reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę

Jeżeli sąd pracy prawomocnym wyrokiem przywróci pracownika do pracy, powinien on zgłosić gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od wydania tego wyroku. Czy w związku z tym, konieczne jest podpisanie nowej umowy o pracę?

Co do Państwa drugiego pytania, to należy zwrócić uwagę, że w części B akt osobowych trzeba przechowywać dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika, natomiast w części C - dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia (§ 6 ust. 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika).

Wyrok sądowy dotyczący przywrócenia pracownika do pracy jest związany jednocześnie z ustaniem stosunku pracy oraz jego reaktywacją wskutek orzeczenia sądowego dotyczącego przywrócenia pracownika do pracy. W związku z tym kopia prawomocnego orzeczenia sądu mogłoby być przechowywana zarówno w części B, jak i w części C akt osobowych. Należy jednak uznać, że skoro wyrok przywracający pracownika do pracy jest skutkiem ustania stosunku pracy wskutek bezprawnego działania pracodawcy, to właściwszym miejscem na przechowywanie tego dokumentu będzie część C akt osobowych, tym bardziej że na zakończenie tego stosunku pracy zostało wydane świadectwo pracy także przechowywane w części C akt osobowych pracownika.

Wyrok sądu pracy przywracający pracownika do pracy powinien być przechowywany przez pracodawcę w części C akt osobowych.

Należy przypomnieć, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, do okresu zatrudnienia wlicza się okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia (art. 51 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

art. 45 § 1, art. 48, art. 51 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917

§ 6 ust. 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 894; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 357

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę/fot.Fotolia
Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę/fot.Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama