Uprawnienia nauczycieli do wyższego świadczenia urlopowego
REKLAMA
Czy nauczyciele zatrudnieni w schroniskach dla nieletnich powinni być uprawnieni do wyższego świadczenia urlopowego – zgodnie z art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w związku z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela?
REKLAMA
Tak, obowiązujące w tym zakresie przepisy wskazują, że nauczyciele zatrudnieni w takich placówkach posiadają takie uprawnienia.
Jak wynika z art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1996 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych – wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Obecnie rodzaje prac wykonywanych w szczególnych warunkach i prac o szczególnym charakterze określa właśnie ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.
W załączniku nr 2 do tej ustawy zamieszczono wykaz prac o szczególnym charakterze. W poz. 21 zostali wymienieni nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:
- młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
- młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
- ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- schroniskach dla nieletnich,
- zakładach poprawczych
– zgodnie z przepisami ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
W świetle tych przepisów nauczyciele schronisk dla nieletnich mają prawo do wyższego świadczenia urlopowego.
Podstawa prawna:
- art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 747),
- załącznik nr 2 poz. 21 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 637).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat