Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?
REKLAMA
Chciałabym się dowiedzieć czy już weszły w życie przepisy zwiększające wymiar urlopu tzw. „ojcowskiego”?
Nie, wymiar urlopu ojcowskiego na dzień 1 stycznia 2013 r. nie został zwiększony i wynosi 2 tygodnie i powinien być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1. do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
2. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Pracodawca udziela pracownikowi urlopu ojcowskiego na jego pisemny wniosek. Wniosek ten powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić złożony przez pracownika wniosek.
Przewidywane zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego ustalają, że pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 8 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 2 roku życia albo
2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Proponowana nowelizacja w zakresie urlopów ojcowskich zakłada możliwość podzielenia przez pracownika - ojca urlopu na dwie części, z tym że jedna z części nie może być krótsza niż 2 tygodnie.
Podstawa prawna: Art.1823 kodeksu pracy
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną upływa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady pracy zdalnej. Przepisy dotyczące telepracy od tego momentu nie mogą być już stosowane.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: