REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

Roksana Kuźma
ZUS czy OFE - wybór. /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE - wybór. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom decyzję, czy składka emerytalna będzie gromadzona jedynie w ZUS, czy także w OFE. W celu odprowadzenia części składki do OFE konieczne jest złożenie właściwej deklaracji. Do kiedy należy dokonać wyboru?

1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom, a także osobom dopiero podejmującym pracę powzięcie decyzji, czy ich oszczędności na emeryturę będą gromadzone w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja ta powinna zostać powzięta do 31 lipca 2014 roku, przy czym będzie można ją zmienić w 2016 roku, a następnie co 4 lata.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zmiana przepisów dotyczących OFE

Zmiana oznacza przede wszystkim likwidację obowiązku oszczędzania w OFE w ramach tzw. drugiego filaru. Członkowie OFE mogą zadecydować czy ich składka ma w całości trafiać do ZUS na indywidualne konto i na subkonto, czy być odprowadzana w większej części do ZUS (85%), a w pozostałej do OFE.

Oszczędzanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie tańsze niż do tej pory. Obniżone zostaną opłaty, które pobiera OFE – z 3,5% do 1,75%, a także opłaty uiszczane za zarządzanie środkami klientów, których łączna wartość do tej pory wynosiła 10% powierzanych środków.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Część aktywów gromadzonych w OFE ma obowiązkowo zostać przekazana na subkonta ZUS, a w funduszach pozostaną akcje stanowiące połowę ich aktywów.
Fundusze od 4 lutego 2014 roku nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje przez nie gwarantowane. Co najmniej 75 procent aktywów będzie musiało być lokowane w akcje, a limit ten będzie obowiązywał do 1 lipca 2014 roku. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania jest zwiększenie ryzyka związanego z inwestycjami podejmowanymi przez OFE, jako że wybór funduszy jest równoznaczny ze zgodą na wszelkie decyzje inwestycyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wybór Otwartych Funduszy Inwestycyjnych

Wybór OFE jest równoznaczny z wyrażeniem zgody, by część odprowadzanej składki płynęła do ZUS, a część do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Konsekwencją tego jest odprowadzanie 12,2% wynagrodzenia na podstawowe konto w ZUS, 4,38% na subkonto w ZUS, a pozostałej część – 2,92% do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdzie kwota jest inwestowana na rynku kapitałowym. W ramach „mechanizmu suwaka” kwota gromadzona w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie przenoszona do ZUS i zapisywana na subkoncie.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Konsekwencje wyboru ZUS

Podjęcie decyzji o tym, by składki płynęły jedynie do ZUS skutkuje przeznaczeniem 19,52% otrzymywanej pensji na zasilanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencją tego będzie zaksięgowanie na podstawowym koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 12,22% wynagrodzenia, które stanowi podstawę wypłaty emerytur. Kwota ta co roku podlega waloryzacji uzależnionej od inflacji oraz wzrostu płac. Pozostała część składki trafia na subkonto w ZUS, na którym jest waloryzowana według inflacji w ostatnich 5 latach oraz wzrostu PKB.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Wypłata emerytur

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na gromadzenie składek w OFE, czy ZUS wypłatą emerytur zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to konsekwencja przyjęcia zasady, że na 10 lat przed emeryturą, aktywa stopniowo, co miesiąc będą przekazywane z OFE do ZUS i zapisywane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego, co pozwalałoby na ochronę emerytów przed ryzykiem znacznego obniżenia świadczeń na skutek pogorszenia sytuacji giełdowej.

Polecamy także: Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

  Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

  REKLAMA

  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

  W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

  Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

  Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

  Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

  Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

  REKLAMA

  Przemoc seksualna w miejscu pracy

  Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  REKLAMA