REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

53 proc. firm IT w Polsce wdraża strategię ESG, bo chce działać zgodnie z przepisami

firmy it w polsce strategia esg
firmy it w polsce strategia esg

REKLAMA

REKLAMA

Najczęstszą motywacją firm z branży IT w Polsce do przyjęcia strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (ESG) są m.in. chęć działań zgodnych z przepisami (53 proc.) i budowanie reputacji (43 proc.) - wynika z raportu firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Firmy IT w Polsce wdrażają strategię ESG

Z raportu opisującego dane związane z działaniami ESG (społecznej odpowiedzialności biznesu) i zrównoważonego rozwoju w Polsce wynika, że najwięcej pracodawców branży IT jest na etapie planowania oraz określania długoterminowych strategii dotyczących kwestii ESG (33 proc.). Firmy, które wdrożyły w swojej organizacji tego typu programy, największy nacisk kładą natomiast na działania z zakresu środowiska (35 proc.), ładu korporacyjnego (29 proc.), a także kwestii społecznych (27 proc.) - stwierdzono w raporcie międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Autopromocja

Z kolei najczęstszą motywacją firm branży IT w Polsce do przyjęcia strategii społecznej odpowiedzialności są: chęć działań zgodnych z przepisami i regulacjami (53 proc.), budowanie reputacji (43 proc.) oraz maksymalizacja nowych źródeł dochodów (36 proc.).

Nowe role związane z ESG

W badaniu ManpowerGroup respondenci zostali zapytani także o to, jakie nowe role związane z działaniami ESG zostaną według ich prognoz obsadzone w najbliższym czasie. Jak wskazano, pracodawcy branży IT spodziewają się nowych talentów w zakresie m.in. akcji społecznych, działań na rzecz środowiska oraz BHP, zdrowia i dobrostanu oraz zrównoważonego rozwoju. 83 proc. firm zamierza obsadzić nowe stanowiska związane z ESG w ramach rekrutacji wewnętrznej, 53 proc. planuje dopisać odpowiedzialność do istniejących już ról, a 45 proc. postawi na podnoszenie kwalifikacji i szkolenia wśród zatrudnionych osób.

Według ekspertów pokolenie wchodzące na rynek pracy IT inaczej postrzega atrakcyjność firmy niż pracownicy już na nim obecni. "Do niedawna oznaczało to interesujące technologie, rozwojowe projekty, swobodną atmosferę w pracy, szeroki pakiet benefitów. Teraz weryfikują, czy przyszły pracodawca może pochwalić się wdrożeniem działań na rzecz planety, w jaki sposób odpowiada na potrzeby pracowników, jak praca w danej organizacji przełoży się w pozytywy sposób na dbałość o środowisko" - stwierdził dyrektor Experis Polska Adam Wojtaszek. Zwrócił uwagę, że potentaci technologiczni są pionierami cyfryzacji procesów, co przejawia się m.in. znaczącym zmniejszeniem lub wręcz eliminacją używania papieru. "Sprzęt stosowany w codziennej pracy (...) jest kwalifikowany do wdrożenia na podstawie efektywności energetycznej oraz wpływu na środowisko" - wyjaśnił. Dodał, że perspektywie długoterminowej takie działania przynoszą dodatkowo oszczędności w budżecie firmy.

Ekspert zwrócił uwagę, że Polska nie odstaje od trendów obserwowanych na zachodnich rynkach. "Dla branży IT będącej synonimem rozwoju, nieustających innowacji, przemian i kultury ciągłego ulepszania zarówno siebie, jak również otaczającego świata, zrównoważony rozwój jest niemal wpisany w DNA".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że rynek IT jest "uzależniony od dopływu nowych talentów, a co za tym idzie, także ich oczekiwań". "Firmy IT mogą być bardzo często pod większą presją ze strony obecnych, jak i przyszłych pracowników w kwestii szeroko zakrojonych działań w obszarze ESG, niż ze strony akcjonariuszy lub całościowo rozumianego rynku" - ocenił Wojtaszek.

Badanie ManpowerGroup zostało przeprowadzone od 1 do 31 lipca 2022 r. w ramach wywiadów obejmujących próbę 509 pracodawców w Polsce. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ kmz/ skr/
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA