| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Pracownica w dniu 12 sierpnia podpisała z pracodawcą porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. Strony ustaliły, że umowa ulegnie rozwiązaniu w dniu 12 października. We wrześniu pracownica zaszła w ciążę. Powołując się na błąd oświadczenia woli, chciała uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli i wycofać ze złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Pracodawca jednak nie wyraził na to zgody. Czy jego działanie było zgodne z prawem?

Odpowiedź brzmi - tak. Do wycofania się z porozumienia o rozwiązaniu potrzebna była zgoda pracodawcy.

W omawianym przypadku wycofanie się pracownicy z oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, mogło nastąpić tylko za zgodą pracodawcy, bowiem podpisując porozumienie, kobieta nie była w ciąży, a tym samym nie działała pod wpływem błędu. Znajduje to potwierdzenie w wyroku SN z 05.10.2007 r. (sygn. akt II PK 24/07; publ. LEX 375649). Podobne stanowisko zajął SN w wyroku z 16.06.2009 r. (I PK 17/09; LEX 519275), w którym stwierdził: „Nieskuteczność powoływania się na błąd, jako wadę oświadczenia woli, w sytuacji, w której pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania stosunku pracy (o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron) wynika stąd, że istotą błędu, jako wady oświadczenia woli, jest mylne wyobrażenie osoby składającej takie oświadczenie o istniejącym stanie rzeczy. Błąd, w rozumieniu art. 84 k.c. nie odnosi się do mylnego wyobrażenia o zdarzeniach, które mogą dopiero powstać i wywołać przekonanie osoby składającej oświadczenie, że jego wcześniejsze złożenie było decyzją niekorzystną”.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego?

Podstawa prawna:

Art. 84 Kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »