| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy

Pracodawcy coraz częściej w ramach idei społecznej odpowiedzialności biznesu organizują tzw. wolontariat pracowniczy. Polega on na tym, że pracownicy przy wsparciu pracodawcy pomagają potrzebującym, wykorzystując przy tym swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Wolontariat pracowniczy prowadzi do dialogu firmy z pracownikami oraz sprzyja współpracy z jej najbliższym otoczeniem. Przyczynia się również do budowania pozytywnego wizerunku, a w konsekwencji do wzmocnienia pozycji firmy na rynku. Dzięki temu pracownicy się integrują, a lepsza atmosfera i pozytywne zmiany w kulturze organizacyjnej firmy motywują do pracy. Podnosi się poziom świadomości społecznej pracowników. Firma nie tylko stymuluje gospodarczy wzrost regionu i zapewnia miejsca pracy, ale również - dając dobry przykład - edukuje społeczeństwo i popularyzuje postawy dobroczynne.

Podstawa wolontariatu pracowniczego

Realizowanie projektów dotyczących wolontariatu pracowniczego ma związek wyłącznie ze strategią firmy i celami, jakie sobie stawia. Nie ma żadnych regulacji prawnych nakazujących organizowanie przez pracodawcę wolontariatu pracowniczego. Jednak jeśli pracodawca chce aktywnie zaangażować się w działania na rzecz innych w ramach wolontariatu pracowniczego, powinien to ustalić z zatrudnionymi u niego pracownikami i określić zakres tego wolontariatu w wewnętrznych dokumentach firmy.

WAŻNE!

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób ustalenia dotyczące wolontariatu pracowniczego powinien zawrzeć w umowie o pracę. Natomiast firmy zatrudniające powyżej 20 osób zasady wolontariatu pracowniczego mogą określić w regulaminie pracy.

W przypadku podjęcia decyzji o ustaleniu zasad wolontariatu pracowniczego w zakładzie pracy warto określić w szczególności, czy wolontariat będzie odbywał się w godzinach pracy i czy pracodawca będzie rekompensował pracownikowi poświęcanie czasu wolnego na pracę społeczną, np. dniem wolnym od pracy.

Pracownicy mogą świadczyć pracę w ramach wolontariatu pracowniczego na podstawie umowy zawartej przez pracodawcę z konkretną jednostką, w której wolontariat ma mieć miejsce. Pracownicy mogą również za zgodą pracodawcy podpisać porozumienie bezpośrednio z jednostką korzystającą (np. szpitalem).

Zasady wolontariatu pracowniczego

Należy podkreślić, że przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu w firmie wolontariatu pracodawca musi brać pod uwagę podstawowe zasady prawa pracy. Jedną z nich jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z tym pracodawca nie może uzależniać awansów ani podwyżek od zaangażowania pracownika w wolontariat. Wolontariuszami mogą być wszyscy pracownicy firmy bez względu na to, czy są Polakami czy cudzoziemcami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »