| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rady pracowników muszą powstać nie tylko w dużych firmach

Rady pracowników muszą powstać nie tylko w dużych firmach

Od 24 marca 2008 r. u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników powinny zostać powołane rady pracowników. Jeżeli na terenie zakładu pracy nie działają związki zawodowe, radę powołują sami pracownicy. Jeśli pracodawca będzie utrudniał jej utworzenie, grozi mu kara ograniczenia wolności lub grzywna.

Zgodnie z art. 26 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79 poz. 550) liczbę zatrudnionych u pracodawcy ustala się na podstawie przeciętnej liczby zatrudnionych w ramach stosunku pracy w okresie ostatnich sześciu miesięcy przed dniem powiadomienia o wyborach do rady pracowników. Należy zatem zsumować liczbę zatrudnionych w kolejnych miesiącach i otrzymaną kwotę podzielić przez sześć. Przy ustalaniu liczby zatrudnionych nie uwzględnia się tylko pracowników młodocianych. Oznacza to, że wszystkich innych pracowników należy także uwzględnić (np. pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego).

Jeżeli u pracodawcy nie działają reprezentatywne związki zawodowe, radę pracowników wyłaniają sami pracownicy. W takiej sytuacji wniosek o zorganizowanie wyborów do rady pracowników zgłasza pracodawcy 10 proc. pracowników. Pracodawca musi wcześniej poinformować pracowników o możliwości powołania rady i jej uprawnieniach. Zawiadomienie powinno nastąpić najdalej do 23 lipca 2008 r., w sposób zwyczajowo przyjęty u pracodawcy, np. poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń lub w formie mailowej.

Kolejnym krokiem po złożeniu wniosku o zorganizowanie wyborów do rady pracowników jest ustalenie regulaminu komisji wyborczej. Należy w nim określić sposób powołania, skład i tryb działania komisji oraz tryb przeprowadzenia wyborów. Regulamin określa pracodawca w uzgodnieniu z pracownikami wyłonionymi w trybie zwyczajowo przyjętym w danym zakładzie pracy. W przypadku nieuzgodnienia regulaminu w terminie 30 dni od dnia jego przekazania regulamin ustala pracodawca, uwzględniając ustalenia dokonane z pracownikami. Następnie należy poinformować pracowników o wyznaczeniu daty wyborów do rady i terminu na zgłaszanie kandydatów. Nie może on być krótszy niż 21 dni. Zawiadomienie o dacie wyborów pracownicy powinni otrzymać najdalej na 30 dni przed terminem wyborów, przy czym powinny się one odbyć nie później niż 23 września 2008 r.

W zakładach zatrudniających do stu pracowników kandydatów zgłaszają na piśmie grupy przynajmniej dziesięciu pracowników. Kandydatem może zostać każdy pracownik z co najmniej rocznym stażem w firmie, chyba że działa ona krócej.

Wybory odbywają się w dniu roboczym i powinny zostać przeprowadzone na ogólnym zebraniu pracowników lub w inny sposób. Pierwsze posiedzenie rady zwołuje pracodawca w terminie 30 dni od dnia wyboru jej członków. W terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia wyborów pracodawca informuje o tym ministra pracy i polityki społecznej zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do ustawy.

Warto podkreślić, że pracodawcy grozi kara ograniczenia wolności albo grzywna za uniemożliwianie utworzenia rady pracowników, nieprzekazywanie informacji o osiągnięciu poziomu zatrudnienia zobowiązującego do jej tworzenia, a także za nieorganizowanie lub utrudnianie wyborów do rady.

KATARZYNA ZBIEGIEŃ-WŁODARSKA

adwokat, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK