reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zasiłek dla bezrobotnych brutto/netto - nowa wysokość od 1 czerwca 2018 r.

Zasiłek dla bezrobotnych brutto/netto - nowa wysokość od 1 czerwca 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. zmieniła się wysokość zasiłku dla bezrobotnych. To pierwsza od czterech lat podwyżka tego świadczenia.

Do okresu zatrudnienia (365 dni) uprawniającego do zasiłku wlicza się:

- zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, służbę przygotowawczą, służbę kandydacką, kontraktową zawodową służbę wojskową, ćwiczenia wojskowe, okresową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową pełnioną rotacyjnie lub służbę wojskową pełnioną w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej, a także służby w charakterze funkcjonariusza, o którym mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin;

- urlop wychowawczy,

- pobieranie renty rodzinnej, w przypadku gdy nastąpił zbieg prawa do tej renty z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy i wybrano pobieranie renty rodzinnej,

- pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego

- czas, za który przyznano odszkodowanie z powodu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę lub skrócenia okresu wypowiedzenia.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nakłada na osobę bezrobotną obowiązek poinformowania o podjęciu pracy lub innej działalności zarobkowej. Termin ten wynosi 7 dni.

Gdzie się zgłosić

Osoba, która chce zarejestrować się jako bezrobotny, powinna zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zameldowania  a jeżeli nie jest zameldowany - do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama