Dwie umowy a dodatek za wysługę lat
REKLAMA
Gmina zatrudnia w przedszkolu samorządowym pracownika administracji na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik ten przedstawił świadectwa pracy potwierdzające 10-letni zakończony okres zatrudnienia. Czy ten okres zaliczamy do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłacamy dodatek za wysługę lat z dwóch umów?
REKLAMA
Tak. Zakończony okres zatrudnienia powinni Państwo zaliczyć do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłacić dodatek za wysługę lat z tytułu dwóch umów o pracę.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych). Zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wysokość dodatku za wysługę, nie podlega równolegle trwające zatrudnienie (§ 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). W opisanej sytuacji nie ma jednak znaczenia, na podstawie ilu stosunków pracy pracownik wykonuje pracę w jednostce samorządowej. Prawo do dodatku za wysługę lat nabywa bowiem z każdej umowy. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).
Podstawa prawna:
- art. 38 ust. 1, ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 645
- § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1050
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat