REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

53 proc. firm IT w Polsce wdraża strategię ESG, bo chce działać zgodnie z przepisami

firmy it w polsce strategia esg
firmy it w polsce strategia esg

REKLAMA

REKLAMA

Najczęstszą motywacją firm z branży IT w Polsce do przyjęcia strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (ESG) są m.in. chęć działań zgodnych z przepisami (53 proc.) i budowanie reputacji (43 proc.) - wynika z raportu firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Firmy IT w Polsce wdrażają strategię ESG

Z raportu opisującego dane związane z działaniami ESG (społecznej odpowiedzialności biznesu) i zrównoważonego rozwoju w Polsce wynika, że najwięcej pracodawców branży IT jest na etapie planowania oraz określania długoterminowych strategii dotyczących kwestii ESG (33 proc.). Firmy, które wdrożyły w swojej organizacji tego typu programy, największy nacisk kładą natomiast na działania z zakresu środowiska (35 proc.), ładu korporacyjnego (29 proc.), a także kwestii społecznych (27 proc.) - stwierdzono w raporcie międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

REKLAMA

Autopromocja

Z kolei najczęstszą motywacją firm branży IT w Polsce do przyjęcia strategii społecznej odpowiedzialności są: chęć działań zgodnych z przepisami i regulacjami (53 proc.), budowanie reputacji (43 proc.) oraz maksymalizacja nowych źródeł dochodów (36 proc.).

Nowe role związane z ESG

W badaniu ManpowerGroup respondenci zostali zapytani także o to, jakie nowe role związane z działaniami ESG zostaną według ich prognoz obsadzone w najbliższym czasie. Jak wskazano, pracodawcy branży IT spodziewają się nowych talentów w zakresie m.in. akcji społecznych, działań na rzecz środowiska oraz BHP, zdrowia i dobrostanu oraz zrównoważonego rozwoju. 83 proc. firm zamierza obsadzić nowe stanowiska związane z ESG w ramach rekrutacji wewnętrznej, 53 proc. planuje dopisać odpowiedzialność do istniejących już ról, a 45 proc. postawi na podnoszenie kwalifikacji i szkolenia wśród zatrudnionych osób.

Według ekspertów pokolenie wchodzące na rynek pracy IT inaczej postrzega atrakcyjność firmy niż pracownicy już na nim obecni. "Do niedawna oznaczało to interesujące technologie, rozwojowe projekty, swobodną atmosferę w pracy, szeroki pakiet benefitów. Teraz weryfikują, czy przyszły pracodawca może pochwalić się wdrożeniem działań na rzecz planety, w jaki sposób odpowiada na potrzeby pracowników, jak praca w danej organizacji przełoży się w pozytywy sposób na dbałość o środowisko" - stwierdził dyrektor Experis Polska Adam Wojtaszek. Zwrócił uwagę, że potentaci technologiczni są pionierami cyfryzacji procesów, co przejawia się m.in. znaczącym zmniejszeniem lub wręcz eliminacją używania papieru. "Sprzęt stosowany w codziennej pracy (...) jest kwalifikowany do wdrożenia na podstawie efektywności energetycznej oraz wpływu na środowisko" - wyjaśnił. Dodał, że perspektywie długoterminowej takie działania przynoszą dodatkowo oszczędności w budżecie firmy.

Ekspert zwrócił uwagę, że Polska nie odstaje od trendów obserwowanych na zachodnich rynkach. "Dla branży IT będącej synonimem rozwoju, nieustających innowacji, przemian i kultury ciągłego ulepszania zarówno siebie, jak również otaczającego świata, zrównoważony rozwój jest niemal wpisany w DNA".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że rynek IT jest "uzależniony od dopływu nowych talentów, a co za tym idzie, także ich oczekiwań". "Firmy IT mogą być bardzo często pod większą presją ze strony obecnych, jak i przyszłych pracowników w kwestii szeroko zakrojonych działań w obszarze ESG, niż ze strony akcjonariuszy lub całościowo rozumianego rynku" - ocenił Wojtaszek.

Badanie ManpowerGroup zostało przeprowadzone od 1 do 31 lipca 2022 r. w ramach wywiadów obejmujących próbę 509 pracodawców w Polsce. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ kmz/ skr/
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA