REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

76 proc. pracowników nie czuje wsparcia od pracodawcy w związku z inflacją

Subskrybuj nas na Youtube
inflacja fot. shutterstock
inflacja fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcia ze strony pracodawcy w walce z efektami inflacji nie odczuwa 76 proc. pracowników, a 38 proc. aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia - wynika z badania serwisu Pracuj.pl.

Pracownicy nie czują wsparcia od pracodawcy w związku z inflacją

44 proc. respondentów odbyło w ciągu roku rozmowę w sprawie podwyżki. Wśród badanych mających kredyty, 4 na 10 podejmowało się dodatkowych zleceń, by dorobić do pensji - wskazano w badaniu "Praca w czasach zmian" serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Dodano, że 18 proc. Polaków jest w stanie utrzymać się bez pracy z odłożonych środków przez maksymalnie miesiąc, a 36 proc. - najwyżej dwa miesiące. Ponad połowa pytanych ma środki, które pozwoliłyby się im utrzymać przez cztery miesiące.

REKLAMA

"Wzrost inflacji powoduje presję płacową ze strony pracowników, którzy chcą +podwyżki inflacyjnej+, czyli utrzymania poziomu realnych zarobków" - zwrócono uwagę we wtorkowej informacji Pracuj.pl. Wskazano, że 76 proc. pracowników nie odczuwa wsparcia od pracodawcy w walce z efektami inflacji.

Z kolei 78 proc. respondentów twierdzi, że przez inflację obecna pensja starczy im na mniej niż rok temu, a 51 proc. przyznaje, że ich gotowość do szukania nowego pracodawcy wzrosła w ciągu 12 miesięcy.

Życie na kredyt

Badanie wykazało, że 35 proc. pracujących Polaków zadeklarowało posiadanie kredytu opartego o zmienną stopę procentową. "Aż 59 proc. badanych posiadających kredyty o zmiennej stopie procentowej zastanawia się nad zmianą pracy na lepiej płatną" - dodano. Natomiast ponad 4 na 10 przyznaje, że podejmowało się dodatkowej pracy lub zleceń, by poprawić domowy budżet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Pracodawca nie może wykorzystywać trudnej sytuacji zatrudnionych u niego osób, by osiągać jakieś korzyści, np. by wymagać więcej od specjalisty lub specjalistki, którym bardzo zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska pracy" - uważa, cytowana we wtorkowej informacji, Jolanta Lewandowska-Bitkowska z grupy Pracuj. Według niej kluczowe są tu empatia, wyczucie wrażliwości sytuacji.

Jednocześnie 87 proc. badanych wskazało, że ich pensja powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu inflacji, by zachować jej realną wartość. Mniej niż co szósty respondent uważa natomiast, że jego wynagrodzenie "wzrosło w sposób rekompensujący wpływ inflacji w Polsce na pensję".

Według Pracuj.pl 80 proc. respondentów zwraca coraz większą uwagę na strukturę swoich wydatków. 78 proc. Polaków odczuwa negatywny wpływ inflacji na ich wynagrodzenie - o kilka procent więcej, niż w marcu 2022 r.

Z badania wynika, że 44 proc. Polaków w ostatnim roku podjęło rozmowę ze swoim pracodawcą ws. podwyżki ze względu na inflację, a prawie 60 proc. - ze względu "na dotykające ich podnoszone stopy procentowe i wzrost rat kredytowych".

"Aż 38 proc. uczestników naszego najnowszego badania poszukuje nowego pracodawcy. Dostrzegamy motywacje pracowników, którzy chcą zmienić pracę przede wszystkim po to, by otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż dotychczas" - zwrócił uwagę Łukasz Marciniak z eRecruiter. Dodał, że w dobie rosnącej inflacji "pracownicy chcą posiadać benefit wykonywania pracy wyłącznie w sposób zdalny".

Badanie zrealizowała we wrześniu 2022 r. firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA