| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy

Pracodawcy coraz częściej w ramach idei społecznej odpowiedzialności biznesu organizują tzw. wolontariat pracowniczy. Polega on na tym, że pracownicy przy wsparciu pracodawcy pomagają potrzebującym, wykorzystując przy tym swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Wolontariat pracowniczy prowadzi do dialogu firmy z pracownikami oraz sprzyja współpracy z jej najbliższym otoczeniem. Przyczynia się również do budowania pozytywnego wizerunku, a w konsekwencji do wzmocnienia pozycji firmy na rynku. Dzięki temu pracownicy się integrują, a lepsza atmosfera i pozytywne zmiany w kulturze organizacyjnej firmy motywują do pracy. Podnosi się poziom świadomości społecznej pracowników. Firma nie tylko stymuluje gospodarczy wzrost regionu i zapewnia miejsca pracy, ale również - dając dobry przykład - edukuje społeczeństwo i popularyzuje postawy dobroczynne.

Podstawa wolontariatu pracowniczego

Realizowanie projektów dotyczących wolontariatu pracowniczego ma związek wyłącznie ze strategią firmy i celami, jakie sobie stawia. Nie ma żadnych regulacji prawnych nakazujących organizowanie przez pracodawcę wolontariatu pracowniczego. Jednak jeśli pracodawca chce aktywnie zaangażować się w działania na rzecz innych w ramach wolontariatu pracowniczego, powinien to ustalić z zatrudnionymi u niego pracownikami i określić zakres tego wolontariatu w wewnętrznych dokumentach firmy.

WAŻNE!

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób ustalenia dotyczące wolontariatu pracowniczego powinien zawrzeć w umowie o pracę. Natomiast firmy zatrudniające powyżej 20 osób zasady wolontariatu pracowniczego mogą określić w regulaminie pracy.

W przypadku podjęcia decyzji o ustaleniu zasad wolontariatu pracowniczego w zakładzie pracy warto określić w szczególności, czy wolontariat będzie odbywał się w godzinach pracy i czy pracodawca będzie rekompensował pracownikowi poświęcanie czasu wolnego na pracę społeczną, np. dniem wolnym od pracy.

Pracownicy mogą świadczyć pracę w ramach wolontariatu pracowniczego na podstawie umowy zawartej przez pracodawcę z konkretną jednostką, w której wolontariat ma mieć miejsce. Pracownicy mogą również za zgodą pracodawcy podpisać porozumienie bezpośrednio z jednostką korzystającą (np. szpitalem).

Zasady wolontariatu pracowniczego

Należy podkreślić, że przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu w firmie wolontariatu pracodawca musi brać pod uwagę podstawowe zasady prawa pracy. Jedną z nich jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z tym pracodawca nie może uzależniać awansów ani podwyżek od zaangażowania pracownika w wolontariat. Wolontariuszami mogą być wszyscy pracownicy firmy bez względu na to, czy są Polakami czy cudzoziemcami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »