Urlop macierzyński a prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Pracownica w 2012 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą, następnie na urlopie macierzyńskim, po którym przeszła na urlop wychowawczy. Przez cały rok 2012 była nieobecna w pracy. Przez 4 miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim wypłacaliśmy tej pracownicy dodatek za wysługę lat obok zasiłku chorobowego, który w okresie zasiłku macierzyńskiego został włączony do podstawy jego wymiaru. Czy za 2012 r. powinnyśmy wypłacić dodatkowe roczne wynagrodzenie i do podstawy wymiaru wliczyć tylko dodatek stażowy?
REKLAMA
Nie pracownica nie będzie miała prawa do dodatkowego rocznego wynagrodzenia za 2012 r. z uwagi na to, że przez cały rok kalendarzowy nie świadczyła pracy.
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Również uprawnionym do nagrody rocznej jest pracownik, który podjął zatrudnienie w pierwszym roboczym dniu danego roku za który wypłacana jest nagroda, pod warunkiem jednak przepracowania całego roku kalendarzowego.
Prawo do nagrody w tej sytuacji zachowa również pracownik, który był zatrudniony w danym zakładzie na podstawie kilku bezpośrednio następujących po sobie umów o pracę.
Nie przysługuje więc prawo do tej nagrody pracownikowi, który np. w danym roku przepracował 4 miesiące.
Jeżeli jednak pracownik pozostawał w zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy w danym roku nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego
Ustawa przewiduje w tym zakresie pewne wyjątki i dopuszcza możliwość wypłacenia tego świadczenia nawet wówczas gdy okres pracy w danym roku jest krótszy niż 6 miesięcy. Dotyczy to między innymi sytuacji:
• nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
• zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,
• powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo do spełnienia obowiązku zastępczej służby poborowych.
Nie muszą w danym roku przepracować co najmniej 6 miesięcy również pracownicy korzystający z urlopu wychowawczego, z urlopu dla poratowania zdrowia, a ponadto nauczyciele lub nauczyciele akademiccy korzystający z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego. Wymogu tego nie stosuje się także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
W przedstawionym stanie faktycznym pracownica nie przepracowała ani jednego dnia w 2012 r. dlatego nie nabyła prawa do dodatkowego rocznego wynagrodzenia.
Podstawa prawna:
• ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat