składki płynęła do ZUS, a część do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Konsekwencją tego jest odprowadzanie 12,2% wynagrodzenia na podstawowe konto w ZUS, 4,38% na subkonto w ZUS, a pozostałej część – 2,92% do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdzie kwota jest inwestowana na rynku kapitałowym. W ramach „mechanizmu suwaka” kwota gromadzona w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie przenoszona do ZUS i zapisywana na subkoncie.
Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów
Konsekwencje wyboru ZUS
Podjęcie decyzji o tym, by składki płynęły jedynie do ZUS skutkuje przeznaczeniem 19,52% otrzymywanej pensji na zasilanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencją tego będzie zaksięgowanie na podstawowym koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 12,22% wynagrodzenia, które stanowi podstawę wypłaty emerytur. Kwota ta co roku podlega waloryzacji uzależnionej od inflacji oraz wzrostu płac. Pozostała część składki trafia na subkonto w ZUS, na którym jest waloryzowana według inflacji w ostatnich 5 latach oraz wzrostu PKB.
Wypłata emerytur
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na gromadzenie składek w OFE, czy ZUS wypłatą emerytur zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to konsekwencja przyjęcia zasady, że na 10 lat przed emeryturą, aktywa stopniowo, co miesiąc będą przekazywane z OFE do ZUS i zapisywane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego, co pozwalałoby na ochronę emerytów przed ryzykiem znacznego obniżenia świadczeń na skutek pogorszenia sytuacji giełdowej.
Polecamy także: Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat