reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Na jakich warunkach należy zatrudniać pracowników młodocianych

Na jakich warunkach należy zatrudniać pracowników młodocianych

Przyjęcie do pracy pracowników młodocianych może być korzystne dla pracodawcy. Wiąże się jednak z licznymi obowiązkami. Pracownicy młodociani nie mogą też wykonywać wszystkich prac. Należy pamiętać, że naruszanie przepisów dotyczących zatrudniania młodocianych jest wykroczeniem zagrożonym karą od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Wynagrodzenie pracowników młodocianych

Młodociany zatrudniany w celu przygotowania zawodowego ma prawo do minimalnego wynagrodzenia gwarantowanego przez przepisy ochronne. Jest ono jednak niższe niż minimalne wynagrodzenie, do którego są uprawnieni dorośli pracownicy. Minimalne wynagrodzenie, do którego wypłaty pracownikowi młodocianemu zobowiązany jest pracodawca, należy wyliczyć w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Musi ono wynosić w przypadku nauki zawodu co najmniej:

  • w pierwszym roku nauki – 4% przeciętnego wynagrodzenia,
  • w drugim roku nauki – 5% przeciętnego wynagrodzenia,
  • w trzecim roku nauki – 6% przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku przyuczenia do nauki zawodu minimalne gwarantowane wynagrodzenie nie może być niższe niż 4% wskazanej kwoty.

PRZYKŁAD

W umowie zawartej z młodocianym w celu nauki zawodu piekarza pracodawca wpisał zastrzeżenie, że pracownik zwróci wynagrodzenie za cały okres objęty umową, jeśli dojdzie do jej rozwiązania za wypowiedzeniem przez pracownika lub z powodu naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie postanowienia umowy są nieważne, ponieważ wynagrodzenie za pracę młodocianych jest chronione identycznie jak wynagrodzenia pracowników dorosłych. W szczególności dotyczy ich także zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia.

Ochrona zdrowia młodocianego

Przed podjęciem zatrudnienia młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim. Podobnie jak inni pracownicy, młodociany pracownik musi również przejść badania okresowe i kontrolne. Jeśli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca jest zobowiązany zmienić rodzaj pracy wykonywanej przez młodocianego. Jeżeli z jakichkolwiek względów taka możliwość jest wykluczona, obowiązkiem pracodawcy jest niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym. Wypowiadając umowę w tej sytuacji pracodawca musi równocześnie wypłacić zwolnionemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 201 § 2 Kodeksu pracy). Warunkiem zatrudnienia młodocianego jest przedstawienie świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu (art. 191 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca nie zachował wymogu uzyskania od młodocianego zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy danego rodzaju. Drugiego dnia od rozpoczęcia pracy pracownik przyniósł orzeczenie stwierdzające, że praca zagraża jego zdrowiu. Pracodawca nie ma możliwości zaproponowania mu innej pracy, musi więc wypowiedzieć umowę i wypłacić odszkodowanie za okres wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca nie wypowie umowy, pracownik młodociany może ją rozwiązać bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 1 Kodeksu pracy).

Do obowiązków pracodawcy zatrudniającego młodocianego należy przekazanie informacji o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną przez niego z pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami zarówno pracownikowi, jak i jego przedstawicielowi ustawowemu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama