reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?

Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?

Regulamin jest podstawowym aktem wewnętrz­nym w zakładzie pracy określającym prawa i obo­wiązki stron stosunku pracy związane z organi­zacją i porządkiem w procesie pracy. Pracodawca powinien ustalić w nim m.in. organizację pracy, warunki przebywania na tere­nie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakoń­czeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały. Kiedy pracodawca musi wprowadzić regulamin pracy?

Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników zakła­du pracy w sposób zwyczajowo przyjęty, np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń. Pracodawca nie powinien zapisywać w regulami­nie zbyt wielu kwestii, szczególnie niewymaganych przepisami prawa. Procedura jego zmiany jest taka sama jak wprowadzenia, co oznacza, że przy jakichkolwiek zmianach procedurę tę trzeba podejmować na nowo.

Obowiązkiem pracodawcy jest również zaznajo­mienie nowo zatrudnianych pracowników z obo­wiązującym u niego regulaminem pracy. Pracownik powinien być z nim zapoznany przed podjęciem pracy; do celów dowodowych ważne jest również, aby fakt ten był potwierdzony przez pracownika (np. na kopii dokumentu). Pracodawca, który nie ma obowiązku tworzenia regulaminu, przy przyjęciu pracownika do pracy informuje go na piśmie o naj­ważniejszych kwestiach związanych z organizacją pracy (np. o godzinach pory nocnej czy zasadach potwierdzania obecności w pracy lub usprawiedli­wiania nieobecności).

Dołącz do nas na Facebooku

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama