REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wystawiania świadectw pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Nowe zasady wystawiania świadectw pracy
Nowe zasady wystawiania świadectw pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy? Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady wydawania świadectw pracy.

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy przyniosły zmianę przepisów dotyczących wystawienia świadectwa pracy. Sprawdź, jakie informacje pracodawca zobowiązany jest w nim umieścić!

REKLAMA

Autopromocja

Świadectwo pracy to dokument potwierdzający okresy zatrudnienia, wydawany tylko osobom pracującym na etacie. Pozwala udokumentować dotychczasowy przebieg zatrudnienia: staż, zajmowane stanowisko, wymiar urlopu, ale również mówi o tych aspektach, które, może, na początku nowej pracy chcielibyśmy ukryć: zwolnienia lekarskie czy urlopy na żądanie.

Kiedy pracodawca powinien wystawić świadectwo pracy i konsekwencje ignorowania przepisu

Pracodawca, który rozstaje się z pracownikiem, zobowiązany jest wystawić świadectwo pracy. Powinien uczynić to niezwłocznie, a nierozliczenie się pracownika z szefem nie stanowi podstawy do zwlekania z wydaniem dokumentu.  

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umów terminowych powinni wydać świadectwo raz na 24 miesiące, poczynając od zawarcia pierwszej z umów. Przepisy te mają zastosowanie do pracowników pozostających w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy, z którymi zawarto umowę o pracę na okres próbny lub umowę o pracę na czas określony. Pracodawca musi przekazać pracownikowi świadectwo pracy z upływem 24-miesięcznego okresu lub w terminie późniejszym, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy nawiązanej przed upływem dwuletniego okresu przypada po przekroczeniu 24 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca zwolniony jest z obowiązku wystawiania świadectwa pracy, gdy zamierza podpisać umowę z tą samą osobą w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Uchylanie się od obowiązku niesie za sobą konsekwencje, które określa Kodeks pracy. Pracodawca, który nie wystawia świadectwa lub wystawi je w sposób niewłaściwy, działa na szkodę pracownika, a poszkodowany ma prawo ubiegać się o naprawienie szkody w postaci odszkodowania. Przyznawane jest ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, za okres nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Co powinno się znaleźć w świadectwie pracy

W prawidłowo wystawionym świadectwie pracy powinny znaleźć się takie informacje, jak: okres zatrudnienia, rodzaj wykonywanej pracy, stanowisko. Oprócz informacji na temat zatrudnienia, pracodawca zamieszcza również te dotyczące zwolnienia, a konkretnie sposób rozwiązania umowy lub okoliczności jej wygaśnięcia oraz to, która ze stron dokonała wypowiedzenia.

W świadectwie zamieszcza się także dodatkowe informacje typu zajęcia wynagrodzenia w związku z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym, a na prośbę pracownika - informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz uzyskanych kwalifikacjach.

Nieobecności w świadectwie

Pracodawca w świadectwie wpisuje liczbę dni urlopowych, które pracownik wykorzystał już za obowiązujący rok. Dzięki tej informacji przyszły pracodawca będzie wiedział, ile dni urlopu pozostało podwładnemu do wykorzystania. Zgodnie z przepisami urlop wypoczynkowy przypisany jest do pracownika, a nie do umowy, co oznacza, że za rok przysługuje 20 lub 26 dni, bez względu na liczbę umów. Jeśli pracodawca nie mógł udzielić urlopu i wypłacił za niego ekwiwalent, również zamieszcza tę informację w świadectwie.

W świadectwie pracy powinny się znaleźć również informacje na temat wykorzystanych dni urlopu na żądanie, opieki na dziecko (art. 188) oraz urlopu bezpłatnego. Powinny zostać zamieszczone również informacje dotyczące wykorzystania urlopów związanych z rodzicielstwem: urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego oraz wychowawczego. Jeśli pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy przysługującej w związku z urlopem wychowawczym, pracodawca musi ująć to w świadectwie pracy.

Szczegółowe informacje na temat treści w świadectwie pracy można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA