REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata uprawnień do wykonywania zawodu

Ewa Przedwojska
Ewa Przedwojska

REKLAMA

Pracodawca ma prawo do prowadzenia polityki racjonalnego zatrudnienia i zatrudniania pracowników przydatnych zawodowo. Wobec tego np. niezawiniona utrata uprawnień pracownika może być przyczyną uzasadniającą rozwiązanie z nim umowy.

Wykonywanie pracy na niektórych stanowiskach uzależnione jest od posiadania szczególnych uprawnień zawodowych. Dotyczy to pracowników wykonujących takie zawody, jak: pilot, kierowca, lekarz, kierownik budowy, radca prawny, projektant czy inżynier budownictwa itp.

REKLAMA

Autopromocja

Uprawnienia a kwalifikacje

Kodeks pracy nie wyjaśnia pojęcia uprawnień do wykonywania pracy, posługując się przeważnie określeniem kwalifikacje zawodowe.

Kwalifikacje zawodowe to:

 • formalne wykształcenie pracownika,
 • posiadane przez niego faktyczne lub praktyczne umiejętności wynikające np. z doświadczenia związanego z pracą na danym stanowisku.

Natomiast uprawnienia do wykonywania zawodu oznaczają formalne upoważnienie do wykonywania określonego zawodu czy zajmowania danego stanowiska. Chodzi więc o uprawnienia, których posiadanie umożliwia zatrudnienie pracownika na konkretnym stanowisku, np. licencja pracownika ochrony fizycznej. Tak więc nieznajomość obsługi komputera będzie oznaczać brak odpowiednich kwalifikacji do wykonywania pracy na danym stanowisku, a nie brak stosownych uprawnień.

Kwalifikacje pracowników>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata przez pracownika uprawnień zawodowych może być trwała lub czasowa. Może do niej dojść:

 • z winy pracownika, np. z powodu naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych, dopuszczenia się wykroczenia lub przestępstwa,
 • w sposób przez pracownika niezawiniony, np. z powodu utraty zdolności psychofizycznych koniecznych do wykonywania konkretnego zawodu.

Utrata przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku jest dla pracodawcy dużym utrudnieniem, ponieważ przeważnie dezorganizuje to pracę w zakładzie. W takich przypadkach pracodawca może przedsięwziąć odpowiednie kroki wobec podległego mu pracownika, aby przywrócić normalne funkcjonowanie firmy.


WAŻNE!

To, z jakich środków może pracodawca w danej sytuacji skorzystać, uzależnione jest od stopnia przyczynienia się pracownika do utraty uprawnień, a więc od możliwości przypisania mu winy.

Jeżeli pracownik utraci uprawnienia z własnej winy – niezależnie, czy była to wina umyślna czy nieumyślna – pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia, tj. w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 3 k.p.).

Jeżeli natomiast utrata uprawnień była przez pracownika niezawiniona, pracodawca może:

 • powierzyć takiemu pracownikowi wykonywanie innych zadań niż określone w umowie (art. 42 § 4 k.p.),
 • zmienić stanowisko bądź rodzaj pracy pracownika w drodze wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.),
 • rozwiązać umowę o pracę z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 i nast. k.p.).

Natychmiastowe zwolnienie

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z powodu utraty uprawnień pracowniczych jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy do ich utraty dojdzie z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 3 k.p.).

Chodzi tu o utratę uprawnień, która może nastąpić przez orzeczenie zakazu wykonywania zawodu lub zajmowania określonego stanowiska przez:

 • właściwy organ (np. korporację adwokacką) jako kara dyscyplinarna,
 • sąd powszechny jako środek karny,
 • organ administracyjny.

Dopiero jednak uprawomocnienie się orzeczenia o utracie uprawnień daje pracodawcy prawo do rozwiązania z takim pracownikiem umowy w trybie art. 52 § 1 pkt 3 k.p. (wyrok SN z 26 października 1984 r., I PRN 142/84).

Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych>>

Przykład

Podczas kontroli drogowej zatrzymano prawo jazdy kierowcy ciężarówki prowadzącego pod wpływem alkoholu. Zatrzymanie prawa jazdy jest jednak tylko zawieszeniem prawa do prowadzenia pojazdów. Nie stanowi jeszcze utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy kierowcy samochodowego. Wobec tego pracodawca nie może zwolnić go dyscyplinarnie. Może natomiast na czas zatrzymania prawa jazdy powierzyć mu inną pracę niż określona w umowie o pracę.

Zwolnienie dyscyplinarne z powodu utraty uprawnień nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okolicznościach uzasadniających takie rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p.). Mimo orzeczenia utraty uprawnień do wykonywania pracy pracodawca musi skonsultować zamiar rozwiązania umowy o pracę w tym trybie z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową. Powinien też zawiadomić ją o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. Zdaniem Sądu Najwyższego o zamiarze rozwiązania umowy pracodawca nie musi informować pracownika ani go wysłuchać (wyrok SN z 19 maja 1997 r., I PKN 172/97).


WAŻNE!

Rozwiązanie dyscyplinarne w przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania zawodu nie jest jednak obowiązkiem pracodawcy. Może on skorzystać według swojego uznania z innych, łagodniejszych dla pracownika środków.

Niezawiniona utrata uprawnień

W przypadku niezawinionej utraty uprawnień pracodawca może powierzyć pracownikowi inną, niewymagającą uprawnień pracę na podstawie art. 42 § 4 k.p.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że powierzenie innej pracy niż określona w umowie może nastąpić na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Na miejsce „przesuniętego” pracownika pracodawca może zatrudnić inną osobę na podstawie umowy na zastępstwo (art. 25 § 1 zd. 2 k.p.).

W razie niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy, proponując świadczenie pracy na innym stanowisku (art. 42 k.p.). Uprawnienie takie przysługuje pracodawcy nawet w stosunku do pracowników podlegających szczególnej ochronie, np. takiemu, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (wyrok SN z 6 października 1998 r., I PKN 368/98).

Utrata uprawnień do wykonywania pracy uzasadnia rozwiązanie umowy>>

Może się jednak okazać, że pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownikowi pracy na innym stanowisku lub może nie chcieć pozostawiać w zatrudnieniu pracownika bez uprawnień wymaganych na danym stanowisku. Wobec tego niezawiniona utrata uprawnień może być jedną z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem (art. 32 i nast. k.p.). Jako przyczynę takiego wypowiedzenia pracodawcy wskazują wówczas nieprzydatność zawodową.

Podstawa prawna:

 • art. 25 § 1 zd. 2, art. 32, art. 42, art. 52 § 1 pkt 3 i § 2 Kodeksu pracy,
 • wyroki Sądu Najwyższego:

– z 26 października 1984 r. (I PRN 142/84, OSNC 1985/7/99),

– z 19 maja 1997 r. (I PKN 172/97, OSNP 1998/8/242),

– z 6 października 1998 r. (I PKN 368/98, OSNP 1999/21/685).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA