REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działaj w oparciu o fakty - Evidence Based HR

Paweł Drąg
Działaj w oparciu o fakty - Evidence Based HR/ fot. Shutterstock
Działaj w oparciu o fakty - Evidence Based HR/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Evidence Based HR to proces, który skłania firmę do podejmowania decyzji na podstawie danych, doświadczeń oraz opinii ekspertów, co ma skutkować pożądanymi przez decydentów rezultatami. Ocena każdej instrukcji powinna wykorzystywać możliwość sprawdzenia danych z wielu źródeł, co oznacza działanie w pełni wykorzystujące nowe technologie w świecie rynku pracy.

Podstawy Evidence Based HR sprowadzają się do najlepszych dostępnych ekspertyz oraz preferencji i wartości. Główną i najważniejszą częścią EB HR są badania i wyciąganie z nich najwartościowszych wniosków. Zanim zaczniemy analizę i będziemy wypisywać suche fakty do przetworzenia, trzeba nauczyć się poprawnie pozyskiwać informacje. Niezbędne jest tutaj analityczne podejście, ale także krytyczne oko. Łatwo zgubić się wśród ogromu danych i wyciągnąć pochopne wnioski czy odnosić się do danych z odmiennej sytuacji. Bez wątpienia najlepiej brać pod uwagę różne perspektywy i nie czerpać z jednego źródła. Informacje należy zbierać, segregować i katalogować, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy mają one wiele odmiennych źródeł. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy można je traktować jako wiarygodne. Każda opinia odnaleziona w Internecie, nawet wyrażona przez eksperta, może być stronnicza lub w jakiś sposób ograniczona subiektywnością. - Niezwykle istotne jest również upewnienie się, że dane i opinie, które zamierzamy wykorzystać w działaniach z obszaru HR, dotyczą firm, zagadnień, a także scenariuszy, jak najbardziej zbliżonych do naszego. Wielkość firmy, sektor, kultura organizacyjna, struktura czy etap rozwoju mogą znacząco wpływać na dobór narzędzi i ich skuteczność – mówi Karolina Klucznik, Operations Manager w LSJ HR Group.

REKLAMA

Autopromocja

 - W dziedzinie HR bardzo łatwo jest, chyba łatwiej niż w jakiejkolwiek innej, podejmować decyzje dotyczące działań w oparciu o intuicje, opinie, przypuszczenia. Teoria Evidence based HR głosi słuszne i cenne wskazówki mówiące o tym, aby decyzje podejmować w oparciu o maksymalną liczbę dostępnych faktów, po dogłębnej analizie danych pochodzących z dostępnych źródeł. To trochę tak, jak w sądownictwie, kiedy szuka się precedensów – dodaje Marta Cichecka, Project Manager LSJ HR Group.

Zasady zarządzania ludźmi zgodnie z Evidence Based wg Rousseau

- decyzje należy podejmować w oparciu o sprawdzone dowody naukowe, zaczerpnięte z recenzowanych czasopism naukowych

- w opieraniu działań na dowodach pomaga gromadzenie wskaźników funkcjonowania organizacji

- unikaj błędów myślenia, bądź krytyczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- oceniaj, pytaj, sprawdzaj

- myśl także długoterminowo

Praktyczne zastosowanie

Ogranicza nas tylko wyobraźnia. To mocna teoria, ale idealnie obrazuje obszary, na których EB HR może znaleźć praktyczne zastosowanie. Wszystko zależy od typu firmy, wymaganych rezultatów czy też dostępnych możliwości.

Jedną z oczywistości jest wykorzystanie działania w oparciu o fakty podczas rekrutacji. Jest to obszar zbadany już dokładnie, dlatego zapewnia masę danych do analizy i pracy. Kolejnym przykładem są wszelkie inicjatywy mające poprawić samopoczucie pracowników czy stopień ich zaangażowania w życie firmy. Dalej mamy zarządzanie nieobecnościami oraz nadgodzinami. EB HR to na tyle elastyczny w użytkowaniu proces, że można go dokładnie dostosować do indywidualnych potrzeb. Uciekaj od schematów, daj się prowadzić kreacji!

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

6 kroków do praktycznego wdrożenia EB HR

#1 identyfikacja problemu – gdzie wszystko zaczyna się od pytania „jaki problem badam?”; pomóż sobie uzewnętrzniając sytuacje, czyli zapisując problem. Pozbędziesz się dzięki temu także wszelkich skojarzeń i uprzedzeń

#2 rozwinięcie hipotez – wiarygodna, szczegółowa, ale ostrożna burza mózgów na temat wszystkich możliwych przyczyn pojawienia się problematyki

#3 zdobycie danych – „co jest mi potrzebne do obalania / potwierdzenia hipotezy?”; czas na badania oparte o dowody naukowe

#4 analiza danych i segregacja dowodów – ważne, żeby nie trzymać się jednego źródła, szersza gama danych oznacza wiarygodniejszą analizę; nie zmieniaj danych tak, żeby pasowały do hipotezy

#5 praktyka rozwiązania – zastosowanie najlepszego i najskuteczniejszego rozwiązania problemu powinno opierać się na jednej hipotezie

#6 ocena wyniku – rozwiązanie jest dobre jedynie wtedy, gdy nie może zostać ulepszone

Opinie, fakty, nieszablonowość

Specjaliści HR, nawet ci, którzy nie pracują na co dzień w oparciu o twarde fakty, powinni zapoznać się z atutami tego procesu i nauczyć się z niego korzystać. Opinie powinny współgrać z działaniami projektów HR. Zasoby ludzkie dążą do optymalizacji talentów, a EB HR tylko podaje im kolejne narzędzia do pracy nad tym. Opinia to nie fakt, dlatego nawet rzeczy przyjmowane za pewnik powinny najpierw zostać sprawdzone. - Czasem lepiej dotrzeć do dowodów, do empirycznych danych, które wesprą nas w podjęciu decyzji, warto jednak poświęcić czas i energię na jak najgłębszą analizę dostępnych danych, co może pozwolić uniknąć błędów, złych decyzji – mówi Marta Cichecka.

Od kierowników działów HR zależy czy pozostali pracownicy wdrożą do swojej pracy sprawdzanie danych, czyniąc z tego stały, a przede wszystkim cenny nawyk. Wychodzenie z utartych schematów jest ryzykowne, ale także może przynieść nieoczekiwanie pozytywne rezultaty. Tworząc coś nowego, samemu kreuje się nowe zasady, które dla odtwórców mają stać się schematem. - W sytuacjach, kiedy mamy do podjęcia trudną decyzję, a zupełnie brak dla niej podstaw teoretycznych czy innych danych, warto zaangażować w jej podjęcie więcej osób, zapytać o opinię dodatkową osobę, czy włączyć w proces decyzyjny eksperta – podpowiada Project Manager LSJ HR Group.

Dlaczego warto działać w oparciu o fakty? Analiza zalet

- HR oparte na tym co działa, a nie na tym co myśli się, że działa

- większa świadomość podejmowanych decyzji

- skuteczniejsze wprowadzanie nowych decyzji

- lepsze dopasowanie zasobów ludzkich do strategii firmy

- skuteczniejsze zarządzanie ryzykiem, minimalizowanie ryzyka

- podejście analityczne, którego rezultaty są łatwe do przechowywania i magazynowania

- spójniejsze podejmowanie decyzji

Wprowadzenie do firmy Evidence Based HR oznacza koniec pewnej ery. Ery przypadkowych decyzji i idących za nimi przykrych konsekwencji. - To przejście z HR intuicyjnego do HR będącego obszarem zarządzania organizacjom wynikającym i współgrającym ze strategicznymi celami biznesowymi – dodaje Karolina Klucznik. Zarządzanie oparte na faktach to zmienna, którą należy szybko przyswoić i wykorzystywać na wszystkich możliwych płaszczyznach, ponieważ gwarantuje klarowny punkt zaczepienia, a także wiarygodne wyniki. A bez nich, jak wiemy, nie ma niczego!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA