REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r.

Weronika Białek
Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. / Fot. Fotolia
Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy wydaje pracodawca osobie zatrudnionej obowiązkowo po wygaśnięciu stosunku pracy. Od 1 czerwca 2017 roku wprowadzone zostaną zmiany w zasadach ich wydawania.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

REKLAMA

Autopromocja

Świadectwo pracy - nowe rozporządzenie od 1 czerwca

Dotychczas pracodawca, zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy był obowiązany w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy nie mogło być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Obecnie ustawodawca od 1 czerwca 2017 roku wprowadza zmiany m.in. w terminach na wydanie świadczeń, obowiązku sprostowania świadectwa pracy i niektórych innych przepisów kodeksowych.

Ile czasu na wydanie świadectwa?

Resort pracy od 1 czerwca zmienia terminy na wydanie świadectw pracy w razie konieczności ich sprostowania. Zmieniona zostanie treść § 7 ust. 2 - „2. W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.” Poprzednie brzmienie przepisu wyznaczało termin 3 dniowy, co oznacza, że zmiana znacząco wydłuża czas pracodawcy na wydanie pracownikowi nowego świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Także treść ust. 3 tego samego paragrafu zmienia się. Obecnie w razie prawomocnego orzeczenia sądu o przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy pracodawca, w razie żądania pracownika, ma 3 dni na dodanie informacji o takim orzeczeniu do świadectwa pracy. Wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia, termin ten także zostanie wydłużony do 7 dni.

Ugoda między pracodawcą o pracownikiem

Zmiany w rozporządzeniu uzupełnią także regulacje dotyczące wydawania nowego świadectwa pracy w razie zawarcia ugody między pracownikiem a pracodawcą. Będzie on zobowiązany do wydania takiego świadectwa w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd.

Prawomocne orzeczenie sądu o odszkodowanie na rzecz pracodawcy

Jeżeli pracownik rozwiązał umowę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1¹ Kodeksu pracy, sąd może orzec na rzecz pracodawcy odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy. W takim wypadku, pracownik w obecnej regulacji ma 3 dni na przedłożenie pracodawcy świadectwa pracy w celu uzupełnienia jego treści o orzeczenie sądu. Od 1 czerwca czas ten będzie wynosił 7 dni.

W razie niespełnienia tego obowiązku przez pracownika, pracodawca wzywał go aby przedłożył świadectwo pracy do uzupełnienia w ciągu 3 dni od otrzymania wezwania. Nowa regulacja daje pracownikowi na to aż 7 dni. Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo po uzupełnieniu w ciągu 7 dni, wcześniej obowiązywał go termin 3 dniowy.

Świadectwo pracy pracownika tymczasowego

Wraz ze zmianami w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zostanie wprowadzona regulacja dotycząca wydawania świadectw pracy osobie zatrudnionej w w/w agencji. Od 1 czerwca agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek umieszczenia w świadectwie informacji o każdym pracodawcy, na rzecz którego pracownik świadczył pracę w oparciu o umowę o pracę. Konieczne będzie również zamieszczenie terminów wykonywania takich świadczeń.

Zmiany w sposobie dostarczania świadectwa pracownikowi

Rozporządzenie przewiduje, że w razie obiektywnych przyczyn, które uniemożliwiają dostarczenie świadectwa pracownikowi w ciągu ustawowo określonych terminów, pracodawca może wysłać takie świadectwo pocztą lub doręczyć je w inny sposób w ciągu 7 dni od upływu terminu.

Podstawa prawna: Projekt Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2017 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykorzystaj póki możesz, bo te dni nie przejdą na 2025 r. [nie chodzi o urlop]

W prawie pracy jest kilka uprawnień dla pracowników, które są ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Jednym z nich jest np. okazjonalna praca zdalna. Niewykorzystana w 2024 r. nie przejdzie na 2025 r. Podobnie jest z urlopem opiekuńczym czy ze zwolnieniem z pracy z powodu działania siły wyższej. Mamy jeszcze czas w grudniu na wykorzystanie pewnych uprawnień, które nie odwracalnie przepadną w nowym roku.

Sprawdź czy masz prawo do trzynastki w 2024 r. Nie dla każdego prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia

W pewnych sytuacjach pracownicy szeroko pojętej budżetówki mogą nie otrzymać za 2024 r. dodatkowego rocznego wynagrodzenia, tzw. trzynastki. Ważny jest okres zatrudnienia oraz jakoś świadczonej pracy.

Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

REKLAMA

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

REKLAMA

Rotacja pracowników - przyczyny i środki zaradcze. Dlaczego w niektórych firmach pracownicy spędzają lata a z innych szybko odchodzą?

W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć

Emerytury i renty: Zmiana kwot przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Od 1 grudnia 2024 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytur i rent.

REKLAMA