reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Korzystna umowa śmieciowa

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

 

Koszty 50 proc.

Możliwe jest także stosowanie kosztów podwyższonych 50-proc., o ile przy zleceniu występuje rozporządzanie prawami autorskimi, innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi, a na stosowanie takich kosztów wskazuje umowa łącząca strony.

W praktyce tego typu zlecenia rzadko kiedy znajdują zastosowanie do kadry kierowniczej, z uwagi na brak stosownego efektu prac (efekt taki występuje natomiast w przypadku umowy o dzieło). Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Jako przykład można tu wskazać przygotowywanie przez kierowników opracowań, raportów czy wykładów dla pracowników poszczególnych działów dotyczących m.in. standardów i procedur charakterystycznych dla danego przedsiębiorstwa.

Podstawą obliczenia takich kosztów jest przychód pomniejszony o potrącone przez płatnika-zleceniodawcę składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków zleceniobiorcy, jeżeli z umowy zlecenia podlega on ubezpieczeniom społecznym.

Koszty wyższe niż standardowe

Może się też zdarzyć, że członek kadry kierowniczej, w celu wykonania zlecenia, poniesie znacznie wyższe koszty niż standardowe 20-proc. albo 50-proc. Jeżeli udowodni, że poniesione przez niego koszty rzeczywiście były wyższe, wówczas w zeznaniu rocznym ma prawo uwzględnić wartość rzeczywiście poniesionych kosztów (art. 22 ust. 10 u.p.d.o.f.). Oznacza to, że aby osoba taka w zeznaniu rocznym mogła skorzystać z możliwości odliczenia kosztów faktycznie poniesionych, musi dysponować dokumentami potwierdzającymi poniesienie kosztów w wartości wyższej niż 20 proc. albo 50 proc. przychodów.

Zaliczka na podatek

Zleceniodawcy jako płatnicy pobierają zaliczkę na podatek od dochodów opodatkowanych z tytułu umowy zlecenia. Przy umowach zlecenia opodatkowanych według skali zaliczkę pobiera się, co do zasady, według stawki 18 proc. dochodu. Jeżeli występuje obowiązek poboru składki zdrowotnej, zaliczka jest pomniejszana o kwotę składki zdrowotnej do limitu stanowiącego 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Możliwe jest także pobranie zaliczki według stawki 32-proc. W tym celu kierownik będący zleceniobiorcą powinien złożyć zleceniodawcy-płatnikowi odpowiedni wniosek. Wniosek taki należy złożyć przed wypłatą wynagrodzenia, od którego płatnik miałby pobrać zaliczkę według wyższej stawki.

Płatnik-zleceniodawca ma obowiązek wpłacić zaliczkę w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał zaliczkę, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według:

  • miejsca zamieszkania – jeżeli płatnik jest osobą fizyczną,
  • siedziby – gdy płatnik nie jest osobą fizyczną lub miejsca prowadzenia działalności – gdy płatnik nie posiada siedziby (np. może to dotyczyć spółki osobowej) (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Zaliczka na podatek od umów zlecenia powinna być rozliczona w informacji PIT-11. Informację tę płatnik-zleceniodawca ma obowiązek sporządzić i przesłać w terminie do końca lutego następnego roku podatnikowi-zleceniobiorcy oraz właściwemu dla podatnika-zleceniobiorcy urzędowi skarbowemu.

Zaliczki na podatek od umów zlecenia powinny być również rozliczone w zbiorczej deklaracji PIT-4R. Jest to deklaracja roczna, którą płatnik w terminie do końca stycznia następnego roku jest zobowiązany przesłać do właściwego dla siebie urzędu skarbowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama