Zmiana pracodawcy a wymiar urlopu
REKLAMA
Długoletni pracownik naszej firmy z dniem 30 kwietnia br. rozwiązuje umowę o pracę w drodze porozumienia i od 1 maja podejmuje pracę u drugiego pracodawcy. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego podać w świadectwie pracy jeżeli nowy pracodawca przejmuje tego pracownika z urlopem?
REKLAMA
Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na to, że w danym roku kalendarzowym przepracował u pierwszego pracodawcy 4 miesiące, w świadectwie pracy pracodawca ten zamieszcza informację o wykorzystaniu urlopu za bieżący rok proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. W przedstawionym stanie faktycznym będzie to 9 dni – 72 godziny. Jeżeli dochodzi do rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą, to nie ma przejęcia z urlopem wypoczynkowym. Nowy pracodawca może udzielić pracownikowi dodatkowo urlop wypoczynkowy ponad wymiar ustalony przez Kodeks pracy jako forma nagrody.
W świadectwie pracy pracodawca wskazuje liczbę dni wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego wyłącznie za rok bieżący, tj. za rok, w którym dochodzi do ustania stosunku pracy. Informacja ta służy kolejnemu pracodawcy, u którego pracownik podejmie zatrudnienie w tym samym roku kalendarzowym, do ustalenia uprawnień urlopowych pracownika u tego pracodawcy w tym roku.
Wątpliwości w praktyce budzi, czy w przypadku gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, ale np. za jego część wypłacono mu ekwiwalent pieniężny, wystarczy ogółem podać liczbę dni wykorzystanego urlopu (wliczając w to ekwiwalent), czy też należy oddzielnie wpisać, za ile dni pracownik dostał ekwiwalent. Z punktu widzenia kolejnego pracodawcy, jak też samego pracownika, którego roszczenie o urlop zostało już zaspokojone - nie ma to praktycznie żadnego znaczenia. Możliwe są więc oba te rozwiązania.
Podstawa prawna:
Art. 97 i 171 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat