REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

53 proc. firm IT w Polsce wdraża strategię ESG, bo chce działać zgodnie z przepisami

firmy it w polsce strategia esg
firmy it w polsce strategia esg

REKLAMA

REKLAMA

Najczęstszą motywacją firm z branży IT w Polsce do przyjęcia strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (ESG) są m.in. chęć działań zgodnych z przepisami (53 proc.) i budowanie reputacji (43 proc.) - wynika z raportu firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Firmy IT w Polsce wdrażają strategię ESG

Z raportu opisującego dane związane z działaniami ESG (społecznej odpowiedzialności biznesu) i zrównoważonego rozwoju w Polsce wynika, że najwięcej pracodawców branży IT jest na etapie planowania oraz określania długoterminowych strategii dotyczących kwestii ESG (33 proc.). Firmy, które wdrożyły w swojej organizacji tego typu programy, największy nacisk kładą natomiast na działania z zakresu środowiska (35 proc.), ładu korporacyjnego (29 proc.), a także kwestii społecznych (27 proc.) - stwierdzono w raporcie międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

REKLAMA

Autopromocja

Z kolei najczęstszą motywacją firm branży IT w Polsce do przyjęcia strategii społecznej odpowiedzialności są: chęć działań zgodnych z przepisami i regulacjami (53 proc.), budowanie reputacji (43 proc.) oraz maksymalizacja nowych źródeł dochodów (36 proc.).

Nowe role związane z ESG

W badaniu ManpowerGroup respondenci zostali zapytani także o to, jakie nowe role związane z działaniami ESG zostaną według ich prognoz obsadzone w najbliższym czasie. Jak wskazano, pracodawcy branży IT spodziewają się nowych talentów w zakresie m.in. akcji społecznych, działań na rzecz środowiska oraz BHP, zdrowia i dobrostanu oraz zrównoważonego rozwoju. 83 proc. firm zamierza obsadzić nowe stanowiska związane z ESG w ramach rekrutacji wewnętrznej, 53 proc. planuje dopisać odpowiedzialność do istniejących już ról, a 45 proc. postawi na podnoszenie kwalifikacji i szkolenia wśród zatrudnionych osób.

Według ekspertów pokolenie wchodzące na rynek pracy IT inaczej postrzega atrakcyjność firmy niż pracownicy już na nim obecni. "Do niedawna oznaczało to interesujące technologie, rozwojowe projekty, swobodną atmosferę w pracy, szeroki pakiet benefitów. Teraz weryfikują, czy przyszły pracodawca może pochwalić się wdrożeniem działań na rzecz planety, w jaki sposób odpowiada na potrzeby pracowników, jak praca w danej organizacji przełoży się w pozytywy sposób na dbałość o środowisko" - stwierdził dyrektor Experis Polska Adam Wojtaszek. Zwrócił uwagę, że potentaci technologiczni są pionierami cyfryzacji procesów, co przejawia się m.in. znaczącym zmniejszeniem lub wręcz eliminacją używania papieru. "Sprzęt stosowany w codziennej pracy (...) jest kwalifikowany do wdrożenia na podstawie efektywności energetycznej oraz wpływu na środowisko" - wyjaśnił. Dodał, że perspektywie długoterminowej takie działania przynoszą dodatkowo oszczędności w budżecie firmy.

Ekspert zwrócił uwagę, że Polska nie odstaje od trendów obserwowanych na zachodnich rynkach. "Dla branży IT będącej synonimem rozwoju, nieustających innowacji, przemian i kultury ciągłego ulepszania zarówno siebie, jak również otaczającego świata, zrównoważony rozwój jest niemal wpisany w DNA".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że rynek IT jest "uzależniony od dopływu nowych talentów, a co za tym idzie, także ich oczekiwań". "Firmy IT mogą być bardzo często pod większą presją ze strony obecnych, jak i przyszłych pracowników w kwestii szeroko zakrojonych działań w obszarze ESG, niż ze strony akcjonariuszy lub całościowo rozumianego rynku" - ocenił Wojtaszek.

Badanie ManpowerGroup zostało przeprowadzone od 1 do 31 lipca 2022 r. w ramach wywiadów obejmujących próbę 509 pracodawców w Polsce. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ kmz/ skr/
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA