REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca

Marcin Mil
ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny? /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 lipca 2014 r. przyszli emeryci mogą zadecydować czy ich składki ostatecznie ulokowane zostaną w ZUS, czy w ZUS i w OFE. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z pewnym stopniem ryzyka, którego charakter zróżnicowany jest w zależności od specyfiki miejsca, do którego ostatecznie trafią pieniądze.

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepszym miejscem na powierzenie swoich składek emerytalnych jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy też któryś z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Powstrzymując się od wartościowania i aprobowania konkretnych opcji warto przywołać zarówno wady, jak i zalety każdego z rozwiązań - zróżnicowane ze względu na specyfikę każdej z instytucji.

REKLAMA

Autopromocja

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Zasada złotego środka

W myśl często forsowanej strategii inwestycyjnej opartej na tzw. zasadzie złotego środka, im bliżej do emerytury, tym bardziej zasadne jest inwestowanie w instrumenty maksymalizujące bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Dlatego też osobom młodszym zaleca się prowadzenie swojej polityki finansowej zorientowanej na maksymalizację zysków (nawet kosztem zwiększonego ryzyka) a starszym opartej na stabilności finansowej.

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZUS

Ulokowanie swoich pieniędzy z ZUS, obarczone jest stosunkowo niewielkim ryzykiem w porównaniu z decyzją o przekazaniu składki do OFE. OFE niesie ze sobą duży ładunek niebezpieczeństwa związanego z inwestowaniem pieniędzy na rynkach kapitałowych. Dlatego też osobom, dla których perspektywa emerytury jest stosunkowo bliska zaleca się niekiedy gromadzenie środków na subkontach w ZUS jako rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Często podnosi się jednak, że OFE wiążą się z ryzykiem rekompensowanym perspektywą zysków wyższych niż w przypadku konkurenta.

Równie często wskazuje się, że założenie to jest z góry skazane na porażkę. Stopień prawdopodobieństwa ziszczenia się negatywnych skutków ryzyka jest nieproporcjonalnie wysoki w porównaniu z perspektywą pobierania większych emerytur - głównie z uwagi na fakt, że wraz ze wzrostem ilości osób pobierających pieniądze z OFE, fundusze będą zmuszone wypłacać więcej pieniędzy, co w konsekwencji może doprowadzić do załamania się systemu giełdowego.

Forum Kadry


Ponadto ZUS z założenia ma pełnić funkcję instytucji realizującej konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego, natomiast OFE, jako podmioty prywatne, zorientowane są przede wszystkim na generowanie własnego zysku.

OFE

Zwolennicy OFE konsekwentnie wskazują, że inwestowanie w ramach każdego z filarów (również III) wzmacnia dywersyfikację środków i umożliwia w miarę równomierne rozłożenie ryzyka na trzy segmenty.

Dodatkowo wartość jaką stanowi umożliwienie samodzielnego kształtowania swojego bezpieczeństwa materialnego na zasadach rynkowych wpisuje się w zmieniony w latach 90. model gospodarki.

Podnosi się tu również, że OFE mają szansę wygenerować wyższą stopę zwrotu niż waloryzacja na subkontach w ZUS, głównie z uwagi na faktyczne uczestnictwo w kapitałowej części systemu (z akcjami a nie obligacjami).

Przejście na emeryturę

Realność wyboru między ZUS a OFE

Nie brak jednak głosów, że ponieważ różnica między wysokością emerytur wypłacanych z obu źródeł będzie niemal niezauważalna, wybór między ZUS a OFE ma charakter co najwyżej symboliczny.

Zwolennicy tego stanowiska podnoszą, że przyszły kryzys emerytalny dosięgnie w równej mierze przedstawicieli jednej, jak i drugiej opcji, dlatego też niezbędne jest inwestowanie w ramach III filaru oraz poszukiwanie rozwiązań zapewniających stabilność poza systemem emerytalnym.

Zapisz się na nasz newsletter

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA